Poslední diskuse


Zdraví zobrazit diskusi

Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...

Práce zobrazit diskusi

Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...

Co se kde děje zobrazit diskusi

Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...

Pěkná koupelna

Publikováno: 26.07.07
Počet zobrazení: 8199


      Chcete svému starému panelákovému bytu dodat větší „šmrnc“? Zmodernizovat ho, zútulnit, udělat z něj byt 21. století? První, čím byste měli začít, je výměna umakartového jádra za zděnou koupelnu a toaletu. Ti, co to už udělali, rozhodně nelitují.

Zbouráním umakartového jádra mnohdy najednou získáte víc prostoru, a tedy i možnost, jak aspoň částečně změnit dispozici bytu, aby víc vyhovoval vašim představám o moderním, příjemném bydlení.
Jaké jsou hlavní nevýhody umakartového jádra? Především je to nehezký vzhled, k nezanedbatelným záporům ale patří rovněž nedostatečné akustické vlastnosti (všechno je slyšet), snadnější vznik zdraví škodlivé plísně anebo málo prostoru pro pračku. A pak je tu i jeden dost podstatný argument: I při sebelepší péči umakartová jádra prostě dosluhují, jejich rozvody jsou na hranici životnosti. Rekonstrukci nevelké místnosti, kde začínáte i končíte svůj den, se tedy dříve nebo později stejně nevyhnete.
Pokud se nechcete pustit do zásadní přestavby, můžete zvolit i poměrně jednoduché řešení, tedy obložit umakart speciálními panely, které vyhlížejí jako obkladačky. Jenže odborníci vám stejně řeknou, že tím zásadní přestavbu pouze odsunete, problém s jádrem tak jako tak budete muset vyřešit.

Zmizí umakart i staré rozvody
Celková rekonstrukce samozřejmě začíná demontáží umakartových stěn, které jsou nahrazeny příčkami z jiných stavebních hmot. Vybrat si můžete mezi cihlami, tvárnicemi nebo sádrokartonem.

Moderní koupelna v paneláku
„Sádrokarton je jednodušší a levnější,“ řekl iDNES.cz soukromý projektant Josef Šusta. „Cihly a tvárnice jsou sice dražší a přestavba trvá déle, na druhou stranu získáte lepší zvukovou izolaci.“
Rekonstrukci provází i výměna veškerých sanitárních předmětů, provedeny jsou nové rozvody všech sítí a nové dlažby a obklady stěn. Na strop koupelny se mohou namontovat sádrokartonové desky, které sice výšku místnosti o něco sníží, ale do vzniklého meziprostoru můžete umístit bodové halogenové osvětlení.

Začněte přesným návrhem
Záleží tedy pouze na vašem vkusu a možnostech, jakému stavebnímu materiálu dáte přednost. Koupelnu však musíte mít ve svých představách hotovou dříve, než začnete bourat tu starou. Vaše představy přenesou na papír či do počítače projekční či stavební firmy. Mnohdy vám novou koupelnu ukáží v trojrozměrném pohledu, nebo dokonce v animaci.
Při zadávání podkladů myslete především na to, jak chcete novou koupelnu uspořádat, ale také kolik lidí ji bude využívat a jak budou staří. Například rodina s malými dětmi využije spíše vanu, někteří starší lidé zase dávají přednost sprchovému koutu.

Malá paneláková koupelna
Stavaři, kteří se koupelnami zabývají, také znají triky, jak do malého prostoru, který máme k dispozici, co nejlépe umístit vanu, sprchový kout nebo pračku. Kromě toho znají i všechny předpisy a normy, které musíte při rekonstrukci dodržet a o nichž laik mnohdy nemá ani tušení.
„Vedle dvojité izolace proti vodě, která má při havárii zabránit vytopení sousedů pod námi, musíme při rekonstrukci koupelny splnit také požadavek na takzvanou kročejovou neprůzvučnost. To znamená zajistit, že naše kroky po nové dlažbě nebudou sousedy pod námi zatěžovat nadměrným hlukem. Pod dlažbu proto musí být vyprojektován a pak také skutečně položen speciální izolační pás,“ uvedl příklad takových předpisů Vladimír Pošvic, odborník pro oblast stavebnictví a rekonstrukcí bytů. To samé co pro návrh platí i pro samotnou stavbu: pokud nejste stavař, obraťte se raději na specializovanou firmu. Vyhnete se tím možným komplikacím a vše vám obvykle potrvá déle. Navíc získáte záruku, takže v případě nějaké závady vám ji firma opraví.
Stavební firma – pokud už nemáte definitivní výkres hotový – by zároveň měla být schopná vám předložit několik variant rekonstrukce a vysvětlit jejich výhody i nevýhody.

Na vybavení se dá ušetřit
Vana, záchod, umyvadlo a další vybavení nabízí ideální příležitost, jak na přestavbě koupelny, respektive umakartového jádra ušetřit. „Obchody dnes skutečně nabízejí takovou širokou škálu výrobků, takže je možné ušetřit minimálně tisíce korun,“ potvrzuje projektant Šusta.

Paneláková koupelna po rekonstrukci
I tak byste měli počítat s tím, že vás přestavba vyjde zhruba na sto tisíc korun. Alena Koubová ze společnosti Panelreko upozorňuje, abyste pečlivě zvážili, na čem ušetřit, aby to nebylo na úkor kvality. Doporučuje nakupovat zboží zavedených značek, případně se při výběru poradit s odbornou firmou.
Ušetřit se dá například u obkladů. Pozor na supermoderní (a patřičně drahé) vzory. Za pár let se vám mohou omrzet a pak budete koupelnu zase nákladně předělávat, abyste se vrátili k „obyčejnému“, ale nadčasovému designu. Vyplatí se i nakoupit obklady, dlažbu či umyvadlo od stavební firmy, která vám rekonstrukci provádí. Zboží vám totiž dodá se sníženou, pětiprocentní sazbou. V obchodě byste totéž koupili s devatenáctiprocentní DPH.

Pozor na smlouvu!
Každopádně se vyplatí práci stavební firmy pravidelně kontrolovat. Pokud si nevěříte, najměte si stavební dozor. Ještě než si dělníky pustíte do bytu, pečlivě si zkontrolujte, jestli smlouva o dílo obsahuje všechny náležitosti.

Co má obsahovat smlouva o dílo:
* přesný rozsah domluvených prací
* cena
* termín zahájení a ukončení prací (včetně sankcí za případné nedodržení termínů)
* veškeré údaje o zhotoviteli

Na kvalitní rekonstrukci by mělo stačit deset dní, i když některé firmy nabízejí i kratší dobu, nikdo ovšem nejde pod sedm dní. „Deset pracovních dní je ideální pro skutečně kvalitní práci. Ostatně, řemeslníci se pohybují v malých prostorách. Tolik se jich tam ani nevejde, aby to stihli výrazně rychleji,“ tvrdí projektant Šusta. Dejte si pozor i na výběr stavební firmy. Ideální je doporučení od známých, kteří si umakartové jádro v panelákovém bytě rekonstruovali před vámi.

Nezapomeňte na sousedy
Před zahájením rekonstrukce je vhodné informovat sousedy. Především ty, které svým stavebním ruchem budete obtěžovat nejvíce. Drobná pozornost jako „bolestné“ – láhev vína či bonboniéra – určitě pomůže zachovat dobré sousedské vztahy. Nezapomeňte ani na skříně ve svých pokojích. Při každé stavební práci se práší, takže si raději zakryjte nábytek fólií a dveře přelepte páskou – ušetříte si práci s úklidem. Z chodby, předsíně či haly odneste všechno, co se dá, aby měli dělníci dostatek prostoru pro manipulaci s materiálem.

Po dokončení stavby byste měli dostat od stavební firmy doklad o likvidaci suti, o provedené tlakové zkoušce vody a těsnosti kanalizace, revizní zprávu elektro a prohlášení o shodě materiálů. Poté by mělo následovat vyúčtování.

Zdroj: iDNES.cz, Foto – autor: Panelreko

Vaše komentáře

Celkem 0 komentářů (0 komentářů čeká na schválení)

Zanechte komentář: