Dnes je 22.11.2024, Svátek má Cecílie, zítra Klement

Poslední diskuse


Zdraví zobrazit diskusi

Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...

Práce zobrazit diskusi

Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...

Co se kde děje zobrazit diskusi

Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...

Eutanazie po česku

Publikováno: 15.08.07
Počet zobrazení: 1313

Vzniká návrh zákona, který by umožnil nemocným smrt na přání. Jak by mohlo vypadat za pár let umírání nevyléčitelně nemocných v Česku? Pacient, který se rozhodne ukončit své utrpení, požádá svého lékaře v nemocnici o jed. A lékař mu ho nachystá.

Pak nemocný člověk svůj poslední ˝lék˝ buď vypije, nebo sní – podle toho, zda bude tekutý, či v pilulce. Další možností je, že svou vlastní rukou spustí přístroj, z nějž mu pak jed začne proudit do žil. Za chvíli pacient rychle a bezbolestně zemře. Takovou podobu služby nazvané ˝asistovaná sebevražda˝ chce prosadit lékař a poslanec Boris Šťastný. Připravuje zákon, o kterém právě začíná vést debaty s odborníky i politiky. Předložit Sněmovně by ho mohl asi za dva roky.
O odchod ze světa by si však nemohl říct každý nemocný, kterému už se nechce žít. Jen člověk bez naděje na uzdravení a prokazatelně trpící bolestmi. Zákon musí splnit další velmi důležitou podmínku – nesmí existovat možnost, jak ho zneužít. Ať už lékařem nebo příbuznými.

Pacient musí požádat několikrát

˝Pacient by nejprve musel několikrát po sobě v určitých časových úsecích podepsat, že o tuto službu stojí,˝ vysvětluje Šťastný.
Existuje však velká skupina lidí, kteří už požádat či podepsat nemohou, protože leží v kómatu a žijí jen díky přístrojům. A je jasné, že už se to nikdy nezmění. ˝Uvažuji o testamentu, který by člověk podepsal s časovým předstihem třeba tří nebo pěti let. Byl by to notářský zápis, kde by stálo, že lékař smí přistoupit k pasivní eutanazii, pokud je pacient v bezvědomí a je to nevratné,˝ navrhl Šťastný. Jed do žil pacienta by pak mohl vpustit například lékař z komise, která případ posuzovala.
Debatu o eutanazii ˝urychlila˝ informace MF DNES, že první Češi využili ve Švýcarsku služeb firmy Dignitas, která asistované sebevraždy poskytuje.
O zákonu nebudou politické strany hlasovat jednotně – s výjimkou KDU-ČSL a Strany zelených, které se staví jednohlasně proti. S eutanazií nesouhlasí ani všichni poslanci ODS, Šťastný však našel důležité spojence v opoziční ČSSD – pro je Jiří Paroubek i David Rath. ˝Je to užitečná věc, každý má právo se rozhodovat sám,˝ uvedl Paroubek.

Zdroj: MFDNES online – autor: Jakub Pokorný, Foto: Internet

Vaše komentáře

Celkem 0 komentářů (0 komentářů čeká na schválení)

Zanechte komentář: