Poslední diskuse


Zdraví zobrazit diskusi

Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...

Práce zobrazit diskusi

Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...

Co se kde děje zobrazit diskusi

Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...

Jak být zdravá v každém věku

Publikováno: 14.03.07
Počet zobrazení: 2897

Čím starší máte auto, tím víc se o ně musíte starat. To platí i pro naši tělesnou schránku. A stejně jako u aut platí, že čím lépe se staráte, tím déle slouží. Je dobré vědět, co a kdy nám nejvíc hrozí, jak tomu předcházet a kde hledat pomoc.

Každý věk má pro ženy svá rizika. Třicítka je z pohledu lékaře a zdravotních pojišťoven obdobím, kdy je žena na vrcholu svých sil a nejméně zatěžuje zdravotnictví. Ve čtyřiceti začíná přituhovat, v dohledu je strašák zvaný klimakterium. Největší příval zdravotních nesnází přináší padesátka.
Lékaři nabízejí jednoduchou radu. „S přibývajícími léty si pro péči o svoje tělo musíte vyhradit více času. Hřbitovy jsou plné nepostradatelných lidí,“ říká ortopedka Jana Martínková.

Stáří se vás také zeptá, co jste dělaly v mládí. Šance na lepší kondici rostou, pokud si na ni políčíte už ve dvaceti – zdravým jídelníčkem, fyzickou aktivitou a životním stylem.

„S pohybem lze začít v každém věku, jen se to nesmí se zátěží přehnat. Lepší než levné fitko je kurz vedený cvičitelkou, která ví, co je menopauza,“ říká učitelka tai-či a studentka sportovní fakulty, herečka Zora Jandová.

Někdy se číslice 30, 40 a 50 dokonale promíchají. Mnohá žena propluje nástrahami nedotčena nebo se u ní potíže alespoň opozdí.
Zatímco jedna běhá po doktorech už na sklonku třicítky, druhá oslaví „rizikové“ padesátiny ve formě. Jako třeba herečka Simona Stašová (52). Kdysi nevýrazná a oplácaná dáma změnila image a hlavně – podařilo se jí shodit přebytečné kilogramy.
Zdraví má rozhodně každá z nás z velké části ve svých rukou.

Báječných třicet

Strašáci:

  • 1. BOLESTI ZAD
    Páteř už začíná ztrácet někdejší pružnost a ohebnost. „Ženy, které se vracejí po mateřské dovolené znovu do práce a k dřívějším sportovním aktivitám, mnohdy zjistí, že jejich tělo už nefunguje jako dřív. Bolesti v zádech se objeví nejčastěji v bederní krajině,“ říká zkušený praktický lékař Ivo Dedek.

    Řešení: Pokud lékaři vyloučí vážnější příčinu, většinou jde o snadno řešitelný problém, a to rehabilitací a cvičením.

  • 2. NEUROTICKÉ PORUCHY
    Může se přihlásit nespavost, bolesti hlavy, nervozita, podrážděnost, pocit vyčerpání, chronická únava. Potíže mívá na svědomí psychika – stres, únava, podrážděnost či přepracovanost.
    Žena nastupuje po mateřské do práce, snaží se péči o děti a rodinu co nejlépe skloubit se zaměstnáním. Rodina mnohdy ještě řeší existenční nebo bytové problémy.

    Řešení:
    Pracujte na zvýšení psychické kondice. Pokud na to máte, jeďte do lázní na wellness relaxační pobyt, kde vám pomohou odstranit problémy spojené s vysokou duševní zátěží a stresem.
    V případě vážnějších psychických potíží vyhledejte odborného lékaře. V této věkové kategorii žen se může poprvé projevit i psychické onemocnění (schizofrenie, panická porucha…).

  • 3. KŘEČOVÉ ŽÍLY
    U některých žen se objeví už mezi třicítkou a čtyřicítkou, a to mnohdy po opakovaných těhotenstvích. Typickými příznaky chronické žilní nedostatečnosti jsou unavené a těžké nohy, které otékají, noční křeče, pocit mravenčení a napětí v nohách. K těmto potížím mívají ženy vrozené dispozice.

    Řešení:
    Preventivně působí zdravý životní styl s vyváženou stravou, bohatou na vitaminy a vlákninu, s minimem živočišných tuků, a fyzická aktivita (chůze, plavání nebo cyklistika).
    Při potížích se svěřte do rukou lékaře. Bez léčby hrozí komplikace jako plicní embolie nebo bércové vředy. Na zmírnění bolesti někdy stačí stahovací punčochy, v těžších případech se křečové žily odstraní operativně.

Snesitelných čtyřicet

Strašáci:

  • 1. VETCHOZRAKOST NEBOLI STÁRNUTÍ OKA
    Postihuje ve 40 letech asi polovinu lidí a ve 45 letech už každého. Projevuje se postupným zhoršováním vidění na blízko a únavou očí. Nejčastěji potřebujeme nejprve skla s jednou a půl dioptrií na čtení, s věkem dioptrií přibývá.

    Řešení:
    Zajděte k očnímu lékaři, který vám předepíše brýle.
    Pokud se chcete obejít bez brýlí, lze se podrobit laserové operaci, která přijde zhruba na 11 tisíc za každé oko.

  • 2. RAKOVINA PRSU
    Od 45. roku se začíná zvedat křivka onemocnění touto nejčastější formou ženské rakoviny. „Více ohroženy jsou ženy, které měly časný nástup měsíčků a pozdě s menstruací skončí. Záleží i na rodinné anamnéze,“ říká primářka Masarykova onkologického ústavu v Brně Katarína Petráková.

    Řešení:
    Preventivní mamografické vyšetření prsu (pojišťovny je ženám od 45 do 60 let každé dva roky hradí).
    Samovyšetření prsu (jednou měsíčně podle návodu gynekologa).
    V případě, že měl nádor někdo z příbuzných, obraťte se na genetickou poradnu.

  • 3. RAKOVINA DĚLOŽNÍHO ČÍPKU
    Její zvýšené riziko se projevuje už od čtyřiceti let a stoupá po padesátce. „Onemocnění většinou způsobují viry přenášející se sexuálním stykem, proto jsou více ohroženy ženy, které žijí pravidelným pohlavním životem,“ říká gynekolog Vít Unzeitig.

    Řešení:
    Pravidelně chodit ke gynekologovi na preventivní vyšetření, které zachytí i přednádorové stavy.
    Mít stálého sexuálního partnera.

Obávaných padesát

Strašáci:

  • 1. KLIMAKTERIUM
    Takzvaný klimakterický syndrom je problém číslo jedna. Úbytek estrogenů udělá paseku na duši i na těle a někdejší kondice bývá ta tam. Přechodem propluje bez potíží asi jen čtvrtina žen. Ty ostatní zakusí v různé míře jeho projevy, jako jsou návaly, noční pocení, poruchy spánku.
    I celoživotně štíhlé ženy najednou musí bojovat s nadváhou, což je dáno pomalejším spalováním kalorií v menopauze. Ženu v těchto letech snáze vykolejí skvrna na novém koberci, hůř si vybaví jména tří spolužáků za základní školy a sex se mnohdy stane už jen slovem na tři písmena do křížovky.

    Řešení:
    Na dilema, zda brát hormony, paušální recept neexistuje. Každá žena je jiná. „Zejména v anglosaských zemích lékaři po skončení měsíčků hormony předepisovali skoro každé ženě, což není správně. Na místě ale není ani zatracování substituční léčby. Fámy o vedlejších účincích, například větší riziko rakoviny prsu, jsou přehnané,“ říká předseda České gynekologickoporodnické společnosti Vladimír Dvořák. Zdrženlivě hodnotí takzvanou přírodní léčbu, tedy volně prodejné potravinové doplňky.

  • 2. OSTEOPORÓZA
    aneb tichý zloděj kostí. Úbytek pohlavních hormonů může u některých žen způsobit řídnutí kostí, které vede k častým zlomeninám.
    Rychlejším odbouráváním kostní hmoty je ohroženo kolem 40 % žen. Stav lze přesně zjistit pomocí takzvané denzitometrie, toto měření ovšem nepatři do preventivních vyšetření.
    „Rizikové faktory lze hledat v genetické zátěži. Jedním z rizikových faktorů je například skutečnost, když si matka pacientky do svých 65 let zlomí krček stehenní kosti. Odbourávání kostní hmoty může být zapříčiněno také onemocněním štítné žlázy,“ popisuje Zdeněk Fojtík, vedoucí lékař revmatologické ambulance Fakultní nemocnice Brno.

    Řešení:
    Hlídejte si jídelníček. Zdravá strava s obsahem vápníku a vitaminu D a dostatek pohybu zvyšují naději, že od sebe odeženete osteoporózu i další nemoci.
    Pohybem lze docílit nárůstu kostní hmoty až o 10 procent. Stačí denně šlapat 30 minut na kole, nebo ujít 1500 metrů pěšky. Vhodné je i plavání.
    Všímejte si nemocí předků. S potížemi se svěřte praktickému lékaři anebo gynekologovi, kteří mohou doporučit denzitometrické vyšetření. To si lze domluvit i jako samoplátce. Cena se pohybuje kolem 800 korun.

Kde hledat pomoc:
- http://www.crs.cz – webové stránky České radiologické společnosti, kde najdete seznam genetických center a pracovišť provádějících mamografický screening rakoviny prsu včetně kontaktů
- http://www.osteo-forum.cz – přehled osteocenter v ČR
- http://www.onconet.cz – seznam onkologických center v ČR
- http://www.mammahelp.cz – sdružení pacientek s rakovinou prsu

Zdroj: Internet: iDNES.cz, MF DNES – autor: Ivana Karásková, Foto: Internet

Vaše komentáře

Celkem 1 komentář (0 komentářů čeká na schválení)

27.08.2007 12:33  Magda

Je to na nic. Menopauza je snad za trest. Tloustnutí je zřejmě zákonité a zhubnutí nereálné. Snažím se hubnout a kde nic tu nic, ani gram dole (přibrala jsem 15 kg) jen únava, chudokrevnost a kolapsové stavy. A komentář lékařky: "paní, co naděláte, to jsou roky. Budete baculka, buď veselá nebo zahořklá. Tak si vyberte.". Stárnu před čima, v mých 53 letech mě oslovují babi a nebízejí mi slevy pro seniory (mám při tom doma ještě školáka!) - a co nadělám. NIC!!!

Zanechte komentář: