Poslední diskuse


Zdraví zobrazit diskusi

Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...

Práce zobrazit diskusi

Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...

Co se kde děje zobrazit diskusi

Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...

˝Vylítl mi tlak˝: krevní tlak a duše

Publikováno: 2.03.07
Počet zobrazení: 37881

Emocionální složky krevního tlaku vyjadřuje jazyk v některých obratech: vylítl mi tlak, krev se mi bouří v žilách, kypí mi krev, někdo má nepokojnou krev. Pomůže jediné: udržovat krev v klidu.

Srdce zaopatřuje tělo kyslíkem a živinami tím, že čerpá krev do cévní soustavy, kde podle okamžité energetické potřeby vzniká různě vysoký tlak. Krevním tlakem rozumíme tlak vytvářený srdečním svalem, který žene krev artériemi do celého těla (cévami vedoucími od srdce). Krevní tlak závisí na výkonu srdce jako čerpadla a na odporu arteriálního cévního systému. Tlak stoupá se zvýšenou srdeční činností a se zúžením artérií.
Systolický tlak (vyšší hodnota) označuje tlak krve v okamžiku kontrakce, kdy srdce s maximálním výkonem vyhání krev. Diastolický tlak (nižší hodnota) označuje zbytkové napětí cévní soustavy v klidové fázi, kdy je srdeční sval uvolněn, a znamená tedy míru pružnosti arteriálního cévního systému. Příliš vysoký diastolický krevní tlak (nad 95 mm rtuťového sloupce) poukazuje na zúžení cév kornatěním nebo chronickým psychickým napětím. Krevní tlak není konstantní veličina – kolísá v závislosti na denní době (nejnižší je v noci), ročním období, aktivitě, emocionálních faktorech a mnoha dalších okolnostech.

Emocionální složky krevního tlaku vyjadřuje jazyk v některých obratech: vylítl mi tlak, krev se mi bouří v žilách, kypí mi krev, někdo má nepokojnou krev. Pomůže jediné: udržovat krev v klidu. Psychický stav přímo a silně působí na výši krevního tlaku. Při zlosti, vzteku, úzkosti, rozčilení a stresu stoupá tlak v extrémních případech až na 240/130 mm Hg. Když je v důsledku stresu trvale zvýšený, může se funkční porucha změnit v poruchu organickou. Tělo se naučí brát vysoký tlak jako normální stav a odvykne si užívat příslušných opatření k jeho snížení. Klid a uvolnění přináší snížení krevního tlaku, protože se redukuje srdeční činnost a rozšiřují se malé kožní artérie. Šok, zděšení nebo přílišný stres vyvolávají nadměrnou aktivitu parasympatického systému, prudký pokles krevního tlaku, až zhroucení krevního oběhu. Subjektivně je tento stav vnímatelný jako závrať, nebo dokonce krátká mdloba.

Hypertenze se považuje za lidovou nemoc číslo jedna. 20-25 % obyvatelstva trpí natolik zvýšeným tlakem, že vyžaduje léčbu. Na pováženou jsou také další data: jen asi polovina hypertoniků dostane přiměřenou diagnózu, přibližně dvěma třetinám pacientů s diagnózou vysoký krevní tlak se nedostane odpovídající terapie, takže jejich tlak není v mezích normy.

Vysoký krevní tlak znamená, že srdce se musí velmi namáhat, aby dokázalo zásobovat tělo krví a tím zásobovat tkáně potřebnými látkami. Krevní tlak je příliš vysoký, protože srdce musí s každým stahem vypudit zvýšené množství krve nebo protože musí překonávat zvýšený odpor arteriálních stěn. Srdeční sval proto narůstá, a z toho důvodu potřebuje ještě více kyslíku, který zkornatělé cévy nedokážou přivádět v dostatečném množství.
Sami postižení často nepoznají, že mají zvýšený krevní tlak, protože není provázen žádnými specifickými potížemi. Neustálý neklid, nervozita, snadno hmatatelný puls na zápěstí, bušení ve spáncích a pulsující bolesti hlavy (zejména při námaze), náhlé pocity horka, zrudnutí obličeje při sebemenší námaze, závrať (často s šuměním v uších a mžitkami před očima), mravenčení v pažích a nohou, přehnaná citlivost na počasí a jeho změny, krvácení z nosu, lehce bolestivý tlak v hrudi, dýchavičnost (zejména za fyzického nebo psychického stresu), srdeční potíže, únava
a snížení výkonnosti – to všechno již nemusí být pouhé předzvěsti hypertonie, ale přímo její symptomy. Dlouhodobě jsou pak poškozovány ledviny, srdce, oči a mozkové cévy.
Dalším, pozdějším následkem je pak skleróza, tzn. ztvrdnutí a zúžení cév, způsobující menší prokrvování a nebezpečí srdečního infarktu nebo mrtvice. Zvýšený krevní tlak je přibližně v 95 % případů hypertonie esenciální čili primární, tzn. vysoký tlak bez zjevné choroby, která by byla jeho příčinou. Sekundární hypertonie, tedy následek nějaké nemoci (především to bývají onemocnění ledvin), se objevuje jen u 5 % obyvatelstva.
K hypertonii mohou přispívat faktory jako nezdravá výživa, nadváha, nedostatek pohybu, nadměrná spotřeba soli, alkoholu nebo nikotinu, ale také dědičnost a různé základní choroby (např. diabetes), a samozřejmě chronický stres v prostředí rodiny, zaměstnání nebo v partnerském vztahu a nejrůznější osobnostní aspekty (především trvalé rozčilování nebo chronická úzkost). Stres způsobuje zadržování vody a soli a vylučování hormonu reninu. To působí negativně na funkci ledvin a tím napomáhá zvyšování krevního tlaku.

Psychologické faktory
Přechodný vzestup krevního tlaku nezpůsobený tělesnou činností je projevem toho, že jedinec je silně emocionálně rozrušený a odpovídajícím způsobem se aktivuje jeho sympatický nervový systém. Silné city jako zuřivost, vztek nebo panická úzkost vyvolávají náhlé zvýšení tlaku, které nějakou dobu trvá. Postižení je interpretují jako životu nebezpečné, což má za následek další stoupání tlaku a ještě větší obavy. Postižení (obvykle mají zdravé srdce) by si buď měřili tlak nejraději pořád, nebo se naopak nechtějí znepokojovat, a tak si tlak neměří vůbec. V terapii by se tedy měli naučit také přiměřenému zacházení s přístrojem na měření krevního tlaku.
Souvislostem mezi psychosociálními danostmi a krevním tlakem můžeme skutečně porozumět jedině tehdy, když si uvědomíme význam a působení různých faktorů, jako je funkce ledvin, vegetativní nervový systém a systém hypotalamus- hypofýza- nadledvinky. Řádné prozkoumání vzájemného působení těchto systémů je ještě věcí budoucnosti. Vysoký krevní tlak vyvolávají změny ve funkci ledvin. Mohou-li stoupání krevního tlaku opravdu vyvolat psychosociální faktory, může se to dít jedině tak, že ovlivňují činnost ledvin. Při akutním stresu stoupá v ledvinách cévní odpor, snižuje se průtok krve, sůl je vylučována jen v nevelkém množství – a tlak stoupá. Jestliže silný stres, zloba nebo úzkost trvají dostatečně dlouho, může nadměrná aktivita sympatiku (zvýšené vylučování stresových hormonů) a zároveň snížená aktivita parasympatiku
(málo odpočinku a času na zotavení) vyvolat trvalé zvýšení tlaku. Dochází totiž mimo jiné ke dlouhodobě zvýšenému vylučování stresových hormonů (kortizolu), glukózy a inzulínu. Ve spojení se známými rizikovými faktory může rovněž psychosociální zátěž – silný pracovní stres, problémy v mezilidských vztazích, katastrofy – způsobit zvýšení krevního tlaku, ať už přechodné, nebo trvalé.

