Poslední diskuse
Zdraví
Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...Práce
Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...Co se kde děje
Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...S čajem ke kráse i proti nemocem
Uvařte si ˝magorák˝
Chce se vám spát, potřebujete vzpružit? Čaj obsahuje thiofen, který je ve stejné koncentraci účinnější než kofein. A jestli chcete skutečně ˝nakopnout˝, nechejte v konvici vařit 5 – 10 sáčků černého nebo zeleného čaje tak dlouho, až se vyvaří polovina vody. Takový čaj se nazývá ˝magorák˝. Lokněte si a ručím vám za to, že do rána neusnete! Není to ovšem vhodné pro lidi se srdečními potížemi a také chuť je pro silné nátury.
Nechcete zkoušet magorák, ale nesmíte usnout a přitom jste už jaksi ˝překafovaní˝? Nevadí. Zakupte zelené maté. Působí spolehlivěji než káva, o to víc, nejste-li na to zvyklí.
Čaj pro vaši krásu
Čaj není jenom k pití. Je to váš levný kosmetický salon. Jste po flámu, máte zarudlá a opuchlá víčka a pytle pod očima? Vzhled vám vyžehlí opět čaj! Recept: 2 sáčky černého čaje polijte vroucí vodou a nechte 6-7 minut odstát. Pak čaj rychle zchlaďte v mrazáku. Do chladného čaje namočte dva chomáče vaty a přiložte je na 10 minut na oční víčka či pytle pod očima. Kůže se uklidní a vypne do hladka. Stejně můžete ošetřit celou pleť obličeje, případně si občas dopřát čajovou lázeň. Čaj je také vhodný k omytí spálenin, nemáte-li po ruce olej, a k vymytí rány, nemáte-li dezinfekci. Nejúčinnější je čaj z jitrocele. Když jitrocel nasekáte a kašičku přiložíte na ránu, zastaví i krvácení.
Čaj jako domácí lékař
- Když vás pálí žáha, uvařte si čaj z jehličí. Nejenže má příjemnou chuť, ale obsahuje silice a třísloviny, které vám uklidní žaludek. Pro otrlé povahy doporučuji odvar ze žaludů.
A to už jsme u léčivých bylinkových čajů.
- Máte lupy? Uvařte si čaj z lopuchu a semínek plískavice. Jednou týdně si jím umyjte vlasy a za krátkou dobu je po lupech!
- Na podrážděnou pleť skvěle působí potírání zeleným čajem. Zelený arabský čaj je údajně také afrodisiakum.
- Lámou se vám nehty? Vypijte denně dva šálky čaje z přesličky rolní.
- Na průdušky a dýchací potíže je vynikající čaj z kopřivových listů. Ještě účinnější je čaj z plicníku lékařského, který roste v každém lužním lese. Že kopřivy prospívají i vlasům, jste se dočetli už minule.
- Jako prevenci proti nachlazení a pro zvýšení imunity dětí se doporučuje pít šípkový nebo diviznový čaj. Mají i příjemnou chuť. Skvělý je také čaj z bezinek. Léčivé jsou listy, květy i plody.
- Při kocovině vám uklidní žaludek hořký bergamotový čaj. Když to nezabere, doporučuji spařit horkou vodou utřený česnek.
- Začínáte mít problém s pamětí? Pijte pravidelně čaj z lístků stromu ginkgo biloba. Kromě mozku působí blahodárně na celý organismus.
- A co teprve čaj z žen-šenu! Je zázračně všeléčivý a ještě navíc omlazuje! Taková kúra však vyjde draho. Nejlepší a nejdražší (váha se vyvažuje zlatem) je divoký žen-šen rostoucí v tajze. Zde seženete pouze druhořadý, pěstovaný na plantážích. Je pro vás žen-šen nedostupný? Nevadí. Podobné, i když mnohem slabší účinky má i celer a petržel!
- Při záchvatu astmatu je vynikající utišující čaj ze šalvěje přeslenité, zvané babské ucho.
- Jestliže vám krvácejí dásně, je dobré vyplachovat ústní dutinu odvarem z jehličí nebo ze žaludů. Také zabraňuje viklavosti zubů,čaj například při kurdějích, způsobených nedostatkem vitamínu C. Může pomáhat i při paradontóze.
- Pepřový čaj vám skvěle vyčistí dutiny.
- Čaj z kmínu vás zbaví plynatosti. Vyzkoušejte ho, až bude děti bolet bříško.
- Odvar z heřmánku pomáhá proti zánětům a používá se k vymývání zhnisaných ran. Také je dobré ho kloktat při zahlenění.
Suroviny pro tyto vypsané čaje a odvary se dají snadno sehnat na louce, v lese, nebo v lékárně. Existuje mnoho dalších bylinkových čajů. Některé drogy v nich obsažené však mohou mít vedlejší účinky, mohou se nesnášet s některými léky, nebo jejich prospěšnost, případně škodlivost závisí na koncentraci. V tom případě je jistě lépe poradit se s lékařem nebo zkušenou babou bylinkářkou.
Pro vaši informaci: existují ještě čaje, které vám výslovně nedoporučuji! Například čaj z otrušíku, orseje, lýkovce, konvalinek a vraního oka. S oblibou je používaly slavné travičky jako Locusta a Lucretia.
Zdroj: Šťastné ženy.cz – autor: Gargamel, Foto: Internet