Poslední diskuse
Zdraví
Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...Práce
Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...Co se kde děje
Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...Leukémie II.
Nežádoucí účinky léčby
Chemoterapie leukémií bývá často provázena nežádoucími účinky. Jejich intenzita i délka trvání jsou u jednotlivých nemocných rúzné. Dříve obávané, i několik dní se vracející zvracení se již díky novodobým lékům daří účinně tlumit. Objevuje se únava, nechutenství a mohou nastat různé infekční komplikace (opar, infekční ústní koutky), protože je dočasně snížena imunita. Je výhodné zvýšit denně množství přijímaných tekutin, zabránit hubnutí, jíst spíše menší porce častěji, denně dodržovat jistou tělesnou aktivitu (vždy jen do mírné únavy) a především se vyvarovat styku s osobami s katary horních cest dýchacích, zvýšenou teplotou nebo s hnisavým onemocněním kůže. Po některých velmi účinných kombinacích cytostatických (protinádorových) léků může dojít k vypadávání vlasů. Vlasy téměř vždy dorostou (a bývají i kvalitnější). Ženy by si měly včas upravit kratší účes a opatřit si paruku. Další podrobnosti získáte v brožurách Ligy proti rakovině Praha.
Léčba interferonem nepatří do chemoterapie. Jde totiž o lék, který zvyšuje obranyschopnost organismu. Nežádoucí účinky jsou dosti charakteristické a říká se jim někdy interferonový syndrom: může se objevit horečka, třesavka, bolesti hlavy, svalů, únava, někdy návaly na zvracení a průjem.
Akutní nemoc štěpu proti hostiteli (nežádoucí účinek po transplantaci kostní dřeně): objevuje se za 2 -5 týdnů, někdy i dříve. Je postižena kůže (červená vyrážka), střevo (bolesti břicha, nechutenství, průjmy), játra (žloutenka, zvýšené jaterní testy) a obávané infekce (důsledek silného poklesu imunity).
Jak se změní život nemocného po stanovení diagnózy leukémie?
Vždycky se změní život nemocného i jeho rodiny. Je to situace, s kterou nemá obvykle nikdo z nich vlastní zkušenosti. Nedostatek věcných informací může snadno vést k tomu, že se naslouchá ˝zaručeným˝ radám a doporučením zázračných léků. Mísí se snaha rychle pomoci s nejistotou a strachem. Tato atmosféra v rodině snadno vyvolá napětí a spory, a to v době, kdy by měli všichni hledat nejlepší cestu k tomu, aby se nemocnému opravdu pomohlo.
Jde o 6 úkolů:
- získat rychle nezbytné (pravdivé!) informace o povaze nemoci, vyšetřování a léčení
- poskytnout nemocnému opravdovou psychickou podporu, vyslechnout trpělivě jeho obavy a ujistit ho, že se na svou rodinu a přátele může vždy plně spolehnout
- připravit se na častější styk s praktickým lékařem
- připravit se na častější styk s odborným lékařem, který bude řídit vyšetřování, léčení a kontroly po ukončení léčby
- připravit se na dlouhodobou úpravu způsobu života nemocného
- získat potřebné kontakty na instituce, kde je možno získat rady a pomoc při neočekávaných problémech
Jaké mají nemocní vyhlídky do budoucna?
U leukémií je situace v něčem podobná situaci u zhoubných nádorům, vycházejících z jiných tkání, v něčem se liší, a to jak v dobrém, tak v nedobrém. Záleží na tom, jak rychle se při podezřelých příznacích vyhledá pomoc lékaře, tedy na pokročilosti leukémie v době diagnózy. Záleží ovšem hodně i na růstových vlastnostech leukemických buněk, jejich citlivosti nebo vzdornosti na radioterapii nebo léčbu cytostatiky, event. interferonem. Jako u jiných nádorových onemocněních záleží u některých leukémií i na věku nemocného (je zcela odlišný průběh téže leukémie u dětí a u dospělých) a na dalších nemocech, kterými ještě současně trpí. Nepříznivou vlastností leukémie je, že téměř od samého začátku je nádorový proces generalizován, tedy rozšířen prakticky do celého těla. U některých leukémií může nastat zcela nepředvídatelný zvrat v průběhu nemoci, který značně komplikuje další léčení.