Zdroj: Když duše mluví řečí těla (Portál, 2007)

Téma: Důchodce, senior, penzista a zdraví

Vaše komentáře

Celkem 6 komentářů (0 komentářů čeká na schválení)

29.01.2016 11:00  EvaCermakova

Dobry de ji mi64roku v listopadu jsem mela cmp ve spodnim laloku dostala jsem lek na redeni krve lezela jsem v nemocnici mr.potvrdila cmp po dvou mesicich prisel uplne stejny priklad cely den mi bylo slabo a boleli me hrozne nohy vecer jdu spat asi po dvou hodinach me to probudilo tlak200na176 nepostavila jsem se vubec na nohy cela jsem se klepala meustale jsem mela mzitky pred ocima asi po l hodine jsem se zmerila tlak byl nissi poradte mi prosim jsem uz zoufala dekuji

26.04.2014 20:46  H.Čámská

Dobrý den, mám tlak max.137/75. Nikdy jsem ho takový neměla, vždy spíš podtlak. Šla jsem v pátek k zubnímu lékaři, který se divil, že neužívám moc léků. Jelikož mělo dojít k trhání zubu, přišel pan doktor s měřidlem tlaku. Naměřil 190/130 a odmítl mi trhat zub. Doporučil, abych se dala přes víkend dohromady a přišla v pondělí ráno.

02.09.2012 16:09  karel

je 75 let několikrát za rok měřím si tlak u lékaře i doma objeví zvýšený diastolický krevní tlak 100 a výše , který po delším odpočinku poklesne na 100 mm a pod 100 mm je to normální?? děkuji Karel

27.06.2012 09:10  Jiří Antonín Votýpka (Jiri.Votypka@seznam.cz)

Je mi 64 let, aktuálně mám TK průměrně (podle měření) 200/100, rekord je u mě 241/132.Užíval jsem již desítky druhů antihypertonik - vždy neakceptovatelné vedlejší účinky.Cítím se dobře, u lékaře jsem nebyl již desítky let (mimo prev.prohlídky) jsem profesí stř.zdrav.pracovník.Nyní v důchodu, fyzicky pracuji celý den a bez prášků je mi dobře, nikdy jsem nepocítil žádnou srdeční slabost.Můj otec byl hypertonik těžce fyzicky pracující do vysokého věku, zemřel v 87 letech. Co mi radíte?
http://collectio-jav.estranky.cz

22.05.2011 05:01  Pavel

MUDr.Božena Dlouhá mě posílala s 170/115 půl roku na psychiatrii.Na Kardii mně řekli,že mě to mohlo zabít.Zničená paměť,bolesti hlavy,závratě,mrzák,bez prace,živí mě příbuzní.Na kartě oba rodiče AH,isch.,EKG pozitivní.Neurolog Michael Inneman mě jaksi nezměřil kr.tlak.MUDr.Milada Pokorná mě 18 měsíců nebyla schopna snážit krevní tlak pod 170/100.Jako laik jsem si snížil Argininem stabilně na 120/80.Po roce s 120/80 jsem se stavil u své nové PL.Potřeboval jsem testy na boreliózu.MUDr.Pokorná mě s boreliózou vyhodila za ten tlak.Ukecal jsem lékárníka,prodal mně Doxy bez receptu.Zaplatil jsem si chlamky u MUDr.Klubala a do dnes nemám přes veškeré urgence výsledky.Rok a půl,patrně se ztratila zkumavka.Tak třetí Mengela dealerka MUDr.Maria Quispeová-Sotová.Ta mně vnutila skleničku vody.Za hodinu nesnesitelné bolesti u srdce,za 48 hodin 191/113.Do dnes(půl roku)zase poničená paměť,ztráta imunity,bolesti kloubů,svalů,dolních končetin(neprokrvení,patrně ten jed zůžuje cévy)a rukou,lehké nohy,necitlivost chodidel(studené nohy)mravenčení,nekoordinované pohyby nohou(jdou kam chtějí,Dioxin?).Tachykardie(70/40,byl jsem chvíli slepý) a vystřelování vysokého krevního tlaku.Naposledy diastolický 136,nebezpečný je už 115.Všechny důkazy na stahuj ulož to Rapidshare pod NWO a lékaři.

03.09.2010 12:30  Adam

Hezký článek,ale co s tím mám dělat,když mmě náhle přepadne nervozita,bušení srdce,bolest hlavy a to všechno dohromady je následek panické poruchy,kterou trpím již řadu let? Nikdo není schopen mi účinně pomoci.Jen stále cítím,jak se mi zbytečně ničí organismus těmito velice nepříjemnými pocity,mnohdy až záchvaty.

Zanechte komentář: