Poslední diskuse
Zdraví
Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...Práce
Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...Co se kde děje
Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...Jak zlepšit vzduch v Ostravě?
Ještě neskončili s podepisováním petice, která vznikla v ostravském obvodě Radvanice a Bartovice, a už vzniká podobná petice, která je určena obyvatelům celého města. Členkou obou petičních výborů je bojovnice za lepší vzduch, radvanická lékařka Eva Schallerová.
˝Petice, která vznikla v Radvanicích, se týká jen životního prostředí v našem obvodě a firmy Mittal Steel, která ho znečišťuje,˝ říká Schallerová s tím, že petici zaměřenou proti hutní firmě už podepsalo jen v její ordinaci přes čtyři sta lidí. Celkem podepsalo žádost, aby se město i další instituce postaraly o zlepšení ovzduší v obvodě, asi tisíc lidí. ˝Petici necháme v Radvanicích kolovat ještě měsíc, ať se k ní dostane co nejvíc lidí,˝ říká jeden z organizátorů petice Vladimír Burda. ˝Z ohlasů je vidět, že ovzduší je v Radvanicích velký problém.˝
A nejen v Radvanicích. Stav ovzduší zajímá stále více obyvatel celého krajského města. Nejčastěji jim vadí, že ačkoli je v Ostravě nejhorší ovzduší v zemi, radnice kácejí zdravé vzrostlé stromy.
˝Když upozorňujeme na kácení stromů nebo na špatný stav ovzduší, nic se neděje. Chceme to konečně zastavit. Není přece normální žít v ohrožení,˝ říká obyvatelka OstravyPoruba Helena Váňová, která spolu s Evou Schallerovou a dalšími třemi lidmi dokončuje text celoměstské petice požadující změnu.
Petice za zlepšení stavu ovzduší v Ostravě má být podle ní určena především vedení města a kraje, ale i ministerstvu životního prostředí a dalším institucím, které mohou situaci ovlivnit. Požadavky jsou v petici jen dva. ˝Za prvé chceme zabránit kácení zdravé vzrostlé zeleně na území města, protože pomáhá zadržovat polétavý prach a zlepšuje mikroklima. Za druhé chceme, aby adresáti petice přijali do jednoho roku opatření, která zajistí, že nebudou překračovány limity imisí ve všech městských obvodech,˝ líčí Váňová.
Primátor Ostravy Petr Kajnar říká, že město se otázkou životního prostředí zabývá, ale má omezené kompetence. ˝Znečištěné ovzduší má dopad na zdraví lidí. My proto budeme tlačit Mittal Steel i další podniky ke snižování emisí, ale je to běh na dlouhou trať,˝ netají.
Lidé v Ostravě dýchají nejhorší ovzduší v zemi i celé střední Evropě. Potvrdili to politici i odborníci, kteří přijeli v dubnu do města na konferenci o kvalitě ovzduší.
Tehdy slibovali, že budou vyhrocenou situaci řešit. Jak slib plní?
˝Včera se na magistrátu poprvé sešel pracovní tým, který má navrhnout konkrétní kroky ke zlepšení ovzduší ve městě,˝ uvedl primátor Ostravy Petr Kajnar.
Účastníci konference doporučili představitelům Ostravy, co mají dělat, aby přispěli ke zlepšení kvality ovzduší. Například vysazovat zeleň, větší pozornost věnovat úklidu cest, ale také řešit otázky dopravy a lokálních topenišť.
˝S tím jsme začali hned po konferenci,˝ uvedl náměstek primátora Dalibor Madej. ˝Například čištění a kropení ulic jsme přesunuli z nočních na denní hodiny, každý den postupujeme podle plánu,˝ řekl.
O vysazování zeleně však ve městě probíhá bouřlivá diskuse. V posledních měsících Ostravané sepsali několik petic proti kácení stromů a jedním z argumentů, proč by měly vzrostlé stromy zůstat na svém místě, je právě špatný stav ovzduší.
Momentálně lidé bojují proti vykácení lipové aleje v Komenského sadech. Na 160 vzrostlých stromů má ustoupit nové výsadbě. Ta však například podle vyjádření Petra Jančíka z Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava nemůže v otázce kvality vzduchu plnit stejnou funkci jako vzrostlé lípy.
˝Jeden pětadvacet metrů vysoký listnáč s korunou o průměru čtrnáct metrů je schopen pohltit jednu tunu prašného spadu za rok. Nahrazování vzrostlých stromů menšími, řádově desetiletými, je z hlediska ochrany ovzduší nevhodné,˝ stojí v Jančíkově stanovisku ke kácení stromů v Komenského sadech.
Podobně se vyjádřil také v souvislosti s kácením více než stovky vzrostlých lip v Ostravě-Porubě. Že by stromů v Ostravě ubývalo a mělo to dopad na ovzduší, však magistrát odmítá. ˝Není to pravda. Za každý pokácený strom vysadíme minimálně dva nové. Do nové výsadby se investují desítky milionů korun,˝ argumentuje Dalibor Madej.
V případě Komenského sadů si však magistrát zřejmě nechá ještě vypracovat nezávislý posudek. ˝Komenského sady jsou v kompetenci městského obvodu. Pokud se obvod přikloní ke kácení, pak to půjde k nám a bude probíhat normální řízení. V tom případě bychom si nechali udělat vlastní posudek a pak se rozhodli,˝ uvedl náměstek Madej.
O možnostech, jakým způsobem ovlivnit kvalitu ovzduší nad rámec zákona, jednala včera na magistrátu pracovní skupina složená ze zástupců ministerstva, kraje, ostravských podniků, zdravotního ústavu, Českého hydrometeorologického ústavu i Vysoké školy báňské – Technické univerzity. ˝Shodli jsme se na tom, že máme společný zájem zlepšit ovzduší v Ostravě. O prázdninách se proto sejdeme znovu už nad konkrétními návrhy, jak toho docílit,˝ říká Dalibor Madej.
Také krajskému úřadu doporučili účastníci dubnové konference konkrétní opatření. Má pokračovat ve zpřísňování emisních limitů pro velké podniky při udělování takzvaných integrovaných povolení. ˝V současné době řešíme aglomerace a vysoké pece. Město Ostrava je účastníkem řízení, tudíž má možnost předkládat návrhy na podmínky. I tak vždy jdeme nad rámec stanovený zákonem, jsme tedy přísnější,˝ říká Milan Machač z odboru zemědělství a životního prostředí.
Podle něj chce krajský úřad například vysokým pecím snížit limity vypouštěných tuhých látek.
Úřad má podle doporučení také iniciovat jednání o možnostech získávání peněz na zlepšení ovzduší. ˝Je to záležitost přesahující rámec jednoho kraje. Měla by se tím zabývat Asociace krajů,˝ míní Machač.
Ministerstvo životního prostředí dostalo od účastníků konference za úkol zavést emisní stropy a zahrnout koncentrace polétavého prachu do smogové vyhlášky tak, aby bylo možné jeho produkci regulovat. Ministerstvo o tom chce ještě letos jednat i s polskými kolegy a do konce roku 2008 vládě předložit komplexní novelu zákona o ochraně ovzduší, která by měla mimo jiné pomoci i Ostravsku.
Zdroj: MFDNES online – autorka: Žaneta Horáková, Ivana Lesková, Foto: Internet