Poslední diskuse


Zdraví zobrazit diskusi

Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...

Práce zobrazit diskusi

Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...

Co se kde děje zobrazit diskusi

Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...

7. květen – EVROPSKÝ DEN MELANOMU

Publikováno: 7.05.07
Počet zobrazení: 9428

Počet melanomů v České republice stoupl za posledních třicet let čtyřikrát. Jste si jistí, že vaše mateřská znaménka jsou opravdu neškodná?
Nejen toto poselství se každý rok snaží připomenout Evropský den melanomu. Ten letošní připadá na pondělí 7. května. Po celé České republice budou volně přístupné ordinace kožních lékařů, kam se budou lidé moci obrátit, pokud se jim nebudou zdát úplně v pořádku jejich pigmentové skvrny a jiné kožní deformace.

U rakoviny kůže totiž platí, pokud přijdete brzy, zůstanete bez následků.

Rakovina kůže je dobře léčitelná v raném stádiu
Rakovina kůže se vyvíjí velmi pomalu. Od prvních příznaků většinou trvá dva až tři roky než se vytvoří metastázy v jiných částech těla. V této fázi už je většinou mnohem složitější rakovinu léčit.
Při včasném zjištění melanomu (nádoru na kůži) je léčba jednoduchá. Chirurgicky se postižená část kůže odstraní. Je nutné, aby se každý sám doma prohlížel a s každou nesrovnalostí zašel s lékaři. Prof. Karel Pizinger z Kožní kliniky LF UK a FN v Plzni řekl: „Stává se mi často, že za mnou přijde pacient, který mi na otázku, proč nepřišel před půl rokem, odpoví, že se bál, že bude mít rakovinu. Na to odpovím, že teď ji tedy má, kdyby přišel hned, jak zjistil něco podezřelého, mohl jsem mu zachránit život.“

S každou změnou pokožky běžte k lékaři
Další velmi rozšířený mýtus o rakovině kůže je ten, že lidé si myslí, že když se odhodlají a svůj podezřelý kožní útvar si nechají vyříznout, rakovina se tak „rozjede“. Podle Pizingera je to nesmysl. Jakýkoliv chirurgický zásah je jedině ve prospěch zdraví.
Rakovina kůže může propuknout u kohokoli, ale více jsou náchylní lidé, kteří mají genetické dispozice (v rodině se už melanom objevil), často se vystavují slunečnímu záření nebo navštěvují solária a na těle mají pigmentové léze (mateřská znaménka a pihy), ze kterých se může melanom vytvořit.
Pokud vaše kůže žádné znaménko neobsahuje, stejně nemáte vyhráno. Dvě třetiny melanomů vzniká de novo, tzn. na místě, kde před tím nic nebylo. Proto neváhejte s jakoukoliv změnou navštívit, lékaře. Zde více než jinde platí, čím dříve tím lépe.

Za posledních třicet let se čtyřnásobně zvětšil počet osob, u kterých byl nalezen melanom (teda zhoubný nádor kůže), zatímco v roce 1970 to bylo 316 případů, v roce 2000 šlo již o 1413 osob. Počet zhoubných nádorů kůže, melanomů, tak stoupl o 447%! Vzhledem k tomu, že se melanom vyskytuje stále více i u mladších věkových skupin, v podstatě nikdo nemůže tvrdit, že se ho riziko rakoviny kůže netýká.
„Mnoho lidí nepřijde do ordinace včas, paradoxně proto, že se obávají rakoviny,“ říká Jana Hercogová, přednostka dermatovenerologické kliniky Fakultní nemocnice Bulovka. „Přestože často tuší, že se s jejich pigmentovým znaménkem děje něco nedobrého, bojí se přijít, protože mají strach, že jim lékař jejich podezření potvrdí.“ Přitom je však speciálně melanom velmi dobře léčitelný, pokud se podchytí včas.

Nebezpečné nové skvrny
Prevence melanomu není nijak složitá. Základem je jakési samovyšetření, při němž člověk pravidelně pozoruje svá pigmentová znaménka a všímá si všech změn, které se na nich projeví. Nejvíce riziková jsou skvrnky a znaménka, které vzniknou náhle v místě, kde předtím žádné znaménko nebylo: „Přibližně dvě třetiny melanomů vznikají na zdravé, čisté a hladké kůži a pouze jedna třetina na místě pigmentových skvrn,“ vysvětluje Karel Pizinger, přednosta kožní kliniky plzeňské fakultní nemocnice. „Pokud se na čisté kůži zničehonic objeví pigmentová skvrnka, která navíc například ještě roste, mění barvu, nebo vystupuje nad povrch, člověk by měl okamžitě zamířit k odborníkovi.“
K onemocnění melanomem jsou náchylnější lidé příslušící k fototypu I. a II. Podle některých zdrojů je rizikovým faktorem i existence velkého množství mateřských znamének. Lidé, kteří jich mají na těle víc než padesát, jsou podle odborníků až dvakrát ohroženější melanomem než běžná populace. Notoricky známým faktorem, který se na vzniku melanomu také podepisuje, je časté opalování.
Ačkoli se však mnoho lidí domnívá, že dostatečnou ochranou je opalovací krém s vysokým faktorem, není to pravda. Vysoký UV faktor sice brání spálení kůže, ale tím také uměle prodlužuje možnost pobytu na slunci. Sluneční záření pak ovlivňuje změny imunity v kůži a zvyšuje tak riziko kožních nádorů. Dalším rizikovým faktorem rakoviny kůže je věk; nejpostiženější skupinou jsou lidé od čtyřiceti do padesáti let.

Rizikové faktory
Dalším poměrně rozšířeným omylem je přesvědčení, že pokud pigmentová skvrna nebolí nebo nekrvácí, nemůže se jednat o nádor. Melanomy však v naprosté většině případů nebolí a v okamžiku, kdy začnou krvácet se většinou jedná už o vyzrálý křehký nádor v pokročilém stádiu.
Varovným signálem by pro vás mělo být objevení pigmentové skvrny na místě, kde předtím nebyla. V okamžiku, kdy některé z pigmentových znamének začne měnit velikost, barvu (a to včetně blednutí, které je někdy mylně považováno za hojení), tvar, nebo začne vystupovat na povrch, je nutné objednat se okamžitě k odborníkovi. Stejně tak, pokud začne skvrna svědět, mokvat, nebo dokonce krvácet.
Ačkoli je melanom jeden z nejnebezpečnějších nádorů vůbec, protože má tendenci rychle metastázovat, na rozdíl od ostatních typů rakoviny má velkou „výhodu.“ Je totiž viditelný na kůži, relativně lehce rozpoznatelný a lze jej tedy podchytit v časném stádiu, kdy je naděje na vyléčení téměř stoprocentní. Karcinom se navíc vyvíjí delší dobu, většinou dva až tři roky.
Nechte se vyšetřit

Pokud si nejste jistí, zda byste rizikové znaménko poznali, chcete mít jistotu a rádi byste, aby vás prohlédl odborník, máte jedinečnou příležitost v pondělí 7. května. V Česku se totiž uskuteční Evropský den melanomu.
Zájemci si budou moci bezplatně a bez předchozího objednání nechat vyšetřit pigmentová znaménka či podezřelá místa na kůži na odborných pracovištích. Zjistí tak, zda nemají zhoubný nádor kůže. Na stránkách Evropského dne melanomu (http://www.melanoma.cz/) najdete seznam lékařů a pracovišť, kde vás v tento den zadarmo vyšetří a prohlédnou vaše pigmentová znaménka.

Kdy vám hrozí nebezpečí
Znáte rizikové faktory kožního nádoru?
- Světlý kožní fototyp (světlá kůže, oči a vlasy)
- Velké množství mateřských znamének a pih
- Výskyt kožních nádorů v rodině
- Opakované spálení kůže především před 15. rokem života
- Navštěvování solária
- Výskyt nové pigmentové skvrny, která rychle mění charakter
- Změna pigmentové skvrny (asymetrická skvrna, nepravidelné okraje, změna bary, zvětšení)

Zdroj: iDNES.cz, Novinky, Foto: Novinky.cz

Vaše komentáře

Celkem 0 komentářů (0 komentářů čeká na schválení)

Zanechte komentář: