Poslední diskuse
Zdraví
Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...Práce
Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...Co se kde děje
Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...Sociální služby v Brně získají nový řád
Pětatřicetiletá Soňa Široká vychovává v Brně šestiletou dceru, která je kvůli těžkému postižení zcela odkázána na pomoc okolí. Matka, která na péči o dvě děti zůstala sama, vkládá své naděje do dvouletého projektu takzvaného komunitního plánování. Proto se také aktivně zapojila do jedné z pracovních skupin.
Nezapomínají na důchodce či rodiny s dětmi
Nový způsob plánování sociálních služeb pomůže i dalším Brňanům, kteří jsou nějakým způsobem znevýhodněni. Například seniorům, rodinám s dětmi nebo třeba bezdomovcům. Do poskytování služeb totiž vnáší řád, reaguje na skutečnou potřebu a ti, kdo je potřebují, nebo jejich blízcí se v nich snadno zorientují. Od 1. srpna bude plán k dispozici Brňanům k připomínkování.
˝Adresář, v němž jsou přehledně popsány pro dva příští roky služby nabízené v sociální oblasti, si může na konzultačních místech přečíst každý, kdo o to bude mít zájem. Do dvou let chceme v Brně zároveň otevřít informační centrum. Jeho pracovníci každému podle typu jeho problému poradí, kam se obrátit,˝ uvedla koordinátorka na magistrátu Magdaléna Černá.
Lidé mohou posílat své připomínky
Projekt zpracoval sociální nadační fond Brna Domovy potřebných a je podporován z fondů Evropské unie. Za velký přínos koordinátorka považuje fakt, že se na něm rovnoprávně podíleli i ti, kteří služby budou využívat. Aby byly odstraněny mezery v nabídce, opírali se autoři při sestavování komunitního plánu také o výsledky sociologických výzkumů a sociálně-demografickou analýzu města. Členka koordinační skupiny Eva Janáčková má za to, že tentokrát nabídka služeb vznikla skutečně z potřeb uživatelů. ˝Dříve si někdo něco usmyslel, podařilo se mu správně zalobbovat, a tak vznikaly třeba i duplicitní služby. Tohle by teď mělo skončit,˝ míní Eva Janáčková, která se s manželem stará o tělesně postiženou dceru.
Za uplynulé dva roky navrhly týmy z osmi pracovních skupin sociální služby do konce roku 2009. Jejich adresář bude do 21. září dostupný k připomínkování na všech větších úřadech městských částí a také na kontaktních místech neziskových organizací. Výsledný dokument půjde 9. října do zastupitelstva jako podklad pro rozdělování finančních prostředků.
Komu pomohou:
- Senioři
- Rodiny s dětmi
- Osoby s duševním onemocněním
- Osoby s mentálním postižením, kombinovaným postižením a autismem
- Osoby s tělesným postižením
- Osoby se smyslovým postižením
- Společensky nepřizpůsobení
- Etnické menšiny
Zdroj: MFDNES online – autorka: Ivana Karásková, Foto: Internet