Poslední diskuse
Zdraví
Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...Práce
Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...Co se kde děje
Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...Stop násilí na seniorech
Problém představuje i násilí, které se odehrává v institucích, jako např. nemocnicích, léčebnách dlouhodobě nemocných a domovech důchodců. Ústavní – institucionalizované násilí zahrnuje bezdůvodné omezování osobní svobody, zejména kurtování, odpírání jídla či pití, ponižování a zanedbávání.
Proč dny proti násilí na seniorech ?
Ač to mnozí lidé nechápou nebo tomu nevěří, pravdou je, že mnoho seniorů je týráno, vydíráno a ponižováno. Problematice zneužívání a ubližování stáří je – na rozdíl od týrání a zneužívání dětí, žen a zvířat – v ČR věnována velmi malá pozornost. Statistika mluví o tom, že 13 % respondentů z řad seniorů se setkalo s fyzickým napadením, 20% se setkalo s psychickým týráním. Pouze 16% z týraných seniorů přizná, že byli týráni, 84% z nich to však vůbec nepřizná.
Špatné zacházení se staršími občany není historicky novým fenoménem ve společnosti. Známe ho z krásné literatury, nejenom české. Novým fenoménem v této problematice je ovšem měnící se pohled a postoj k ní. Týrání a zneužívání starých lidí může mít mnoho podob a forem, od fyzického násilí, vyhrožování, vydírání, ponižování a odmítání pomoci až po očividné zanedbávání. Obecná představa, že oběmi jsou výhradně staří lidé fyzicky handicapovaní či psychicky nemocní, není zcela pravdivá. Obětmi týrání se mohou stát i starší lidé zdraví a soběstační, což je dáno jejich obecně větší zranitelností.
Je otázkou, jak se bude problematika sociálně patologického fenoménu týraného stáří v ČR dále vyvíjet. Jak se v našich podmínkách budou rozvíjet aktivity a organizace zaměřené na pomoc starším občanům? Jak se bude rozvíjet terapeutická pomoc, jak se bude měnit povědomí společnosti o důstojném stáří, jak se budou měnit možnosti sociálně právní ochrany stáří? Ale také – jak se bude vyvíjet sebevědomí a schopnost domoci se občanských práv těch, kterých se to týká, tj. seniorů samých.
Jak je tedy možné problematiku týraného stáří řešit?
Hlavním a nejdůležitějším krokem je seznamovat s problematikou veřejnost, hovořit o ní a poukazovat na její existenci. Závěrem je nutno zdůraznit, že i starý život je životem – většinou plným cenných zkušeností, prožitků a poznatků – že život seniora či seniorky má hodnotu lidského života a jako s takovým se s ním musí zacházet.
V rámci Světového dne jsou připraveny akce, na které Vás upozorňujeme:
- KONFERENCE: Proč se (ne)daří pomáhat týraným a zanedbávaným seniorům
Proč se (ne)daří natočit dokument o násilí na seniorechU příležitosti Světového dne proti násilí na seniorech 2007 pořádá občanské sdružení ŽIVOT 90
pod záštitou MUDr. Džamily Stehlíkové, ministryně vlády České republiky.
Konference se koná dne 11. června 2007 od 16.00 do 18,30 hod. v Domě PORTUS , Karolíny Světlé 18, Praha 1.
Účast přislíbili přední odborníci a osobnosti, kteří chtějí zlepšit situaci obětí týrání a zanedbávání seniorů. Konference je otevřena široké veřejnosti.Program:
- Projekce dokumentu ČT
- Panelová diskuze na téma jak pomoci obětem týrání a zanedbávání
- Rozprava na téma jak je snadné natočit dokument o tomto jevu - Divadelní hra Johna Patricka: ˝Manžel pro Opalu˝
Mimořádné představení hry, které nabízí humorný pohled na finanční vydírání rodičů.
Od 19,30 hodin v Divadle 90 – U Valšů.
Více informací na tel. č. 222 333 555 ( 8.30 – 16.00hod ), nebo na adrese katerina.krobova@zivot90.cz.
Občanské sdružení ŽIVOT 90 v rámci ˝Týdne proti násilí na seniorech˝ vydalo informační leták a publikaci s názvem ˝Stop násilí na seniorech˝, které jsou dostupné na internetových stránkách http://www.zivot90.cz.
Zdroj: MPSV.cz, Život90.cz, Helcom.cz – autorka: Olga Baslová, tajemnice Rady pro seniory při ČHV, Foto: Internet