Dnes je 19.09.2024, Svátek má Zita, zítra Oleg

Poslední diskuse


Zdraví zobrazit diskusi

Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...

Práce zobrazit diskusi

Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...

Co se kde děje zobrazit diskusi

Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...

Slivovici nedáme, vzkázali Valaši evropským úředníkům

Publikováno: 11.04.07
Počet zobrazení: 1365

Valašská pálenka je v ohrožení. Alespoň pokud jde o její jméno. Pravá valašská slivovice je totiž pálenkou ze švestek. Bez lihu. A to je podle Evropské unie problém. Evropská definice slivovice zná jen pálenku vyrobenou z lihu. Ovocné destiláty definice nezahrnuje.

„Když se v Evropském parlamentu projednávala úprava předpisu, kterým by se měli řídit výrobci alkoholu, z definice slivovice vypadla jedna věta. Ta říkala, že může jít také o alkohol vypálený z ovoce. Stalo se to chybou jedné z poslankyň, která chtěla zjednodušit text,“ vysvětlil o víkendu europoslanec Jan Březina.
Pokud se předpis nepodaří rychle změnit, tradiční valašská kořalka se bude muset přejmenovat. Mezi majiteli pálenic i Valachy tak vypukla doslova panika. Výrobce kořalky přijde chyba Bruselu pořádně draho, budou muset měnit etikety na lahvích, reklamu i obchodní strategii. Valaši zase přijdou o tradici, se kterou jsou od dětství srostlí.

Valaši se proto semkli a uspořádali masový protest. Na pečlivě vybraném místě na Pulčinách zasadili Trnku svobody a její kořeny svlažili loňskou pálenkou. Okolo ní pak vyrostl obrovský sad s dvěma sty mladými stromky švestek.
„Dovezli jsme dvě stě stromků pravých valašských trnek. Nejsou to žádné dovezené švestky ze Slovinska. Těmi jsme pak zaplavili celý Pulčín,“ popsal jeden z organizátorů protestu a předseda Svazu ochránců přírody Milan Orálek.

Valaši tak podle něj dali Bruselu najevo, že jim do slivovice nikdo mluvit nebude. ˝Akce se jmenovala Dnes do země, zítra do kalíška. Nikdy jsem při ničem nezažil takovou pospolitost, jako tomu bylo teď. Někteří lidé dokonce začali chválit Václava Klause za jeho euroskepticismus,˝ přiblížil Orálek.

Další lidé protest podpořili alespoň na dálku. Zvlášť pokud jde o majitele menších soukromých pálenic. V regionu jich oficiálně působí zhruba dvě desítky.
„Evropská unie vždycky něco schválí, aniž by si předem zjistila, o co jde. Nelíbí se nám to. Lidé v kraji jsou zvyklí, že si vypálí vlastní pálenku z vlastního ovoce. A té pak říkají slivovice. Pálence z trnek tak budou říkat vždycky. Ať už si unie usmyslí cokoliv,“ uvedla například Romana Vaňková z Pálenice Vaněk ve Stříteži nad Bečvou.

Politici ale lidi uklidňují: Pokusíme se slivovici zachránit. „Zpravodaj nařízení Horst Schnelhardt mě ujistil, že chybějící věta v definici slivovice je nedorozuměním, které je třeba napravit,“ říká Jan Březina.
Napravit chybu podle něj sice nebude jednoduché, protože bude potřeba získat podporu nadpoloviční většiny poslanců Evropského parlamentu, normu by se však mělo podařit včas změnit.
Definice slivovice, kterou při projednávání předpisu pro označení alkoholu schválil Evropský parlament, ale zná pouze slivovici vyráběnou z lihu. Z definice slivovice vypadla část, která jako slivovici připouští i pálenku vyrobenou z ovoce. Chybu způsobila jedna z poslankyň, která chtěla zjednodušit text. Pokud se definici nepodaří rychle změnit, tradiční valašská pálenka se bude muset přejmenovat. Hlasovat se bude v dubnu.

Zdroj: Internet: Novinky.cz, MF DNES – Veronika Kapitánová, Internet: Foto

Vaše komentáře

Celkem 0 komentářů (0 komentářů čeká na schválení)

Zanechte komentář: