Poslední diskuse
Zdraví
Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...Práce
Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...Co se kde děje
Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...Byt pro seniory: teď za body
Kdyby se všichni staří lidé z Prahy rozhodli najednou požádat o místo v domově důchodců, dostalo by se na každého dvaasedmdesátého. Ve skutečnosti jich o takové bydlení usiluje méně, přesto musí v Praze čekat pět až sedm let, než se na ně dostane.
˝Dosud rozhodovaly o přijetí spíše pořadníky, do kterých se mohli dostávat i lidé, kteří místo v domově důchodců nepotřebovali. Mohlo se tak stát, že byl upřednostněn člověk, který byl déle přihlášen, před tím, kdo to skutečně potřeboval,˝ prohlásil radní pro sociální oblast Jiří Janeček.
˝Provize˝ půl milionu korun
Taková situace vedla zoufalé žadatele často až k tomu, že se systém snažili všemožně obejít.
Svědčí o tom případ ˝podnikatelky˝ Zdeny Pekermanové, která si svou podnikatelskou činnost založila na tom, že rodinám nemohoucích důchodců slibovala najít místo v přeplněných léčebnách a domovech důchodců. To vše za tučné provize a úplatky, které jí vynesly více než půl milionu korun. Teď stojí Pekermanová před soudem, který začal v lednu – byla obžalovaná z pokusu o podvod a úplatkářství, za což jí hrozí dva až osm let ve vězení.
Podobným případům by měl nový systém zabránit. ˝Každý senior bude posuzován podle svého momentálního stavu,˝ upozornil Janeček. O tom, zda a kdy vůbec do domova nastoupí, rozhodne počet bodů, které získá ve třech kritériích.
˝Prvním kritériem je to, zda a v jaké výši pobírá klient příspěvek na péči, druhým individuální situace žadatele a třetím jeho věk,˝ vyjmenoval radní Janeček předpoklady pro získání bytu v domově důchodců.
Maximum je 30 bodů. Pokud člověk žije sám a nemůže spoléhat na pomoc někoho blízkého, získá dva body. Stejný počet bodů si připíše například za špatné bytové podmínky, další bod navíc mu může přinést opakovaný pobyt v nemocnici.
Bodový systém by tak měl nejen pomoci těm, kteří umístění v domově důchodců skutečně potřebují, ale i zabránit případům, kdy se rodiny snaží dostat své příbuzné do domova, aby se mohly nastěhovat do jejich bytu.
Pořadníky skončí do tří let. ˝Nový systém, který musíme ještě dopracovat, bude spravedlivější,˝ domnívá se ředitelka domova důchodců v Praze 6 Eva Kalhousová.
Stejný názor má i ředitelka Domova důchodců v Hájích Miloslava Žižková: ˝Když se bude posuzovat momentální situace člověka, půjde určitě o lidštější pohled na danou situaci.˝
V pražských domovech důchodců je v současnosti 2427 míst. To však zdaleka nestačí.
˝Evidujeme zhruba osm set žádostí o zařazení do našeho domova důchodců. Ale protože je máme podle nového zákona u sebe teprve od začátku ledna letošního roku, budeme minimálně půl roku provádět vlastní šetření, abychom si udělali vlastní představu o tom, kdo nás skutečně potřebuje,˝ vysvětluje ředitelka Kalhousová. ˝Do té doby budeme postupovat podle zákona, který nám ukládá dodržovat stávající pořadník. Jakmile se tedy uvolní některé z lůžek, přijmeme dalšího v pořadí,˝ dodala ředitelka.
Zdroj: MFDNES online – autorka: Magda Hettnerová, Foto: Internet