Poslední diskuse
Zdraví
Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...Práce
Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...Co se kde děje
Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...Zažeňte stařecké skvrny
Pak dochází k nahromadění voskovitého hnědého pigmentu lipofuscinu, kterému se proto často říká i pigment stáří nebo opotřebení. Jinými důvody vzniku stařeckých skvrn mohou být např. nadměrná konzumace alkoholu nebo tabáku, používání některých léku nebo nadbytek nitrátů v potravě. Nahnědlé skvrny mohou být velké až několik centimetrů. Světlá pokožka a úžehy, ale i časté opalování, napomáhají vzniku stařeckých skvrn. Změny nejsou zhoubné, pro postižené většinou představují kosmetický a tím i psychický problém.
Stařecké skvrny vznikají zejména na místech, která jsou vystavena slunečnímu záření. Podle míry pobytu na slunci se mohou vyskytnout už po čtyřicítce; v Česku je jimi postiženo více než 90% lidí, starších šedesáti let. Na rozdíl od klasických letních pih jsou stařecké skvrny viditelné trvale. Nejčastěji se vyskytují na hřbetech rukou, předloktích, v obličeji a v dekoltu.
Skvrny lze odstranit různými způsoby. Kdo chce stařecké skvrny alespoň krátkodobě opticky odstranit, může být překryto tónovacím krémem, což je z dlouhodobého hlediska poměrně náročné a nákladné. Skvrny lze opticky zesvětlit krémy. Bělicí účinky má například řeřicha potoční nebo derivát vitaminu A s peelingovým účinkem. Léčba takovým krémem musí být prováděna denně. Jelikož se vlivem přípravků ošetřovaná místa stávají citlivější na slunce, je nejlepší podstoupit v zimě nebo alespoň večer.
Pokud se člověk chce zbavit skvrn nadobro, může si lékařem nechat odstranit svrchní část kůže. Existují různé možnosti – peeling ovocnými kyselinami, mechanické obrušování, zmrazení nebo odstranění prostřednictvím laserových paprsků (fotojuvenizace). Vrstva pokožky se skvrnami je odstraněna a pod ní vznikne nová, normálně pigmentovaná kůže. Výhodou této metody je, že pigmentace v kůži je odstraňována cíleně a selektivně a současně je chráněna tkáň v okolí. Ovšem i při ní jsou ošetřená místa do úplného zahojení velmi citlivá na UV záření.
Samozřejmě se vznik stařeckých skvrn dá i zpomalit. Vyžaduje to bránit se všemu, co jejich vzniku pomáhá. Kromě alkoholu a nikotinu je to nadměrné opalování, zejména pak u lidí se světlejší pletí. Důležitá v péči o pleť je i správná strava. Doporučuje se taková, která je bohatá na antioxidanty: vitaminy C, E, A, selen, bioflavonoidy. Současně je třeba konzumovat pár kapek tuku, který je nutný při metabolismu těchto vitaminů – nejvhodnější jsou rostlinné oleje. Doporučuje se denně jíst alespoň 400 až 600g čerstvého ovoce a zeleniny, zejména takové, které obsahují hodně flavonoidů (červené zelí, brokolice, červené víno). Důležitý je i příjem karotenoidů (mrkev, meruňky), selenu a vitaminu E – oba patří mezi antioxidanty a je vhodné je v organismu udržovat v rovnováze. Obsaženy jsou ve výrobcích z kukuřice, v droždí a česneku.
Zdroj: časopis Doba seniorů – duben 2007, Foto: Internet
Vaše komentáře
Celkem 2 komentáře (0 komentářů čeká na schválení)02.04.2015 12:58 Lupa
To znamená, budu chlastat červené víno a zbavím se pihů. To pak budu mít červený ksicht a modrý frňák.10.07.2012 01:59 JIRINA DIMITROVA (jirinadimitrova@seznam.cz)
bude mi 82 roku a mam po tele dosti vetsich skvrn jako bradavice tmave hned cerne. dalo by se to seskrabat ? na rukou nemam nic. jirina dimktrova, stavbaru 3, 4oo 11 ustri nad labemdimigtrovahttp://cojetoweb?janictakovehionemam