Poslední diskuse


Zdraví zobrazit diskusi

Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...

Práce zobrazit diskusi

Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...

Co se kde děje zobrazit diskusi

Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...

Chraňte své ledviny

Publikováno: 9.05.07
Počet zobrazení: 1905

Každý z nás alespoň jednou za život s bolestí pocítí, že existují ledviny a močové cesty. Většinou se jedná o nezávažný zánět, ale ani ten není radno podceňovat.

Infekce močových cest patří mezi nejčastější infekce postihující jak dětskou, tak dospělou populaci. Jejich závažnost je různá. Nejčastěji jde o infekce dolních močových cest. ˝Některé z nich mohou být spojeny například s cukrovkou nebo s některými abnormalitami v močových cestách či jiných orgánech. To však není příliš časté,˝ vysvětluje nefrolog prof. MUDr. Vladimír Teplan, DrSc.
S čím se ale setkáváme všichni, je běžné prochlazení, které se projevuje častým nucením na močení, lehce zvýšenou teplotou a někdy pálením a řezáním při močení.

Neprochladnout
Abychom se vyhnuli infekci močových cest, měli bychom dbát především na prevenci. Lidé, kteří jsou k tomuto typu infekce náchylnější, by se měli vyvarovat prochlazení, především v dolní části těla, v oblasti nohou a pánve.
˝Nohy by neměly být v chladnu nebo vlhku. Pozor na krátké sukně a kalhoty, když je chladněji. Po koupeli ve venkovních koupalištích a v moři nezůstávejte v mokrých plavkách. Vždy se převlékněte do suchého,˝ radí profesor Teplan. Především dospívající dívky dnes mají děvčata v oblibě krátká trička, která odhalují oblast ledvin, bederní kalhoty a boty, které se často nosí naboso. A to přímo nahrává prochladnutí od nohou. ˝Vždy je tu riziko spojené urologické a gynekologické infekce. Obě se mohou vzájemně podporovat a vyvolat závažnější gynekologické potíže, které někdy dokonce ovlivní plodnost. Ani banální infekci tedy není radno podceňovat,˝ zdůrazňuje profesor Teplan.

Pravidelně na toaletu
Ke vzniku infekcí přispívá i nedostatečný pitný režim nebo zadržování moči. Když se někdo hned nevyprázdní nebo příliš pije a nechodí úměrně tomu na záchod, zvyšuje se totiž napětí v močovém měchýři a to způsobí místní podráždění. Problém může nastat u školních dětí, které nemočí tak často, jak by měly. Důvodem může být i to, že se během vyučování stydí požádat vyučujícího o svolení jít na toaletu. Když se ráno napijeme, nejpozději za dvě hodiny musíme mít možnost se vyprázdnit. Pokud si nejsme jisti, zda budeme moci jít na toaletu, podvědomě se napijeme málo nebo vůbec, a to už je chyba. Kdo málo pije, má koncentrovanou moč a vystavuje se riziku vzniku krystalů, eventuálně drobných močových kaménků. Také riskuje rozvoj či zhoršení příznaků infekcí dolních močových cest.

Potraviny a nápoje
K podráždění močových cest mohou přispět také některé potraviny a nápoje. Jídla, která obsahují koření, jako je pepř nebo pálivá paprika, a některé další ingredience, zvyšují prokrvení dolních močových cest, což podporuje vznik infekce. Podobně působí některé nápoje, především alkohol a destiláty. Infekce je totiž vždy spojena s reakcí sliznice. Když je sliznice překrvená v důsledku dráždivých látek, které se vylučují do moči, mají bakterie vhodnější živnou půdu.

Hlavně ženy
Ženy postihují infekce močových cest častěji. Jejich močová trubice je totiž kratší a vnímavější k infekcím z okolí. Zejména během menstruace by měly ženy pečovat o pravidelný rytmus močení. Riziko infekce je větší i u starších mužů, kteří zadržují moč a mají zvětšenou prostatu. Infekce mohou být spojeny také s poruchami trávení. Pokud někdo trpí zácpou a nadýmáním, ale také když zadržuje stolici, může na to doplatit infekcí močových cest.

Co je příčinou
Příčinou infekce je přítomnost škodlivých bakterií v močových cestách. Nejčastěji bakterie do močových cest pronikají proti proudu moče – močovou trubicí do močového měchýře.
V 80 % případů je příčinou močové infekce bakterií Escherichia coli. Tato bakterie je normální součástí naší stolice. Většinou s ní žijeme ve vzájemné shodě. Ona brání naše střevo před pomnožením nebezpečných bakterií, my jí poskytujeme dostatek potravy a vhodné životní prostředí.
Přes přísné dodržování hygienických opatření může občas dojít k vycestování bakterie z konečníku přes hráz do močové trubice a tudy dále do močového měchýře. Pokud se bakterie v močovém měchýři dále namnoží, může způsobit zánět močových cest.
Moč je za normálních okolností čirá a sterilní – tj. prostá jakýchkoliv bakterií. Pokud se v moči bakterie objeví, nemusí to být ještě spojeno s problémy. Vše záleží na agresivitě, počtu bakterií a naší odolnosti vůči dané infekci.

Léčba infekce
Infekce močových cest může být zjištěna při potížích, bývá však i docela náhodným nálezem Často je prokázána při vyšetřování jiného základního onemocnění nebo při pravidelných lékařských prohlídkách. Bakterie v moči nejsou normálním nálezem, pokud však nepůsobí žádné obtíže a Vy nepatříte do některé z rizikových skupin (těhotná, cukrovkář, atd.), nebývá léčba nutná.
Pokud přijdete k lékaři s problémy při močení, budete muset podstoupit několik základních vyšetření. Lékař se Vás nejprve podrobně vyptá na průběh, trvání a charakter Vašich obtíží. Pokud vysloví podezření na zánět močových cest, provede jednoduché vyšetření moče. Z moče je možné získat mnoho důležitých informací – zda jsou přítomny bakterie, je-li přítomen zánět, kolik bakterií v moči je a který lék na ně nejlépe zapůsobí.
Průkazu konkrétní bakterie a její citlivosti na antibiotika trvá většinou několik dnů. Léčbu je však třeba zahájit okamžitě. Lékař proto většinou nasazuje antibiotikum tzv. naslepo, tj. proti nejpravděpodobnějšímu původci infekce. Pokud není léčba účinná, může antibiotika po dvou až třech dnech změnit již cíleně podle konkrétních výsledků mikrobiologického rozboru moče.
Pokud je podezření na postižení Vašich ledvin – bolesti v bedrech, vysoké teploty, dřívější onemocnění ledvin – provede lékař další nezbytná vyšetření. Správnou funkci Vašich ledvin je možné orientačně zjistit již vyšetřením krve. Ultrazvukové vyšetření umožní prohlédnout ledviny, část močovodů a močový měchýř.
Vylučovací funkci ledvin je možné ozřejmit pomocí tzv. vylučovací urografie nebo dynamické scintigrafie. V prvním případě je sledováno vylučování nitrožilně podané kontrastní látky ledvinami na rentgenových snímcích. V druhém případě je do krve podáno nepatrné množství radioaktivní látky, která se přednostně vychytává a vylučuje ledvinami. Z rozmístění látky v těle je pak možné usuzovat na míru postižení struktury i funkce ledviny.

Zdroj: Měsíčník Zdraví.cz – autorka: Marta DRAHORÁDOVÁ, Ordinace.cz – autor: Tomáš Marada, Foto: Internet

Vaše komentáře

Celkem 0 komentářů (0 komentářů čeká na schválení)

Zanechte komentář: