Poslední diskuse
Zdraví
Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...Práce
Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...Co se kde děje
Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...Kolik peněz si s sebou vzít na zahraniční dovolenou
Od loňského roku se ceny potravin a služeb v zemích, kam Češi jezdí nejčastěji, zásadně nezměnily. Pokud jste věrní jednomu místu, už víte svoje, ale jedete-li do země poprvé, může být problém odhadnout, kolik peněz budete potřebovat.
Kde nakoupíte nejlevněji
Pokud nechcete přemýšlet nad každou zmrzlinou, vyberte si levnější zemi – například Bulharsko nebo Tunisko. Chcete-li dovolenou strávit jinak než sluněním u moře, finančně nenáročný pobyt pořídíte také v Rumunsku. Ušetřit můžete nákupy v diskontech nebo supermarketech. Jsou o 10 až 20 procent levnější než menší obchůdky, někdy dokonce i než tržiště.
Máte-li čas, před větším nákupem obejděte několik obchodů. Hodně totiž záleží také na tom, jaká je v okolí konkurence. Nebo na tom, jak daleko je obchod od pláže nebo centra letoviska. Čím dál, tím má příznivější ceny. Například na chorvatském Pagu je supermarket naopak jedním z nejdražších obchodů, potvrzuje Aleš Kovář, který tam každoročně tráví svou dovolenou. Je to proto, že je tam jediný, a také platí, že na ostrovech je dráž než na pevnině. Jinak jsou ceny v Chorvatsku podobné těm českých.
˝Nabídku diskontů si můžete najít i na internetu, například firma Studenac má pobočky po celém Jadranu,˝ doporučuje Antun Plenkovič, ředitel Chorvatského turistického sdružení. Stejně tak se nevyplatí dovážet potraviny ani do Itálie, neznačkové potraviny jsou dokonce levnější než u nás. Výjimkou jsou mléčné výrobky a maso. ˝Ty jsou v Itálii o 50 až 100 procent dražší než v Česku,˝ upozorňuje zástupce CK Cicala.
Pokud se v zahraničí chystáte obejít kulturní památky nebo jezdit na výlety, nezapomeňte v rozpočtu na dovolenou zohlednit i tyto výdaje. Jedete-li s cestovkou, ceny nejsnáze zjistíte přímo od jejího delegáta. V případě, že do zahraničí vyrážíte na vlastní pěst, je dobrým pomocníkem internet. Zjistíte tady nejen většinu potřebných informací, ale v diskusích, například na portálu orbion.cz, se můžete zkušenějších cestovatelů zeptat přesně na to, co vás zajímá.
Vezměte si peníze navíc
Peníze si vyměňte buď ještě před odjezdem, nebo případně v některé seriózní směnárně nebo bance v místě vašeho pobytu. Vyhněte se směně na ulici, riskujete, že namísto ušetřených pár korun přijdete o všechny peníze. V některých zemích není možné směnit české koruny, například v Tunisku nebo Egyptě, vezměte si s sebou eura. Navíc tuniské dináry se nesmějí ze země vyvážet, musíte je buď směnit zpět, nebo utratit, jinak vám je zabaví.
Přestože nebudete mít v úmyslu rozpočet na dovolenou překročit, nějaké peníze v záloze mějte alespoň na platební kartě. Platit kartou se v cizině vyplatí. Stejně jako v Česku jsou transakce zdarma a některé banky navíc pro přepočet kurzů měn používají výhodnější devizový kurz. Dopředu si však zjistěte, zda jsou platby kartou v lokalitě, kam se chystáte, možné. Pokud míříte mimo turistická letoviska a města, může se totiž stát, že se bez hotovosti neobejdete. Pár drobných se na cestě hodí vždycky, ať už na kávu, vodu nebo poplatek za použití toalety.
Volání z ciziny zlevní
Chcete-li v zahraničí používat mobilní telefon, na podmínky a ceny se informujte u svého operátora. Za minutu volání například z Chorvatska do Česka v současnosti zaplatíte od 30 do 42 korun podle toho, jakého máte operátora. U O2 a Vodafonu za hovory ušetříte, když budete v cizině budete používat partnerskou síť svého operátora.
U zmíněného Chorvatska je minuta volání přes VIPnet o 8 korun levnější. U O2 však musíte mít aktivován balíček O2 Cestování za 11,90 Kč měsíčně a tarif, nikoli předplacenou kartu. Pokud jedete na dovolenou až koncem léta, můžete se těšit na ještě nižší ceny hovorů. Evropská unie se totiž dohodla na nižších cenách za volání z mobilního telefonu v zahraničí. Tento týden nařízení projedná Evropský parlament, zhruba o 14 dní později by jej měla schválit naše vláda a parlament a operátoři pak dostanou zhruba měsíc na to, aby sestavili nové tarify.
Jak cestovat bez zbytečných výdajů
1. Vyhněte se nákupům na pláži
Místní prodejci, kteří za vámi přijdou až k moři, vás budou přesvědčovat o mimořádně výhodné nabídce a speciální slevě právě pro vás. Nicméně stejné zboží pak zpravidla získáte na tržišti výrazně levněji.
2. Na trh se vydávejte pozdě odpoledne
Zejména ovoce a zeleninu musí obchodníci prodat během dne, protože zboží, které nebude vypadat čerstvě a lákavě, už neudají. S velkou pravděpodobností tedy cenu těchto produktů odpoledne sníží.
3. Nebojte se smlouvat
Zapomeňte na to, že v Česku není smlouvání obvyklé. V zahraničí máte šanci získat výrazné slevy z původní ceny. Jestliže o zboží projevíte zájem, prodejci zavětří výdělek a vynasnaží se, aby k obchodu došlo. Smlouvání je navíc v některých zemích prakticky povinné, obchodníci by se bez něj cítili ochuzeni.
4. Zájezd kupujte brzy či těsně před odjezdem
Výrazné slevy z ceny zájezdu můžete dosáhnout také tím, že si jej zakoupíte dlouho dopředu, takzvaný first minute, nebo na poslední chvíli, last minute. Pozor ale, last minute zájezdy nejsou vhodné pro rodiny s dětmi, nabídka už je značně prořídlá. Je to vlastně výprodej, ve kterém bude rodina obtížněji hledat například hotel s dětským bazénem, atrakcemi či hlídáním.
5. Dívejte se i po odletech ze zahraničí
Pokud neseženete levný let z místa bydliště, podívejte se i po odletech z jiných letišť (Vídně, Bratislavy, Budapešti). Zatímco cena letenky do Amsterodamu z Prahy na červencový termín přijde na čtyři tisíce korun, z Bratislavy je let o polovinu levnější. I když připočítáte částku za jízdné na letiště, ušetříte.
6. Využijte slevových zákaznických karet
Různé společnosti nabízejí karty, které slevní služby cestovních kanceláří. Nižší ceny můžete pak dostat i v hotelích či penzionech, Pokud například vlastníte zákaznickou kartu Pražské plynárenské, můžete na ni získat slevu z ceny zájezdu. Například u cestovních agentur Čedok, Firo tour či Exim tours ušetříte i několik tisíc korun.
7. Nechte si vystavit slevovou kartu
Patříte-li do kategorie student, pořiďte si mezinárodní slevovou kartu typu ISIC, nebo Alive pro nestudenty. Za dvě stě korun ročně ušetříte až polovinu na vstupném a dopravě nejen v tuzemsku. Slevy poskytují i některé cestovní kanceláře seniorům.
8. Nezapomínejte na internet
Informace o zemi, do které se chcete vydat, hledejte na internetu. Důležité informace o telefonních číslech v nouzi, zdravotní péči, velvyslanectví, celních a dopravních předpisech a podobně najdete na stránkách ministerstva zahraničí http://www.mzv.cz.
Zdroj: MF DNES – autorka: Kateřina Boušová, Foto: Internet