Poslední diskuse


Zdraví zobrazit diskusi

Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...

Práce zobrazit diskusi

Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...

Co se kde děje zobrazit diskusi

Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...

Zhubnout se určitě vyplatí, oddálíte infarkt i cukrovku

Publikováno: 4.05.07
Počet zobrazení: 2337


      Máte pocit, že i kdybyste nakrásně zhubli, váš zdravotní stav to příliš neovlivní? To je naštěstí omyl, smrtelná SRDEČNÍ PŘÍHODA nemusí být vaším osudem, pokud budete žít zdravěji.
Každý kilogram dolů znamená určité snížení rizika infarktu. Ještě větší dopad má redukce váhy na pravděpodobnost vzniku cukrovky či nádorového onemocnění. Snižuje ji až o polovinu.
O tom, zda budete mít potíže se srdcem a cévami, rozhoduje do do značné míry hladina cholesterolu. Proto je tam důležité ji znát a případně ovlivnit změnou jídelníčku či léky.

Pro lepší představu: 60 letá žena, kuřačka, která má celkový cholesterol 8 (mmol na litr) a krevní tlak o hodnotě 160 (mmHg), má 14 procentní riziko, že ji v příštích deseti letech potká smrtelné onemocnění srdce a cév. Kdyby ovšem zhubla a podařilo se jí tím snížit hladinu cholesterolu na 5 a krevní tlak na 120, riziko by kleslo na čtyři procenta. Z velkého rizika by se tak stalo minimální. Kdyby ještě přestala kouřit, zvýší se její šance na dlouhý život bez infarktu nebo mozkové mrtvice ještě dvojnásobně.
Muži jsou na tom ve srovnání s ženami o něco hůře. Nemoci srdce je postihují dříve. Je to dáno tím, že ženské pohlavní hormony, jejichž produkce se snižuje až v období přechodu, cévy chrání před ucpáváním. Z toho vyplývá následující příklad: když bude muž stejně starý jako v předchozím případě žena, mít stejné hodnoty tlaku a cholesterolu v krvi, pravděpodobnost, že v následujících deseti letech zemře na nemoc srdce a cév bude 29 procent. Pokud by ale nekouřil, jeho riziko by bylo 15 procentní.

Proč vadí vysoká hladina cholesterolu?

Nejsou to jen živočišné tuky, které se jako cholesterol v těle ukládají. Organismus tuto látku dokáže vytvořit i z ostatních složek potravy.
Jistě jste už slyšeli o hodném a zlém cholesterolu. Ten ˝zlý˝, tedy LDL, se ukládá ve stěnách cév, které postupem času zužuje či úplně uzavírá. Velké riziko infarktu hrozí, když se takto uzavře jedna z tepen, které zásobují srdce. Bez kyslíku, který tam obvykle céva přivádí, část srdce odumře. To znamená, že přestane fungovat úplně nebo pracuje špatně a člověku se výrazně zhorší kvalita života.
Druhý typ – HDL cholesterol -je naopak užitečný. Dokáže dopravit cholesterol do jater, která ho později vyloučí. Proto je dobré pátrat nejen po hladině celkového cholesterolu v krvi, ale i po vzájemném poměru obou jeho druhů. Celkový cholesterol by měl být pod 5 mmol/litr.

Geny dokážou ovlinit chutě a typ obezity

Hladinu cholesterolu vyšetří zdravému dospělému jeho praktický lékař bezplatně v 18 letech při vstupní prohlídce, posléze v 40, 50 a 60 letech. Spadá-li však pacient do rizikové skupiny, což je velká část populace, měl by mu praktik provádět testy na krevní tuky častěji – nejlépe jednou za dva roky.
Do této skupiny patří:
- lidé s nadváhou,
- kuřáci,
- lidé s dědičnou poruchou metabolismu tuků.
Mnoho napoví i situace v rodině pacienta – zemřel-li jeho otec na infarkt v 50 letech, jistě bude i tento pacient častěji podroben krevním testům.

Geny jsou totiž faktor, který riziko onemocnění do určité míry ovlivňuje. Zjednodušeně řečeno říkají, jak bude člověk energii z jídla zpracovávat. Genů je několik a mají vliv například i na to, jestli člověku bude chutnat sladké nebo jak rychle ho tělo ujistí, že snědl dostatečně velkou porci.
V genech lze i najít informaci, zda člověk ztloustne do podoby hrušky, nebo méně nebezpečného jablka nebo jak úspěšně bude spalovat tuky. ˝Geneticky je podmíněno nejen to, kolik vydám energie a jak spálím tuky, ale také to, jak je budu ukládat, které potraviny budu preferovat,˝ vysvětluje Vojtěch Hainer, ředitel Endokrinologického ústavu v Praze.
Stačí se podívat po svém okolí. Jistě znáte lidi, kterým jíst téměř nechutná, dávají přednost zelenině a pohled na dort jim oči nerozzáří. Znáte určitě i někoho, kdo má nadváhu, nejí zdravě a přesto se dožil vysokého věku. Na druhou stranu jsou jedinci, kteří přemýšlí nad každým gramem tuku a přesto mají vysokou hladinu cholesterolu.

Nevymlouvejte se na své rodiče

Ano, je to tak, spravedlnost neexistuje, nejnovější výzkumy ale ukazují, že svůj život držíme ve svých rukou poměrně pevně. Z rozsáhlé studie INTERHEART, do které bylo zařazeno 30 tisíc jak nemocných, tak i zdravých lidí ze všech oblastí světa, vyplynulo, že za srdeční infarkty mohou až z 90 procent takové faktory, které může každý člověk sám do značné míry ovlivnit. Je tedy na čase přestat obviňovat naše geny a začít něco dělat s tělem a jídlem, nedostatkem pohybu, případně zlozvyky, jako je kouření. Většinu karet do této hry, devět z deseti, si totiž vybíráme sami.
Pokud už ale máte organismus poškozený a změny životního stylu nejste schopni, pak je na čase léčba. Jestliže nedokážete přestat kouřit, zhubnout nebo jíst oblíbené uzeniny a bílé pečivo a máte například vysoký tlak, musíte se léčit.
Ukazuje se ale, že celá třetina nemocných s vysokým tlakem se neléčí. Pokud mezi ně patříte, nebo dokonce ve svých 50 letech neznáte svůj tlak ani hladinu cholesterolu, okamžitě to změňte. Začněte u svého praktického lékaře, který vás případně pošle ke kardiologovi.
V současné době lékaři mohou nemocným podávat k léčbě vysokého krevního tlaku nebo vysoké hladiny tuků jako je právě cholesterol účinné léky. Cenově dostupné jsou i léky pomáhající při hubnutí. Geneticky je podmíněno nejen to, kolik vydám energie a jak spálím tuky, ale také to, jak je budu ukládat, které potraviny budu preferovat

Poradce MF DNES: Profesor Štěpán Svačina internista a bývalý děkan 1. lékařské fakulty UK:
Nedaří se vám zhubnout? Praktik může předepsat léky. Buď sníží pocit hladu či vyvolají stav, kdy tělo bude vydávat více energie. I s nimi ale musíte výrazně změnit své návyky.

Rada MF DNES: Nehubnete, a ani lékař neví, jak dál?
Nechte si zjistit, jak přesně funguje váš metabolismus. Zjistíte to pomocí kalorimetrického přístroje. Podle něj lze určit, jaký máte metabolismus a kolik energie za den skutečně spotřebujete. Na základě toho vám sestaví jídelníček. Přístrojů je v republice několik desítek, ptejte se v obezitologických poradnách velkých nemocnic.

Co se v těle zlepší, když zhubnete

  • hlava
    Když zhubnete, zvedne se vám sebevědomí, budete hrdí na schopnost zvítězit sami nad sebou. Až se naučíte správně jíst, budete méně unavení. Při sportu se navíc vylučují do krve hormony štěstí (endorfiny), takže budete mít lepší náladu a budete lépe odolávat stresu.
  • srdce
    Snažte se snížit nadváhu, spolu s vysokým tlakem je totiž obezita a z ní vyplývající zanášení cév cholesterolem důležitou příčinou srdečního infarktu. Fyzická aktivita posílí nejen svaly těla, ale i svaly srdce. Než se pustíte do tréninku s již nemocným srdcem, navštivte nejdříve svého kardiologa.
  • plíce
    Uvidíte, jak se se ztracenými kilogramy vytratí i vaše lapání po dechu cestou do kopce. Menší hmotnost představuje menší zátěž pro srdce a plíce a s trénovanými svaly do kopce vyběhnete snáz.
  • žlučník
    Příčina vzniku žlučových kamenů u lidí s nadváhou není přesně objasněná. Většina kamenů však vzniká z cholesterolu, kterého bývá v krvi obézních více než je dost. Navíc se obézním ženám hůře vyprazdňuje žlučník, což podporuje vznik kaménků.
  • plodnost
    Ještě než žena podstoupí náročnou hormonální, nebo dokonce operační léčbu neplodnosti, by se měla pokusit zbavit se nadváhy. Ta totiž dokáže narušit fungování hormonů natolik, že komplikuje početí dítěte.
  • klouby
    Představte si, že byste na malé motorce denně převáželi betonové kvádry. Za chvíli by z ní začaly odpadávat součástky, až by se definitivně pod nákladem zhroutila. Totéž se může stát i s vašimi klouby, proto se snažte dostat se na ideální váhu, aby vás klouby, zejména ty kyčelní a kolenní, mohly nosit co nejdéle.
  • palec u nohy
    U některých lidí, které mají určité genetické předpoklady, vzniká v těle z přebytku masa a uzenin nemoc zvaná dna. Při ní se usazují soli do kloubů, které pak bolí, nejčastěji v palci u nohy či v kolenou. Lidé s dnou by měli jíst málo masa a vyhýbat se alkoholu. Riziko vzniku dny stoupá s nabytými kilogramy.
  • cukrovka
    Tři čtvrtě milionu obyvatel Česka trpí nemocí, která nebolí, ale která s sebou přináší postupné poškození ledvin a očí. Když zhubnete 10 procent své hmotnosti, snížíte riziko vzniku cukrovky na polovinu.
  • krk
    Snížení váhy je prvním léčebným prostředkem k odstranění spánkové apnoe. Jsou to nebezpečné přestávky v dýchání během spánku. Spánek je pak nekvalitní, nemocný se budí a následkem toho je ráno nevyspalý a přes den unavený. Neléčená apnoe poškozuje srdce, protože je kvůli přestávkám v dýchání špatně okysličené.
  • rakovina
    Je potvrzeno, že ženy, které zhubly, mají menší riziko vzniku rakoviny prsu. U dalších nádorových nemocí takové studie neexistují, ale ví se, že velká nadváha podporuje vznik rakoviny tlustého střeva, rakovinu jícnu, ledvin a dělohy.
  • intimní život
    Studie prokázaly, že více než polovina výrazně obézních lidí má ve svém sexuálním životě obtíže. Nejenomže mají fyzické problémy, ale někteří se v důsledku malého sebevědomí pohlavnímu životu záměrně vyhýbají. Podstatný vliv na erekci u mužů má stav jejich cév, u dlouhodobě obézních jsou cévy postupně zanášeny cholesterolovými pláty. Toto zúžení brání důkladnému prokrvení, a tím pádem i kvalitní erekci.
  • pocení
    Každý se rodí s určitým počtem potních žláz, které ovlivňují intenzitu pocení pro celý život. Proces pocení je ochranným mechanismem, bez něj by lidé nedokázali ochladit vnitřní orgány. Jenže tukové zásoby lidí s nadváhou představují izolační vrstvu, která nutí tělo k silnějšímu ochlazování pomocí vyloučeného potu. Navíc – když budete dobře trénovat, nezpotíte se už v prvních minutách chůze nebo jiného pohybu.
  • kondice
    Kdo miluje hory nebo třeba jógu, určitě na tůrách a v obtížných pozicích svá kila navíc proklíná. Když zhubnete, uleví se nejen vašim kloubům, ale budete muset vynaložit i menší úsilí k výšlapu kopce. Představte si, že byste svých 20 kilogramů nadváhy museli denně vláčet v batohu s sebou a jak by se vám ulevilo, kdybyste je odložili.
  • oči
    Že tloušťka není jen estetický problém, dokládají i její důsledky v podobě postižení očí. Jak spolu mohou souviset? Většina lidí s nadváhou a ještě spíše lidí obézních se dříve či později dopracuje i k cukrovce sousející obvykle s obezitou. Poškození drobných očních cév je vedle postižení ledvin jednou z komplikací pokročilého diabetu. Navíc společně s obezitou často kráčí i vysoký krevní tlak. Tlak se zvyšuje i v oku, což je charakteristické pro vznik zeleného zákalu -glaukomu. Je jednou z nejčastějších příčin oslepnutí v dospělosti, i proto se vyplatí zhubnout.

Zdroj: MFDNES online – autorky: Hana Matoušková, Markéta Grosmanová, Foto: Internet

Vaše komentáře

Celkem 0 komentářů (0 komentářů čeká na schválení)

Zanechte komentář: