Poslední diskuse


Zdraví zobrazit diskusi

Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...

Práce zobrazit diskusi

Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...

Co se kde děje zobrazit diskusi

Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...

Kolik peněz si s sebou vzít na zahraniční dovolenou

Publikováno: 23.05.07
Počet zobrazení: 11348

Chystáte se na dovolenou a nevíte, kolik peněz potřebujete? Připravili jsme přehled cen v deseti nejoblíbenějších zemích.
Od loňského roku se ceny potravin a služeb v zemích, kam Češi jezdí nejčastěji, zásadně nezměnily. Pokud jste věrní jednomu místu, už víte svoje, ale jedete-li do země poprvé, může být problém odhadnout, kolik peněz budete potřebovat.

Kde nakoupíte nejlevněji
Pokud nechcete přemýšlet nad každou zmrzlinou, vyberte si levnější zemi – například Bulharsko nebo Tunisko. Chcete-li dovolenou strávit jinak než sluněním u moře, finančně nenáročný pobyt pořídíte také v Rumunsku. Ušetřit můžete nákupy v diskontech nebo supermarketech. Jsou o 10 až 20 procent levnější než menší obchůdky, někdy dokonce i než tržiště.

Máte-li čas, před větším nákupem obejděte několik obchodů. Hodně totiž záleží také na tom, jaká je v okolí konkurence. Nebo na tom, jak daleko je obchod od pláže nebo centra letoviska. Čím dál, tím má příznivější ceny. Například na chorvatském Pagu je supermarket naopak jedním z nejdražších obchodů, potvrzuje Aleš Kovář, který tam každoročně tráví svou dovolenou. Je to proto, že je tam jediný, a také platí, že na ostrovech je dráž než na pevnině. Jinak jsou ceny v Chorvatsku podobné těm českých.
˝Nabídku diskontů si můžete najít i na internetu, například firma Studenac má pobočky po celém Jadranu,˝ doporučuje Antun Plenkovič, ředitel Chorvatského turistického sdružení. Stejně tak se nevyplatí dovážet potraviny ani do Itálie, neznačkové potraviny jsou dokonce levnější než u nás. Výjimkou jsou mléčné výrobky a maso. ˝Ty jsou v Itálii o 50 až 100 procent dražší než v Česku,˝ upozorňuje zástupce CK Cicala.

Pokud se v zahraničí chystáte obejít kulturní památky nebo jezdit na výlety, nezapomeňte v rozpočtu na dovolenou zohlednit i tyto výdaje. Jedete-li s cestovkou, ceny nejsnáze zjistíte přímo od jejího delegáta. V případě, že do zahraničí vyrážíte na vlastní pěst, je dobrým pomocníkem internet. Zjistíte tady nejen většinu potřebných informací, ale v diskusích, například na portálu orbion.cz, se můžete zkušenějších cestovatelů zeptat přesně na to, co vás zajímá.

Vezměte si peníze navíc
Peníze si vyměňte buď ještě před odjezdem, nebo případně v některé seriózní směnárně nebo bance v místě vašeho pobytu. Vyhněte se směně na ulici, riskujete, že namísto ušetřených pár korun přijdete o všechny peníze. V některých zemích není možné směnit české koruny, například v Tunisku nebo Egyptě, vezměte si s sebou eura. Navíc tuniské dináry se nesmějí ze země vyvážet, musíte je buď směnit zpět, nebo utratit, jinak vám je zabaví.

Přestože nebudete mít v úmyslu rozpočet na dovolenou překročit, nějaké peníze v záloze mějte alespoň na platební kartě. Platit kartou se v cizině vyplatí. Stejně jako v Česku jsou transakce zdarma a některé banky navíc pro přepočet kurzů měn používají výhodnější devizový kurz. Dopředu si však zjistěte, zda jsou platby kartou v lokalitě, kam se chystáte, možné. Pokud míříte mimo turistická letoviska a města, může se totiž stát, že se bez hotovosti neobejdete. Pár drobných se na cestě hodí vždycky, ať už na kávu, vodu nebo poplatek za použití toalety.

Volání z ciziny zlevní
Chcete-li v zahraničí používat mobilní telefon, na podmínky a ceny se informujte u svého operátora. Za minutu volání například z Chorvatska do Česka v současnosti zaplatíte od 30 do 42 korun podle toho, jakého máte operátora. U O2 a Vodafonu za hovory ušetříte, když budete v cizině budete používat partnerskou síť svého operátora.
U zmíněného Chorvatska je minuta volání přes VIPnet o 8 korun levnější. U O2 však musíte mít aktivován balíček O2 Cestování za 11,90 Kč měsíčně a tarif, nikoli předplacenou kartu. Pokud jedete na dovolenou až koncem léta, můžete se těšit na ještě nižší ceny hovorů. Evropská unie se totiž dohodla na nižších cenách za volání z mobilního telefonu v zahraničí. Tento týden nařízení projedná Evropský parlament, zhruba o 14 dní později by jej měla schválit naše vláda a parlament a operátoři pak dostanou zhruba měsíc na to, aby sestavili nové tarify.

Jak cestovat bez zbytečných výdajů
1. Vyhněte se nákupům na pláži
Místní prodejci, kteří za vámi přijdou až k moři, vás budou přesvědčovat o mimořádně výhodné nabídce a speciální slevě právě pro vás. Nicméně stejné zboží pak zpravidla získáte na tržišti výrazně levněji.

2. Na trh se vydávejte pozdě odpoledne
Zejména ovoce a zeleninu musí obchodníci prodat během dne, protože zboží, které nebude vypadat čerstvě a lákavě, už neudají. S velkou pravděpodobností tedy cenu těchto produktů odpoledne sníží.

3. Nebojte se smlouvat
Zapomeňte na to, že v Česku není smlouvání obvyklé. V zahraničí máte šanci získat výrazné slevy z původní ceny. Jestliže o zboží projevíte zájem, prodejci zavětří výdělek a vynasnaží se, aby k obchodu došlo. Smlouvání je navíc v některých zemích prakticky povinné, obchodníci by se bez něj cítili ochuzeni.

4. Zájezd kupujte brzy či těsně před odjezdem
Výrazné slevy z ceny zájezdu můžete dosáhnout také tím, že si jej zakoupíte dlouho dopředu, takzvaný first minute, nebo na poslední chvíli, last minute. Pozor ale, last minute zájezdy nejsou vhodné pro rodiny s dětmi, nabídka už je značně prořídlá. Je to vlastně výprodej, ve kterém bude rodina obtížněji hledat například hotel s dětským bazénem, atrakcemi či hlídáním.

5. Dívejte se i po odletech ze zahraničí
Pokud neseženete levný let z místa bydliště, podívejte se i po odletech z jiných letišť (Vídně, Bratislavy, Budapešti). Zatímco cena letenky do Amsterodamu z Prahy na červencový termín přijde na čtyři tisíce korun, z Bratislavy je let o polovinu levnější. I když připočítáte částku za jízdné na letiště, ušetříte.

6. Využijte slevových zákaznických karet
Různé společnosti nabízejí karty, které slevní služby cestovních kanceláří. Nižší ceny můžete pak dostat i v hotelích či penzionech, Pokud například vlastníte zákaznickou kartu Pražské plynárenské, můžete na ni získat slevu z ceny zájezdu. Například u cestovních agentur Čedok, Firo tour či Exim tours ušetříte i několik tisíc korun.

7. Nechte si vystavit slevovou kartu
Patříte-li do kategorie student, pořiďte si mezinárodní slevovou kartu typu ISIC, nebo Alive pro nestudenty. Za dvě stě korun ročně ušetříte až polovinu na vstupném a dopravě nejen v tuzemsku. Slevy poskytují i některé cestovní kanceláře seniorům.

8. Nezapomínejte na internet
Informace o zemi, do které se chcete vydat, hledejte na internetu. Důležité informace o telefonních číslech v nouzi, zdravotní péči, velvyslanectví, celních a dopravních předpisech a podobně najdete na stránkách ministerstva zahraničí http://www.mzv.cz.

Zdroj: MF DNES – autorka: Kateřina Boušová, Foto: Internet

Vaše komentáře

Celkem 1 komentář (0 komentářů čeká na schválení)

31.03.2013 18:13  Lucka

Dobrý den, chci se zeptat kolik euro mám dát své 12dceři na zájezd do Francie na 4 dny nepočítám jídlo ani památky na útratu. Děkuji

Zanechte komentář: