Poslední diskuse
Zdraví
Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...Práce
Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...Co se kde děje
Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...Klima a klimatické změny – jaké podnebí nás čeká v budoucnu?
Občanské sdružení ENVIC Vás zve na několik akcí, které se přímo týkají výše nastíněného tématu, a to klimatu a klimatické změny.
1. Výstava s projekcí:
Klima a klimatické změny
Čtvrtek 15. března 2007, začátek v 17 hod., Měšťanská beseda – společenský sál, Kopeckého sady 13, Plzeň
Výstava: 8 panelů s důležitými informacemi o klimatických změnách, meteorologická stanice
Projekce: družicové snímky mapující klimatické změny
Po dobu trvání akce bude zajištěno občerstvení.
2. Přednáška:
Klima a klimatické změny – jaké podnebí nás čeká v budoucnu?
Přednáší RNDr. Jiří Hostýnek, vedoucí oddělení meteorologie a klimatologie plzeňské pobočky ČHMÚ
Čtvrtek 15. března 2007 od 18 hod.
Měšťanská beseda v Plzni, Divadélko JoNáš, Kopeckého sady 13
3. Moderovaná panelová diskuse:
Klimatické změny – souvislosti a očekávání v České republice
Pondělí 19. března 2007, 11:00 – 12:30 hod., Fakulta pedagogická, Západočeská univerzita v Plzni Veleslavínova 42, učebna VC 301
Diskutovat budou odborníci z oborů: klimatologie, hydrologie, geologie a ekonomická geografie
Diskusi pořádají: Katedra geografie ZČU v Plzni, ENVIC, Západočeská pobočka České geografické společnosti
Více informací podá: Tomáš Popp, 739 654 834
Co se děje s klimatem?
Klima Země se mění. Tento fakt je přijímán relevantní částí vědecké obce. Diskuse je vedena o to, nakolik této změně napomáhá člověk svým jednáním. Jedná se především o produkci tzv. skleníkových plynů, které vznikají zejména při spalování fosilních paliv a při zemědělské produkci.
Co je to klima?
Zjednodušeně lze říci, že klima (nebo podnebí) je „průměrné počasí“ za několik desetiletí.
Co je to globální klimatická změna?
V posledních desetiletích dochází k nárůstu průměrné teploty přízemní vrstvy atmosféry planety Země. V souvislosti s tím dochází ke změnám prvků, které tvoří klima – změny vlhkosti vzduchu, srážek, atmosférického proudění. Proto již nemluvíme jen o globálním oteplování, ale o globální klimatické změně. Pozorovaných změn je velmi mnoho. Například jsou sledována intenzivnější a déle trvající sucha (zejména v tropických a subtropických oblastech). Znatelné změny klimatu můžeme pozorovat i v České republice, na jejímž území vzrostla ve 20. století průměrná teplota o 1,1 až 1,3 °C, což je více než globální průměr. ˝Výskyt studených dnů, studených nocí a mrazů se stal méně běžným, zatímco horkých dnů, nocí a horkých vln přibylo˝ říká RNDr. Jiří Hostýnek, vedoucí oddělení meteorologie a klimatologie Českého hydrometeorologického ústavu v Plzni.
Na globální úrovni lze pozorovat zvýšení hladiny moří a oceánů. ˝Globální průměrná výška mořské hladiny rostla v letech 1961-2003 rychlostí 1,8 mm za rok. V období 1993 až 2003 byla rychlost vzestupu vyšší. Celkové zvýšení za 20. století je odhadováno na 0,17 m˝, konstatuje Hostýnek. Tento fakt může mít velmi zásadní důsledky pro obyvatele přímořských oblastí.
Především ale dochází ke zvýšení průměrné globální teploty.
˝Jedenáct z posledních dvanácti let patří mezi dvanáct nejteplejších let od roku 1850, přičemž za posledních sto let se průměrná globální teplota zvýšila o 0,74 ÂşC˝, upozorňuje Hostýnek.
Proč je to problém?
Globální klimatická změna může mít významné důsledky pro stabilitu ekosystémů, ekonomický rozvoj a v neposlední řadě pro mezinárodní politický systém. ˝Předpokládá se, že vinou změny klimatu v příštích desetiletích přibude extrémních výkyvů počasí, jako jsou intenzivní srážky, sucha, vlny horka a hurikány, ale přibude i například povodní a lesních požárů. To bude mít dopad na celou biosféru i život člověka. Dopady na existenci lidstva budou pravděpodobně spíše negativní – očekávají se značné ekonomické ztráty˝, upozorňuje Tomáš Popp, mluvčí projektu ENVIC.
Řešení?
Rozhodně bychom neměli propadat panice! I přesto, že řešení tohoto problému je velmi složité a vyžaduje spolupráci na mezinárodní úrovni, může napomoci jeho řešení každý z nás. Tento problém si uvědomuje i Evropská komise včele s komisařem odpovědným za životní prostředí Stavrosem Dimasem, který představil program shrnutý do čtyř bodů: ztlum, vypni, recykluj a choď.
Program představuje veřejnosti způsob, jakým se lidé mohou do boje proti klimatické změně zapojit individuálně.
Ztlumením je myšleno snížení intenzity vytápění našich domů. ˝Správně nastavená regulace topného systému, může ušetřit nejen stovky kilogramů vypouštěného CO2, ale i peníze investované do vytápění. Zhasnout bychom měli světla v místnostech, kde právě nepobýváme. Můžeme také konvenční žárovky nahradit úspornými. Opět se budeme chovat racionálně k životnímu prostředí i k vlastní peněžence. Důsledným tříděním odpadů a jejich následnou recyklací životnímu prostředí velmi prospějeme. V posledním bodě nás Stavros Dimas vyzývá, abychom více přemýšleli o používání osobních automobilů˝ shrnul doporučení Evropské komise Popp.
Téma klimatických změn bude rozebíráno na přednáškách, které se uskuteční v rámci projektu ENVIC v průběhu března až října 2007 ve všech městech, kde jsou Environmentální informační centra sítě ENVIC.
Přednáška bude vždy doplněna o 8 výstavních panelů. Na nich návštěvníci získají důležité informace o klimatu a klimatických změnách.
Klima je jedním z hlavních témat projektu ENVIC. Jeho odborným garantem je Český hydrometeorologický ústav v Plzni. Projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.
Zdroj: ENVIC, Foto: Internet
Téma: Důchodce, senior, penzista a život kolem nás
Vaše komentáře
Celkem 2 komentáře (0 komentářů čeká na schválení)15.07.2008 15:36 Vladimír
06.09.2007 16:08 Jiri Haringer (harji@atlas.cz)
http://www.tretivek.cz