Poslední diskuse
Zdraví
Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...Práce
Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...Co se kde děje
Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...Očkují ženy proti rakovině
Podle údajů americké zájmové skupiny Judicial Watch prý několik žen po tomto očkování potratilo, důvodem údajně byl nepříznivý vliv vakcíny Gardasil na plod. Podle americké lékové agentury FDA však jsou informace o případech podezření na nežádoucí účinky vakcíny zkreslené. FDA žádné změny v užívání přípravku nenavrhuje. Výskyt vrozených vad nebyl u dětí očkovaných žen vyšší Prezident České gynekologicko-porodnické společnosti Vladimír Dvořák řekl, že žádné informace nenaznačují, že by mohla být příčinná souvislost mezi očkováním a úmrtími plodu. „Neřekl bych, že bezpečnost vakcíny je nějak s otazníkem,“ prohlásil. V Plzeňském kraji už je dostupná vakcinace proti obávané rakovině děložního čípku. Tři dávky stojí až 12 tisíc Očkování proti rakovině děložního čípku je už běžně dostupné i v Plzeňském kraji. Není třeba nikam cestovat ani se složitě objednávat. Stačí kontaktovat svého obvodního gynekologa, projít potřebným vyšetřením a vakcínu si objednat. Očkování je navíc možné podstoupit i na Krajské hygienické stanici se sídlem v Plzni nebo u praktických lékařů. Rakovina děložního čípku je celosvětově druhou nejčastější rakovinou u žen. Tento druh není dědičný. Způsobuje ji lidský papillomavirus (HPV), který se šíří pohlavním stykem. V České republice je rakovina děložního čípku diagnostikována každým rokem přibližně u tisíce žen, téměř čtyři sta žen na toto onemocnění umírá. Cena za vakcínu může být pro mnoho žen překážkou ˝Překážkou se pro mnoho žen může ale stát cena vakcíny. Tuto prevenci totiž nehradí žádná ze zdravotních pojišťoven a proto je třeba počítat s částkou deset až dvanáct tisíc korun za tři dávky. Investice do zdraví se ale vždycky vyplatí. Podle dosavadních studií je toto očkování velice účinné a já ho mohu všem dcerám i matkám doporučit,˝ říká lékař Martin Smažinka z gynekologicko-porodnického oddělení Fakultní nemocnice v Plzni. Nepodceňovat rizika ˝Ve své ordinaci jsem už za více než půl roku, kdy vakcinace probíhá, naočkovala skoro padesát pacientek, a to je dobrá zprává. Ženy by měly dbát na prevenci a nepodceňovat rizika,˝ dodává Eva Finková. Zdroj: Novinky.cz, MFDNES online – autorka: Markéta Sanalla, Foto: Internet
Očkování proti rakovině děložního čípku je bezpečné a nic na tom nemění fakt, že ho některé zájmové skupiny ve světě zpochybňují, vyplývá z vyjádření Státního ústavu pro kontrolu léčiv i České gynekologicko-porodnické společnosti. Ženy by se podle českých odborníků rozhodně neměly nechat od očkování odradit zkreslenými informacemi. Proti rakovině děložního čípku se v Česku očkuje od loňského prosince a ženy o ně mají velký zájem.
Podobně vyhodnotil údaje z USA i Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL). Jeho mluvčí Veronika Petláková řekla, že v Česku jsou registrovány dvě vakcíny proti lidskému papillomaviru – Silgard a Gardasil. Obě prošly evropskou centralizovanou procedurou a jejich bezpečnost je průběžně sledována, zdůraznila.
„K dnešnímu dni jsme neobdrželi žádné hlášení o podezření na nežádoucí účinek vakcíny proti lidskému papillomaviru. V současnosti nejsou na evropské úrovni k dispozici žádné nové informace, které by měnily poměr přínosů a rizik těchto vakcín,“ shrnula.
K pochybnostem o bezpečnosti vakcíny vedlo to, že vakcinované ženy měly plod s abnormalitami. Podle Dvořáka se ale prokázalo, že procento abnormalit plodů u vakcinovaných žen není vyšší než u nevakcinovaných. Ženy se do studie 30 000 očkovaných dostaly náhodou, v době očkování ještě nevěděly, že jsou těhotné. O to pečlivěji pak byly sledovány a postup jejich těhotenství byl porovnán s těmi, které očkování neměly, popsal Dvořák.
„Výskyt vrozených vad u nich nebyl vyšší, ani tam nebyly jiné vady. Teratogenní působení vakcíny není udáno ani jako teoretické riziko, tedy žena, která vakcínu dostane a až pak zjistí, že je těhotná, nemusí jít na potrat,“ ujistil.
˝Dívky by se měly nechat očkovat před začátkem sexuálního života. Optimálním věkem je třináct let. Je to ale velice individuální,˝ říká gynekoložka Eva Finková z Plzně. ˝Moc se však nemluví o tom, že očkování má smysl i pro ženy starší, které se také mohou před tímto druhem rakoviny účinně bránit,˝ dodává lékařka.
Podle slov lékařů i přes relativně vysokou cenu zájem o vakcíny proti rakovině děložního čípku pomalu stoupá. Stále ještě ale není dostatečný. Ženy mají totiž sklon prevenci často zanedbávat, ale právě prevence je u rakoviny děložního čípku ta nejúčinnější obrana.