Poslední diskuse


Zdraví zobrazit diskusi

Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...

Práce zobrazit diskusi

Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...

Co se kde děje zobrazit diskusi

Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...

Nekouříte? I vám cigarety ničí zdraví

Publikováno: 14.06.07
Počet zobrazení: 1604

Pokud se utěšujete tím, že když nekouříte, cigarety nijak vaše zdraví neohrožují, je na čase tento názor přehodnotit. Pasivní kouření může mít na vaše zdraví stejně dramatický vliv. O tom, že pasivní kouření není pro zdraví člověka ideální, se ví už dlouho. Teprve nové výzkumy však ukazují, nakolik je vdechování cigaretových zplodin opravdu škodlivé a na co všechno má vliv.

V tabákovém kouři je přítomna řada látek, které způsobují závažné zdravotní problémy, patří sem: látky dráždící oči a dýchací systém, toxické látky, mutageny, karcinogeny, reproduktivně-toxické látky.
Toxické látky s akutním (tedy okamžitým) efektem zahrnují amoniak, akrolein, oxid uhelnatý, formaldehyd, kyanid, nikotin, oxidy dusíku, fenol, oxidy síry. Amoniak a formaldehyd jsou látky dráždící dýchací trakt a mohou způsobit vzplanutí respiračních onemocnění. Akrolein, krotonaldehyd, formaldehyd, kyanid a další působí toxicky na mukociliární funkce – potlačují schopnost odstranit malé částice z plic.
V tabákovém kouři bylo odhaleno přes 60 látek s karcinogenními účinky. Tyto látky jsou obsaženy přímo v tabáku nebo vznikají během hoření. Vyskytují se převážně jako malé částečky a jsou to látky jak organického, tak anorganického původu. Samotný tabákový kouř je zařazen do seznamu karcinogenů I A třídy (nejvyšší nebezpečnost).
Podmínky, které nastávají v hořícím konci cigarety, jsou příznivé pro vznik polycyklických aromatických uhlovodíků – v tabákovém kouři jich bylo nalezeno přes 35 a některé z nich jsou karcinogenní (např. benzatracen, benz(a)pyren, dibenzantracen. N-nitrosaminy vznikají během sušení tabákových listů a ve velké míře během hoření cigarety. Většina z těchto látek jsou karcinogeny. Jejich obsah ve vedlejším proudu kouře (doutnající odložená cigareta) je 10 -200 krát vyšší než v hlavním proudu (který vdechuje kuřák při potáhnutí). Dalšími karcinogenními látkami jsou např. aromatické aminy, benzen, hydrazin, vinyl chlorid a další.

Tabák obsahuje také radioaktivní látky, mezi kterými je nejvýznamnější alfa-zářič polonium-210. Přestože tabák není přímým zdrojem radonu, byla v místnostech, kde se kouří, naměřena jeho vyšší koncentrace. Je to pravděpodobně proto, že rozpadové produkty se z mnohem větší pravděpodobností naváží právě na drobné částice kouře, než na povrch místnosti. Také mutageny (látky, které narušují genetickou informaci) jsou obsaženy v tabákovém kouři; některé z nich mají i karcinogenní efekt.

Pasivní kouření a plicní onemocnění:
- Rakovina plic – vliv pasivního kouření byl opakovaně prokázán, riziko onemocnět rakovinou plic při vystavení pasivnímu kouření vzrůstá průměrně o 20%
- Rakovina nosních dutin je až 3 krát častější u pasivních kuřáků, než u lidí, kteří nejsou vystaveni pasivnímu kouření
- Vzplanutí astmatu – astma je chronické onemocnění dýchacího traktu charakterizované zánětem a zúžením dýchacích cest. Typickými příznaky jsou kašel, pocit svírání na hrudi, obtížné dýchání, sípot. Jedním ze znaků nemoci je přecitlivělost dýchacích cest na různé podněty (chemické látky, chlad, suchý vzduch,…). Výzkumy prokazují, že aktivní i pasivní kouření zvyšuje riziko vzplanutí astmatu a astmatického záchvatu
- Infekce dýchacích cest u dětí jsou nejčastějším akutním onemocněním v dětství. Tabákový kouř zvyšuje riziko infekcí dýchacího systému u dětí 1,5 -2krát. Výrazné snížené plicní funkcí u dětí (například objem plic) je u dětí, jejichž matky v těhotenství kouřily i u těch, které jsou vystaveny pasivnímu kouření v dětství.
- Chronické dýchací obtíže u dětí jako opakovaný kašel, sípot a zvýšená tvorba hlenu je pozorována často u dětí vystavených pasivnímu kouření, odhaduje se že těmito obtížemi trpí 1,2 – 2,4krát častěji než děti, které pasivnímu kouření vystaveny nejsou.

Některé další zdravotní důsledky pasivního kouření:
- Studie prokázaly, že i jen krátkodobé vystavení pasivnímu kouření (již po 30 minutách jsou patrné změny v průtoku krve koronárními cévami) má velký vliv na ischemickou chorobu srdeční – pasivní kuřáci mají o 23% zvýšené riziko tohoto onemocnění, které se může projevit jako infarkt myokardu, angina pectoris nebo náhlé úmrtí.
- Riziko infarktu myokardu je téměř dvakrát vyšší u lidí, jejichž partner kouří, nebo kteří musí pracovat v zakouřeném prostředí.
- Pasivní kouření zvyšuje riziko cévních mozkových příhod (˝mozková mrtvice”) až o 82%.
- Rakovina plic – Vliv pasivního kouření byl opakovaně prokázán, riziko onemocnět rakovinou plic při vystavení pasivnímu kouření vzrůstá průměrně o 20%.

Naše zákony týkající se ochrany před pasivním kouřením jistě nejsou ideální, je ale smutné, že i současná platná opatření jsou hromadně porušována a je tím ohrožováno zdraví i životy (více zde) 2/3 naší dospělé (nekouřící) populace a těch nejzranitelnějších – dětí. Buďme tedy dostatečně sebevědomí a vyžadujme to, na co máme právo – dýchat vzduch bez tabákového kouře.
Kuřákům patří prosba o ohleduplnost. Víme, že je mnohdy opravdu těžké přestat kouřit, ale pokud se rozhodnete kouřit dále, je to vaše osobní rozhodnutí a vaše právo – to ale končí u nosu druhého člověka. Prosíme, neohrožujte své okolí pasivním kouřením!

Jak chránit sebe a své blízké před pasivním kouřením? Vyžadujte tuto ochranu tam, kde na ni máte právo:
Stížnost můžete podat na:
- restaurační zařízení
- zaměstnavatele
- kulturní zařízení

Více informací pro kuřáky (odborná pomoc při odvykání) i nekuřáky (vyhledávání nekuřáckých restaurací ve Vašem městě) na stránkách dokurte.cz.

Zdroj: Dokurte.cz, iDnes, Foto: Internet

Vaše komentáře

Celkem 0 komentářů (0 komentářů čeká na schválení)

Zanechte komentář: