Poslední diskuse


Zdraví zobrazit diskusi

Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...

Práce zobrazit diskusi

Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...

Co se kde děje zobrazit diskusi

Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...

Léto, teplé počasí a křečové žíly

Publikováno: 14.05.07
Počet zobrazení: 2862

Trávíte mnoho času během dne ve stoje? Máte nadbytečné kilogramy, vysoký krevní tlak? Trpěl někdo z rodiny křečovými žílami? Pak právě vy můžete patřit mezi rizikovou skupinu, které se tyto potíže nevyhnou. Křečové žíly častěji sužují ženy. Lékaři upozorňují, že na jednoho muže připadají dvě a více žen. Důvodem, který vede ke vzniku křečových žil, je zvyšující se žilní tlak. U zdravých žil tento tlak snižují zdravé chlopně. Pokud jsou tyto chlopně nefunkční následkem roztažení, zánětem nebo vrozeným nevyvinutím, vzniká křečová žíla.

Křečové žíly jsou většinou patrné na první pohled. Na nohách najdeme nejčastěji prosvítající, modré až fialové, rozšířené žíly, o průměru dva a více milimetrů. Na dotek mohou být i bolestivé. Křečovými žilami trpí 20 až 30 procent Čechů.

Jak je poznat
Typickým příznakem je křečových žil bolest dolních končetin, mohou se objevit i křeče. Končetiny se snadno unaví, charakteristický je pocit těžkých nohou. Později se mohou přidat otoky kolem kotníků, u pokročilých stadií tečkovité až splývající hnědavé skvrny na bércích, tmavé zbarvení kůže a její zatvrdnutí, někdy i vznik obávaných vředů. V některých vzácnějších případech mají pacienti výrazné obtíže, ale na dolních končetinách není k nalezení téměř nic.

Koho se týkají
Mezi ˝nejohroženější˝ profese pro vznik křečových žil tak patří tak patří práce servírky, prodavačky, kadeřnice. Dále pak ti, kteří pracují v kuchyni nebo u pásu, lékaři, uklízečky a učitelé. Kancelářské profese jsou totiž vznikem křečových žil ohroženy mnohem méně než lidé pracující ve stoje.
Negativně také působí dědičnost, zranění, vysoký krevní tlak, zácpa a nedostatek vlákniny a vitamínu C. Výskyt onemocnění stoupá s věkem. Například mezi šedesátiletými má křečové žíly už každý druhý.
Těhotenství je další rizikový faktor. Svou roli zde hraje nejen mechanický útlak pánevních žil, ale hlavně hormonální vlivy.

Typickým příznakem, že máte křečové žíly je bolest dolních končetin. Mohou se objevit i křeče. Charakteristický je pocit těžkých nohou, končetiny se rychle unaví. Potíže se zhoršují postupně během dne, vrcholu dosahují navečer a v letních měsících. Projeví se hlavně po delším stání či sezení. Ke zhoršování obtíží může docházet také při menstruaci.

Nohy bez křečových žil
Křečovým žilám se nejlépe vyhnete, když zamezíte dlouhému stání či sezení. To je však při práci často obtížné.
- Proto si denně udělejte malou přestávku na 10 až 15 minut a dejte si nohy vzhůru.
- Prevencí proti křečovým žilám je také nepřekřižovaní nohou, když sedíte.
- Další radou, která vám může pomoci je nenosit těsné oblečení na nohách například tzv. ˝elasťáky˝ a vysoké podpatky.
- Také není dobré zvedat těžké věci a kouřit.
- Jezděte hodně na kole a plavte.
- Dobrým řešením také je, pokud jste obézní, zhubnout.

Při výše uvedených obtížích se nevyplatí na nic čekat a je potřeba neprodleně navštívit praktického lékaře, který vás může při vážnějších nálezech dále poslat za cévním odborníkem nebo tzv. flebologem, což je specialista zabývající se onemocněním žil. Než se k lékaři dostanete, omezte během dne pobyt vestoje a zkuste nosit podpůrné zdravotní punčochy. Uleví se vám také, když si dáte během dne dolní končetiny do zvýšené polohy. Zkuste si dát večer doma studené obklady nebo studenou sprchu.
„Zvedání nohou a nošení zdravotních punčoch (v dnešní době mohou být i slušivé) je důležitější než braní většiny tablet „na žíly“, říká Debora Karetová lékařka z II. interní kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.
Pokud jste zodpovědní a navštívíte s křečovými žílami praktického či odborného lékaře, popište lékaři podrobně svoje obtíže. Nic nevynechejte, každý detail může být důležitý.

Zdroj: iDNES.cz – autorka: Kateřina Suchá, Foto: Internet

Vaše komentáře

Celkem 0 komentářů (0 komentářů čeká na schválení)

Zanechte komentář: