Poslední diskuse
Zdraví
Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...Práce
Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...Co se kde děje
Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...Desatero pro přežití v horku
Kardiochirurg Jan Pirk ˝utekl˝ před tropickými vedry z Česka do Chorvatska. Telefon zvedl na své jachtě v Jadranském moři. ˝Je tu vlhko a neustále fouká příjemný vánek, což snižuje tělesnou teplotu. V takových klimatických podmínkách se dají bez potíží snést i poměrně značná vedra,˝ říká profesor. Tím dává k dispozici i návod k ˝přežití˝ nebývalého horka, které ve střední Evropě nyní vládne. Profesor nicméně připomíná, že i lidé, kteří nejsou na dovolené, by měli ˝teplotní skok˝ zohlednit ve svém chování. Tady jsou jeho doporučení:
1. Jak se oblékat?
Brát si lehké a vzdušné šaty. Zvláště dbát na pokrývku hlavy, aby se lidský organismus nepřehřál. V opačném případě hrozí kolaps.
2. Jak sportovat?
Každý stroj, který vykonává práci, se zahřívá. Musí se tedy ochlazovat. Stejné je to i s lidským organismem – ten se chladí potem. K tomu je však nutné pravidelně, byť po troškách pít. I když nemáme zrovna žízeň. Zdraví lidé tedy mohou bez obav sportovat. I oni by se ale měli raději vyvarovat vytrvalostních sportů – například maratonu. ˝Ten bych teď rozhodně nikomu nedoporučoval,˝ říká profesor Pirk. Ani tenis není podle něj v těchto dnech příliš vhodný. Prospěšná je naopak rekreační cyklistika či chůze v lese.
3. Můžeme pít pivo?
˝Škoda, že se tak málo vyrábí nízkostupňová piva. Sedmistupňové pivo s minimem alkoholu bylo totiž ideálním iontovým nápojem pro letní vedra. Byly v něm všechny potřebné látky, které člověk k překonání extrémních veder potřeboval. To, že se už nevaří, je velká škoda. Nebyl ideálnější iontový nápoj,˝ říká Pirk.
Konzumaci většího množství deseti stupňového, natož dvanácti stupňového piva v parnech nikomu nedoporučuje. Děti vážící do dvaceti kilogramů by měly vypít denně alespoň jeden a půl či dva litry tekutin. Větší děti a dospělí od 3,5 do čtyř litrů.
4. Jak se opalovat?
Opalováním zbytečně zatěžujeme již tak dost vedry namáhaný kardiovaskulární systém – zejména srdce. Vhodnější je pobyt ve stínu stromů či pod slunečníkem.
A když už se někdo bez slunění neobejde a bronzová pleť je pro něj tak důležitá, měl by používat ochranné krémy s vysokým UV filtrem a sluneční brýle.
5. Co máme pít?
Nápoje by měly by být chladné, ale ne ledové.
6. Co máme jíst?
Odborníci doporučují jíst lehká jídla: hodně zeleniny a méně tučného masa. Pokud maso, tak spíše kuřecí.
7. Co mají dělat kardiaci?
Zejména kardianci by měli v těchto dnech zůstávat doma nebo alespoň v chladnu.
Rozhodně by se měli vyvarovat jakékoliv fyzické námahy. I pro ně platí zásada pravidelného pití. Z nedostatku tekutin se jim totiž může zahustit krev. Tím se zvyšuje riziko srážlivosti krve a trombózy.
8. Jak nastavit klimatizaci?
Pro lidský organismus je vždy značnou zátěží, když vymění chlad klimatizovaného osobního auta za rozpálenou ulici. Rozdíl teploty může být přitom 25 až 35 stupňů. ˝Do extrémní podoby to dohnali Američané. V jejich obchodních domech teď skoro sněží. Proto jsou také často nachlazení a pořád smrkají. Prostě jsou i ve velkých parnech superpodchlazení. To není nic dobrého pro zdravé lidi a už vůbec ne ty, kdo mají potíže se srdcem,˝ dodává profesor.
Optimální teplota klimatizace v automobilu by v těchto dnech neměla klesnout pod 24 stupňů. Nižší teploty mohou vyvolat obtíže i u zdravých lidí.
9. Co je horší: z chladu do vedra, či naopak?
Obojí je škodlivé, kardiovaskulární systém snáší nicméně hůře přechod z chladu do horka.
10. Jak spát?
Je-li vám to příjemné, tak bez přikrývky a jen v nejnutnějším lehkém pyžamu. Podle Pirka je dobré spát i nahý, když to spícího příjemně ochlazuje. Dobrá jsou i otevřená okna či vlažná sprcha před spánkem.
Zdroj: MFDNES online – autor: Jan Gazdík