Poslední diskuse
Zdraví
Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...Práce
Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...Co se kde děje
Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...Za ájurvédou nemusíte jezdit daleko
V jazyku sanskrt znamená „věda života“. Zrodila se ve starobylé Indii před pěti tisíci lety a je často nazývána „matkou všech léčebných systémů“. Po tisíce let bylo její umění předáváno v ústní formě starými mistry jejich žákům. Většina dnes známých přírodních léčebných metod má své kořeny právě v ájurvédě. Dnes není třeba za ní jezdit až daleko na východ, setkat se s ní můžeme například v Lázních Teplice nad Bečvou.
Ájurvéda klade velký důraz na prevenci a neustálou podporu zdraví za pomoci vyvážené stravy, pozitivního myšlení a životního stylu. Tak jako má každý svou jedinečnou tvář nebo otisky prstů, tak podle ájurvédy má každý i svůj jedinečný energetický vzorec – individuální kombinaci fyzických, mentálních a emočních charakteristik. Tenhle vzorec je nám dán už při početí a zůstává nezměněn po celý život.
Narušení rovnováhy
Mnoho vnějších i vnitřních faktorů, které na nás působí, má ale tendenci narušovat tuto přirozenou rovnováhu. A které to jsou?Například silné emocionální stavy, způsob stravy, roční období, fyzická traumata, stresy v zaměstnání, krize v rodině a podobně. Jestliže jednou poznáme a pochopíme působení těchto faktorů způsobujících nerovnováhu, můžeme určitými způsoby zcela eliminovat nebo alespoň minimalizovat jejich negativní účinky, a obnovit tak naši přirozenou rovnováhu. Rovnováha je naší pravou přirozeností, nerovnováha je narušením této přirozenosti, jinými slovy – nemoc.
Nauka o prevenci se v praxi ájurvédy uplatňuje tak, že léčení probíhá často před tím, než lidé vykazují nějaké známky nemoci.
Co ale dělat, když se nemoc objeví?
„Když se objeví nemoc, používá se široká škála léčebných prostředků a technik – od konvenční chirurgie po léčiva z rostlin a přídavky minerálů, připravené speciálně pro potřeby každého jednotlivce. Celkem existuje kolem osmi tisíc různých léků určených pro léčení pacientů a pro udržení jejich zdraví a dobré kondice,“ říká o léčení ájurvédou masér Vladislav Horecký z Lázní Teplice nad Bečvou. Své zkušenosti sbíral několik měsíců přímo v Indii.
Jak léčitelé tvrdí, mohou být ájurvédické léčebné postupy prospěšné každému. Domnívají se, že zejména pomáhají proti stresu a napětí. Zvláštní úspěchy se dále udávají při léčení mnoha nemocí včetně artritidy, astmatu, cukrovky, ekzémů, zažívacích obtíží či tuberkulózy.
Skvělé jsou především ájurvédské masáže
„Ájurvéda používá několik druhů masáže. Rozlišuje tělesnou přirozenost a účel masáže: léčebný, kondiční, pro pohodu a radost, masáž suchá nebo olejová i mentální masáž,“ říká Horecký. „Možná nevíte, že kůže je hlavním výrobcem hormonů. Péče o kůži je proto velmi významná. Hormony velmi významným způsobem řídí funkce vašich vnitřních orgánů, jejichž nerovnovážná výroba způsobuje poruchy řízení. Masáž oživuje i výrobu hormonů a pomáhá tím hormonální soustavě.“
Masáž je součástí přípravné fáze pro očistu pančakarma. Masáž se může provádět každý den, dokud má klient bolesti. Masážní pohyb se provádí ze středu ke kraji, od srdce ke krajům těla, od svalu ke šlachám kloubu, shora dolů (u lymfy i zdola nahoru). Masáž vnáší do těla žár (agni mahabhút) a proto je nutné, aby se klient po masáži nekoupal a byl oblečený. Osprchovat se může vlažnou – ne horkou – vodou nejdříve půl hodiny po masáži.
Více informací můžete získat např. na http://www.ajurveda.cz/.
Zdroj: LadyWeb.cz – autor: Jaromír Pohan, Foto: Internet