Poslední diskuse


Zdraví zobrazit diskusi

Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...

Práce zobrazit diskusi

Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...

Co se kde děje zobrazit diskusi

Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...

Při rakovině se často zapomíná na psychiku

Publikováno: 2.04.07
Počet zobrazení: 1970

Léčba rakoviny je v České republice na dobré úrovni, ale lékaři často zapomínají na psychiku pacienta. Zjištění onkologického onemocnění vyvolá v pacientovi i jeho rodině nejprve šok a dlouhodobě představuje rakovina velkou psychickou zátěž.

V Česku je diagnostika a léčba rakoviny srovnatelná s úrovní obvyklou ve vyspělých zemích, ale současný český zdravotnický systém většinou nemá kapacitu na to, aby se v rámci léčby zaměřil na prožívání a pocity pacienta a jeho blízkých. Novinářům to řekl Petra Tesařová z Onkologické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice.

Tuto mezeru se snaží vyplnit řada občanských iniciativ. Koncem loňského roku se k nim připojilo občanské sdružení Amelie, které zdarma nabízí psychoonkologickou a psychosociální pomoc. Zájemci mohou v pracovní dny telefonovat na Linku Amelie na číslo 739 506 912, kde jim budou věnovat odborníci i laici se zkušenostmi s překonáváním vážné nemoci. Odbornou psychoterapeutickou a psychiatrickou pomoc poskytují zájemcům dvakrát týdně v prostorách Železniční nemocnice v Italské ulici lékařky a členky Amelie Henrieta Tondlová a Michaela Chrdlová.

Iniciátorkou a předsedkyní sdružení je šestatřicetiletá bývalá manažerka Pavla Tichá, u níž lékaři před dvěma roky diagnostikovali karcinom prsu s metastázami. Prodělala operaci a několik chemoterapií a na základě vlastních zkušeností s psychoterapií začala nejprve v nemocnici pracovat jako dobrovolnice a pak vytvořila projekt Amelie, do něhož zapojila odborníky na onkologii a psychologii. Vytvořila také klub Amelie pro lidi, kteří sami prodělali nějaké závažné onemocnění, a udělala z něj „centrum naděje“.

Amelie má také dobrovolnický program, ve kterém hledá a školí dobrovolníky, kteří by měli působit na lůžkových odděleních onkologických klinik.

Primářka onkologického oddělení Ústavu onkologie a pneumologie na Pleši Alexandra Aschermannová uvedla, že třetina lidí se v životě osobně setká s rakovinou, ale přesto pacienti a jejich rodiny bývají většinou zaskočeni.

Lékařka Jaroslava Barkmanová se domnívá, že pacienti jsou mnohdy ještě více zaskočeni tím, že se mají podílet na rozhodování o způsobu léčby.

Zdroj: Internet: iDNES.cz, Foto: Internet
Zdroj: Internet: iDNES, ČTK

Vaše komentáře

Celkem 0 komentářů (0 komentářů čeká na schválení)

Zanechte komentář: