Poslední diskuse
Zdraví
Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...Práce
Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...Co se kde děje
Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...Máta vás zahřeje i ochladí
Další druhy, používané k různým účelům, jsou máta kadeřavá, klasnatá, vodní a další. Máta je nejen léčivá bylinka, ale hodí se také do kuchyně.
Léčivé účinky máty
Nejčastěji se máta používá při žaludečních problémech: povzbuzuje chuť k jídlu, uklidňuje podrážděný žaludek i žlučník, podporuje trávení, a proto je vhodným doplňkem při léčbě nechutenství.
Mátový čaj má zároveň dezinfekční účinky: hodí se při bolesti v krku jako kloktadlo a k výplachům při zánětech v dutině ústní. Inhalace mátového odvaru je účinná i k uvolnění rýmy a také při stresu, bolestech hlavy a nespavosti. Účinnou látkou v mátě je mentol, který vyvolává pocit chladu a znecitlivuje a zároveň příjemně osvěžuje dech. Ovšem pozor, někteří lidé mohou být na mentol alergičtí.
Mátu by také vůbec neměly pít děti do 5 let.
Mátový čaj připravíme přelitím dvou čajových lžiček (asi 4,5 g) sušené mátové natě (čerstvé je třeba víc) jedním litrem vody.
Máta v kuchyni
Mátový čaj se dá samozřejmě pít jako obyčejný nápoj – teplý, studený, nesladký i slazený. V zimě zahřeje, v létě ochladí, říká se. Ve Středomoří se mátový čaj pije ve velkém horku silně oslazený, někdy i s mlékem. Pro milovníky míchaných nápojů má máta také své kouzlo: v poslední době je hitem kubánský míchaný nápoj Mojito. V originální verzi s bílým rumem, jako letní osvěžení je možná lepší jeho nealkoholická varianta (místo rumu použijeme citrónový nebo limetkový džus). Máta se ovšem hodí i do salátů, jako ozdoba letních moučníků, na studené omáčky nebo jako ledový šerbet.
Mojito
- světlý rum 4 cl
- limetka 1 ks
- soda na dolití
- třtinový cukr 3 lžičky
- asi 10 lístků máty peprné
Ve sklenici rozmačkáme mátu společně s cukrem. Přidáme světlý rum a vymačkáme limetkovou šťávu. Pak nasypeme led nebo ledovou tříšť a doplníme sodou.
Mátový šerbet (sorbet)
- 2 lžičky máty peprné
- citron
- cukr, led
Mátu přelijeme vařící vodou a necháme čtvrt hodiny stát. Přecedíme, ochutíme citronovou šťávou, dolijeme vodou na 1 litr a podle chuti osladíme. Podáváme s jemně nadrceným ledem.
Na závěr ještě jeden tip – v dobách dávno minulých si lidé zavěšovali k posteli látkové pytlíčky se sušenou natí máty poleje (lidově zvané kvítí milodějné nebo bleší máta), protože prý výborně odpuzovaly blechy a vši. Není to jen pověra: mentolová silice, která nám tak příjemně voní, totiž funguje jako přírodní repelent.
Zdroj: Šťastné ženy – autorka: Ilona Vališová, Foto: Internet