Přes všechnu tuto nejistotu bylo ve studiu podstaty a léčení leukémií dosaženo výrazných úspěchů (nové léky, transplantace, leukoferéza, rozvoj imunoterapie) a brzy se dočkáme úspěchů dalších.
Co neovlivníte
Neovlivníte vznik samotného onemocnění, rychlost postupu choroby ani reakci vašeho organismu na léčbu. Stejně tak se mohou různě projevit vedlejší účinky léčby.
Máte riziko vzniku leukémie?
Rizikové faktory pro vznik leukémie jsou kouření, styk s některými chemikáliemi (např. benzen), radioaktivní záření, zaměstnání v energetice, genetické vady. Někdy se leukémie objeví u pacienta, který byl již v minulosti léčen pro jiné nádorové onemocnění. Na vzniku některých leukémií u dospělých se spolupodílejí onemocnění imunity a prodělané virové infekce.
S kým se poradit, kde hledat pomoc?
V nemocnici můžete získat cenné rady od svého lékaře, sester a od sociální pracovnice nemocnice. Po propuštění z nemocnice můžete zavolat Nádorovou telefonní linku, Ligy proti rakovině Praha, svépomocný onkologický klub, můžete se objednat u svého praktického lékaře a zeptat se ho na to, co Vás znepokojuje (doporučujeme, abyste si otázky v klidu doma předem připravil (nejlépe formou krátkých, jednoduchých vět). Váš praktický lékař Vám může v případě potřeby zprostředkovat vyšetření u odborníka na rehabilitaci, psychologa, psychiatra, sexuologa. Může poradit pracovnice sociálního odboru městského úřadu. Užitečnou pomoc Vám mohou poskytnout brožury, které vydává Liga proti rakovině Praha. Můžete zavolat její Nádorovou telefonní linku nebo Rekondiční onkologické centrum Praha, o.p.s.
Časté otázky
Je leukémie vyléčitelná?
Leukémie je v dnešní době u řady nemocných vyléčitelná, velmi však záleží na typu leukémie a na její pokročilosti. U všech typů je důležité, aby léčba byla vedena specialistou hematologem (lékař zabývající se nemocemi krvetvorby) zavčas a odborně.
Byla mi zjištěna chronická lymfatická leukémie, ale zatím mě nechtějí léčit. Je to správně?
Ano. Léčba přináší svá rizika a vedlejší účinky a v počátečních fázích nezlepšuje Vaši prognózu.
Mám akutní leukémii a dostávám řadu léků. Objevila se u mě cukrovka. Může to souviset?
Ano, je to velmi pravděpodobně vedlejší účinek léčby kortikoidy. Až je přestanete brát, tak cukrovka zmizí.
Po chemoterapii nemůžu polykat, velmi mě to bolí. Co mám dělat?
Je to důsledek poškození sliznice po chemoterapii. Musíte dbát o výběr stravy. Jídla by měla být nedráždivá, málo kořeněná, tekuté nebo kašovité konzistence, rozložená do 5-6 porcí denně. Vhodná je doplňková umělá výživa ve formě nápojů, které průběžně během dne popíjejte.
Co je to autologní transplantace kostní dřeně?
To je transplantace vlastních krvetvorných buněk, které jsou získány před podáním chemoterapie a do doby použití jsou zamraženy. Je to vhodný způsob léčby jen pro některé typy leukémií.
Zdroj: informační brožura o Leukémii – autoři: Prof. MUDr. Evžen Skala, CSc. a Prof. MUDr. Václav Tošovský, DrSc., Ordinace.cz, Foto: Internet