Poslední diskuse
Zdraví
Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...Práce
Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...Co se kde děje
Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...Z ostudy města se stane jeho pýcha
Oprava poškodila obchodníky ˝Jsem rád, že náměstí bude po dlouhých letech opraveno,˝ komentoval rekonstrukci centra Ostravy starosta obvodu Moravská Ostrava a Přívoz Miroslav Svozil. ˝Před rekonstrukcí, na kterou náš obvod mimo jiné přispěl patnácti miliony korun, to bylo jedno z nejhorších náměstí v republice. Po opravě by to mělo být přesně naopak,˝ dodal Miroslav Svozil. Náměstí by se po rekonstrukci mělo stát důstojným místem reprezentujícím krajské město. Vedle opraveného morového sloupu se sem po čtyřiceti letech vrátí i socha svatého Floriana, která z náměstí zmizela v šedesátých letech a stála poblíž kostela v Ostravě Hrabůvce. Netypická kašna přiláká turisty Dlažba by zaplnila 200 kamionů Úředníci se přou s archeology Archeologové: Byli jsme tam patnáct minut Zdroj: MFDNES online – Darek Štalmach, Foto: OstravaBlog.cz
Pouhé dva týdny zbývají do okamžiku, kdy bude po dlouhých měsících rekonstrukce otevřeno Masarykovo náměstí v centru Ostravy. Oprava náměstí, která město přijde na pětadevadesát milionů korun, tak skončí po dlouhých sedmi měsících, kdy stavební práce ztrpčovaly život všem obchodníkům, obyvatelům a návštěvníkům centra Ostravy.
˝Oprava náměstí se na našich tržbách výrazně podepsala,˝ objasňuje vliv rekonstrukce náměstí na chod obchodů v jeho okolí prodavačka obchodu Klára prodávající porcelán. ˝A ještě horší to asi bude, když začnou opravovat ulici 28. října. To k nám už asi nepřijde nikdo,˝ dodala. Délka opravy náměstí byla hlavním trnem v oku jak majitelů obchodů, tak obyvatel a návštěvníků Ostravy. Přípravné práce začaly loni v srpnu, v současné době společnost Tchas, která je hlavním dodavatelem díla, s pracemi na rekonstrukci finišuje.
Hlavní dominantou, byť na první pohled nenápadnou, by ale měla být nová kašna, lépe řečeno vodotrysk, který opticky rozdělí severní část náměstí na dvě poloviny.
Nová tvář náměstí by mohla přilákat nejen obyvatele Ostravy, ale také turisty a návštěvníky krajského města, pro které bylo v posledních letech centrum města spojeno hlavně s proslulou Stodolní ulicí. Samotné Masarykovo náměstí už tolik nelákalo. Povrch plný asfaltových záplat zpříjemňovala v horkých letních dnech jen nabídka posezení u kašny, nebo pod nedalekými vzrostlými stromy.
To ale bylo málo. Neútulné prostředí k posezení ve stínu stromů nebo u tryskajících proudů vody příliš nelákalo. Situace by se ale se znovuzprovozněním náměstí měla změnit. ˝Kašna, kterou zde budujeme, bude unikátní,˝ vysvětluje ředitel stavby Jiří Geisler. ˝V tak velkém měřítku žádná podobná ve střední Evropě není, menší verze funguje v Karlových Varech, vodní atrakce podobných rozměrů je snad jen v Liverpoolu,˝ dodává ředitel.
Netypická podoba kašny stírá rozdíl mezi užitnou plochou náměstí a místem, kde z hlubin náměstí tryská voda. Nikde není žádný viditelný předěl, který by vymezoval prostory kašny a zbytku náměstí. Vidět nejsou ani vodní trysky. Voda bude stoupat přímo z dlažby. Kdo bude chtít, bude moci kašnou projít v libovolném směru, což asi zaujme, mnohdy pravděpodobně k malému potěšení rodičů, hlavně děti.
˝Při budování strojovny kašny jsme museli přemístit okolo šesti set kubíků zeminy,˝ popisuje rozsah stavebních prací ředitel stavby Jiří Geisler. ˝Další tuny hlíny byly přemístěny při archeologickém průzkumu, který se podepsal na době trvání oprav,˝ dodal Jiří Geisler.
Samotná kašna nebude nabízet jen ochlazení v horkých dnech a zpříjemnění ovzduší na náměstí, ale také tři varianty programů, podle kterých bude osvětlení kašny nastaveno. Novinkou má být i návrat sochy svatého Floriana, která na náměstí dříve stála. ˝Při skrývce zeminy jsme narazili na základy sochy svatého Floriana. Jsem Ostravák tělem i duší a jsem rád, že mohu dopomoci k návratu této památky namísto, kde dříve stála,˝ řekl Jiří Geisler.
Na více než devíti tisících metrech čtverečních, které plocha náměstí zabírá, vynikne hlavně při pohledu z věže ostravského muzea vzorek, do nějž je dlažba na náměstní sestavena. Dlažba má připomínat perský koberec s třásněmi a pokud by ji chtěli stavitelé přivézt najednou, museli by použít dvě stovky kamionů. Zajímavostí je také umístění kanálových vpustí. Ty musely být zabudovány do terénu s přesností na dva centimetry. Jinak by barevná textura náměstí nezapadala do sebe a barevný efekt by ztratil smysl.
Společnost Tchas, která rekonstrukci náměstí provádí, měla na opravu čtrnáct týdnů ode dne, kdy převezme staveniště. K tomu došlo 18. února letošního roku. Za zpožděním předání stál podle magistrátních úředníků nečekaně dlouhý archeologický průzkum. Archeologové ale tvrdí, že skončili již v prosinci.
To byl asi hlavní důvod prodloužené doby rekonstrukce Masarykova náměstí. Archeologové totiž nacházeli podstatně více cenných artefaktů, než předpokládali. Stavbaři navíc v zimě nespěchali s převzetím stavby.
˝S průzkumem jsme skončili v prosinci,˝ rezolutně odmítá tvrzení, že by za zpožděním rekonstrukce stáli archeologové, jejich vedoucí Michal Zezula. ˝V průběhu ledna a února jsme se byli na staveništi podívat na dva výkopy, ve kterých jsme strávili patnáct minut,˝ staví na hlavu obranu ostravských úředníků.
Společnosti Tchas se nelze divit, že nechtěla přebírat staveniště uprostřed zimy, kdy nevěděla, nakolik jí klimatické podmínky umožní pracovat. Za každý den zpoždění má totiž zaplatit penále 300 tisíc korun. A tak na převzetí stavby logicky nespěchala.