Poslední diskuse


Zdraví zobrazit diskusi

Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...

Práce zobrazit diskusi

Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...

Co se kde děje zobrazit diskusi

Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...

SNĚŽÍ vám na límec?

Publikováno: 15.05.07
Počet zobrazení: 1487


    Lupy jsou silným protivníkem. I když nad nimi vyhrajete jednu bitvu, osud války je nejistý. Přesto to nevzdávejte. Pouhá kosmetická vada, která nabourává dojem z dokonalého vzhledu? Ne, o lupech to opravdu neplatí. Jde o zdravotní problém, který je nutné odstranit nebo alespoň zčásti potlačit.

V těch nejhorších případech vás totiž tyto nehezké bílé nebo žluté šupiny mohou dokonce připravit o vlasy. Lupy totiž utlačují vlasové kořínky a ty pak odumírají. Když proti nim nic neuděláte, můžete po letech skončit s pěkně prořídlou kšticí.

Nejen ve vlasech
Lupy nejsou vlastně nic jiného než částečky pokožky, která se z nějaké příčiny začne odlupovat. Pod postiženou oblastí se přitom vytváří zánět. Nejčastěji nám lupy ˝zdobí˝ hlavu. Mohou se ale objevit i v obličeji, například v obočí, za ušima či pod pažemi.
Proč nás tolik otravují, na to vůbec není jednoduchá odpověď.
Nejčastěji za ně může zvýšená tvorba kožního mazu. V takovém případě jsou šupinky nažloutlé, mastné a z pokožky se těžko odlupují.
Lidem s velmi suchou pokožkou se tvoří suché, bílé lupy, které ve velkém padají na oblečení. Příčinou může být i přemnožení kvasinek. Ty sice žijí běžně na kůži, ale když je jich příliš mnoho, způsobují problémy.

Původce nejasný
Pokud se chcete lupů definitivně zbavit, ideální je s nimi bojovat na dvou frontách.
- Za prvé: zaútočit na ně zbraněmi, které mírní jejich projevy.
- Za druhé: vybrat z arzenálu prostředky, které působí přímo proti jejich původci. A tady je často kámen úrazu.

Někdy totiž ani nejdůslednější lékař neodhalí, co vlastně za tvorbou lupů vězí. Zvýšená produkce kožního mazu totiž může být důsledkem hormonálních změn nebo poruch látkové výměny. A také chronického zánětu v těle, například v dýchacích dutinách, střevech nebo na vejcovodech. Kvasinky se přemnožují při špatném stravování, ale i poruchách imunity, stresu nebo v důsledku nevhodně zvolené kosmetiky. Je opravdu těžké určit pravou příčinu a většina lidí ji ani nikdy nezjistí.

Do lékárny
Postižený obvykle zahájí tažení proti lupům v lékárně, kde si vyžádá speciální šampon. ˝Léčebné šampony, které se používají při nadměrném sklonu k tvorbě lupů, mohou skutečně pomoci, a to v době, kdy je zánět mírnější,˝ vysvětluje pražská dermatoložka MUDr. Andrea Vocilková. Šampony proti lupům jsou samozřejmě k mání i v drogeriích, dermatologové se k nim ale stavějí skepticky. Hlavně levné výrobky nemají takřka žádný efekt. Obsahují totiž málo účinných látek, které navíc nejsou příliš kvalitní.
Dobré šampony něco stojí a najdete je hlavně v lékárnách. Možná budete muset vyzkoušet několik přípravků a zkoumat, který nejlépe zabere. Pokud šampon používáte déle než tři týdny a výsledky se nedostaví, je nutné ohlédnout se po jiném.
Kromě šamponů existují i speciální masti, například s obsahem kyseliny salicylové nebo urey. Podle doktorky Vocilkové se nemusíte obávat, že si zamastíte vlasy. Přípravky lze z vlasů snadno vymýt.

Pomohou léky
Pokud se ale lupů nemůžete zbavit a máte jich opravdu hodně, svědí vás hlava nebo máte na kůži červené skvrny, nemá smysl utrácet peníze za volně prodejné šampony či masti. Musíte k dermatologovi. ˝Ten může předepsat protizánětlivé přípravky s obsahem kortikoidů, například ve formě mléka,˝ popisuje kožní lékařka. Kortikoidy jsou látky podobné hormonům, které působí proti zánětům. Kromě nich se osvědčují i speciální šampony s obsahem dehtu. Ale ani v případě, že se vypravíte k lékaři, vám nikdo nezaručí stoprocentní úspěch.

Zdroj: Měsíčník zdraví.cz – autorka: Gabriela Bachárová, Foto: Internet

Vaše komentáře

Celkem 0 komentářů (0 komentářů čeká na schválení)

Zanechte komentář: