Poslední diskuse


Zdraví zobrazit diskusi

Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...

Práce zobrazit diskusi

Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...

Co se kde děje zobrazit diskusi

Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...

Bylinky ve stravě

Publikováno: 13.08.07
Počet zobrazení: 2544

Léčivé bylinky lze zahrnout i do jídelníčku. V našem seznamu najdete použití dané rostliny při vaření i její údajné léčebné účinky. Bylinky se používají jen v nepatrném množství, a mají proto většinou malou výživnou hodnotu.

Bazalka
Tradiční přísada do rajčatových pokrmů, důležitá v italské kuchyni. Je to přírodní utišující prostředek: údajně uvolňuje napětí a zklidňuje nervovou soustavu. Podporuje prý zažívání a tiší žaludeční křeče. Bazalkový čaj pomáhá při nevolnosti a nadýmání.
Její nezaměnitelná chuť se hodí k pokrmům z rajčat, lilků, do rozmanitých zeleninových salátů, různých pomazánek, omáček, bylinkových olejů a octů. Skvěle se doplňuje s chutí česneku a olivového oleje. Nasekané čerstvé lístky jsou nezbytnou součástí italské omáčky pesto. Čerstvou bazalkou lze také skvěle zvýraznit chuť polévek, těstovin, pokrmů z kuřecího a telecího masa, ryb i plodů moře. Lístky bazalky trháme na drobné kousky a přidáme je při přípravě jídla až nakonec, aby neztratila svou specifickou chuť.

Bobkový list
Důležitá přísada kořenící směsi zvané bouquet garni, používané do polévek, masových závitků a omáček. Bobkový list povzbuzuje chuť k jídlu a podporuje zažívání.

Brutnák lékařský
Jako bylinkový čaj se používá proti revmatismu a zánětům dýchacích cest. Listy se často přidávají do salátů.

Fenykl
Ochlupené listy chutnají podobně jako anýz a často se přidávají do omáček a do rybích nádivek. Semena i listy lze použít na podporu zažívání a pro prevenci nadýmání, nespavosti, nevolnosti a zvracení.

Kerblík
Tato zimní bylina má jedinečnou chuť, připomínající petrželku smíchanou s anýzovými semínky. V lékařství se používá pro povzbuzení zažívání.

Kopr
Hojně používaný při zavařování, při přípravě polévek a rybích pokrmů. Kopr má prokázané utišující účinky při křečích a nadýmání. Kojencům se vývar z kopru podává jako projímadlo.

Libeček
Při dietách ho můžeme použít místo soli. Podporuje trávení, činnost srdce a jater. Je znám i svými afrodiziakálními účinky.
Libeček svým příjemným aroma velice připomíná polévkové koření a proto se je vhodný na dochucení nejrůznějších polévek. Své využití najde také při dochucení brambor a rýže nebo jako přísada do nádivek a omáček a dušených jídel. Zajímavé chutI docílíme přidáním čerstvých lístků libečku do masových směsí, především z masa kuřecího, vepřového a skopového. Libeček je velmi aromatická bylinka, proto si musíme dávat větší pozor při jeho dávkování.

Koriandr
V bylinkářství se malé čerstvé větvičky koriandru používají jako utišující prostředek na žaludek a na srdce. Semínka i listy posilují močové ústrojí a pomáhají při léčbě zánětů močových cest. Má mírné sedativní účinky, ulehčuje odkašlávání. Podle indických pramenů zvyšuje činnost mozku a tiší migrénu.
Jeho čerstvé lístky jsou ideální v ostrých rajčatových omáčkách, avokádových dipech, ale i v jogurtových studených omáčkách. Vynikající je v pokrmech z luštěnin a brambor a různých polévkách. Exotické příchuti docílíme přidáním koriandru do zeleninových i masových směsí. Zelené lístky se mohou skvěle uplatnit jako ozdoba pokrmů.

Máta
Máta podporuje zažívání a horký vývar z máty pomáhá hlavně na začátku nachlazení. V lidovém léčitelství je pro své protizánětlivé účinky používána proti kožním vyrážkám a také na revma. Pomáhá i při bolestech hlavy, ospalosti.
Dodává svěží chuť letním nápojům, koktejlům, ovocným i zeleninovým salátům. Skvěle doplňuje chuť jehněčího masa, vepřového, ryb i plodů moře. Zvlášť máta okrouhlolistá dodá jídlu velice jemnou mátovou chuť. Patří do zelených omáček, bylinkových másel, k vaječným pokrmům a jemné zelenině, do mletých mas či k luštěninám. Zpestří nejrůznější pudinky, dorty a jiné sladké pokrmy.

Oregano (dobromysl)
Oregano se v lidovém léčitelství používá k podpoře zažívání, povzbuzení chuti k jídlu a rovněž proti kašli, při bolestech v krku a zubů. Obsahové složky oregana mají desinfekční účinky. Jako léčivá bylina se však nesmí používat v těhotenství.
Nejvíce je oregano bezesporu spojováno s kuchyní italskou, kde je nepostradatelnou surovinou při přípravě pizzy a těstovin všeho druhu a dalších specialit jihoevropské kuchyně. Čerstvé oregano můžeme použít do salátů zvláště v kombinaci s rajčaty a paprikami. Vynikajícího chuti docílíme když už hotovou pizzu posypeme čerstvými lístky oregana. Používáme ho rovněž k zvýraznění chuti masa telecího, skopového a kuřecího a plodů moře. Oregano používáme stejně jako všechny čerstvé bylinky při přípravě pokrmů až nakonec, aby neztratilo své aroma a chuť.

Pažitka
Pěstuje se především pro kulinářské účely. Tato nenápadná rostlina z čeledi cibulovitých vylepšuje chuť brambor, vaječných jídel, polévek a omáček. Pažitka povzbuzuje chuť k jídlu a usnadňuje zažívání při rekonvalescenci.

Petržel
Tato oblíbená a široce používaná bylinka je jedním z nejvýživnějších druhů koření, neboť obsahuje užitečné množství vitaminu C a železa. Čerstvá petrželka osvěžuje dech. Zkuste ji žvýkat po požití česneku.

Rozmarýn
V celém Středomoří se tímto kořením dochucuje skopové a kuřecí maso. Údajně působí jako povzbuzující prostředek na nervovou soustavu a krevní oběh. Prý má také utišující účinky na trávicí ústrojí, zlepšuje zažívání a zmírňuje nadýmání. Slabý vývar rozmarýnu pomáhá proti bolestem hlavy, neuralgii a nachlazení. Rozmarýn je také dobré antiseptické kloktadlo.

Šalvěj nachová a červená
Šalvěj se používá do masových nádivek z vepřového masa a do zvěřiny. Bylinkáři tvrdí, že šalvěj usnadňuje zažívání těžkých, tučných jídel a utišuje trávicí soustavu. Šalvěj lze také použít jako kloktadlo při bolestech v krku a šalvějový čaj se doporučuje při zažívacích poruchách, pocitech úzkosti a nadměrném pocení.

Tymián
Tato bylina se používá jak při vaření pro svou aromatickou vůni, tak v lékařství pro své antiseptické vlastnosti. Používá se při nachlazení, zánětu průdušek, výluh z tymiánu poslouží jako kloktadlo a uvolňuje hleny při kašli a zánětech horních cest dýchacích. Dále k uvolňování křečí a pomáhá při revmatismu.
Výrazná chuť a aroma tymiánu se nejlépe uplatní při přípravě zvěřiny, k dochucení ryb, drůbeže a sekaných mas. Pikantní příchuť docílíme přidáním tymiánu do omáček, pokrmů z brambor, bylinkových másel, paštik, nádivek, dušené zeleniny a nejrůznějších luštěninových polévek. Ve směsích s oreganem a bazalkou s ním můžeme okořenit třeba pizzu a těstoviny. Můžeme ho rovněž použít při přípravě tradičních českých jídel, jako je svíčková a nebo rajská.

Zdroj: Abeceda zdraví.cz, Titbit.cz, Foto: Internet

Vaše komentáře

Celkem 0 komentářů (0 komentářů čeká na schválení)

Zanechte komentář: