Poslední diskuse
Zdraví
Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...Práce
Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...Co se kde děje
Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...Folklorní pozvánka – Slovácký rok
Je to vůbec nejstarší folklorní festival České republiky. Poprvé byl pořádán roku 1921, krátce po vzniku samostatného Československa, kdy se v rámci tehdy populárních sokolských slavností 15. srpna konal národopisný den. Program tehdy tvořil velkolepý průvod účinkujících, po němž následovala přehlídka tradičních slováckých obřadů odrážejících průběh roku – masopustní fašank, velikonoční šlahačka, stínání berana, stavba a kácení máje, hodový věnec, mlácení káčera a dožínková slavnost. Národopisné pořady doplnily výstavy lidových řemesel – výšivek, gobelínů, keramiky, a dřevěných a porcelánových svérázných slováckých předmětů. Kyjov se tehdy stal prvním moravským městem, v němž se začaly pravidelně konat národopisné slavnosti a předvádět lidové zvyky.
Uskutečnění festivalu bylo motivováno snahou zachytit a uchovat lidové tradice, neboť období po první světové válce přineslo velké změny i do venkovských oblastí naší republiky a mnohé zvyky a obřady, pro venkovské prostředí typické, začaly ustupovat náporu moderní kultury a upadat do zapomnění. Festival Slovácký rok pomohl udržet bohatství lidových tradic Moravského Slovácka a dodnes skvěle reprezentuje to, co je pro tento svébytný kraj typické a nač jsou jeho obyvatelé právem hrdí – jiskřivou muziku, překrásné písně, temperamentní tanec, krásně zdobené a vyšívané kroje, i atraktivní výroční zvyky a oslavy. Slovácký rok je nejvýznamnější národopisnou slavností celého Slovácka.
Od roku 1971 se festival koná pravidelně každé čtyři roky. A tak i letos bude patřit město Kyjov lidovým tradicím, zvykům a písním a přiláká tisíce milovníků folkloru z České republiky i za zahraničí. Festivalu se účastní desítky národopisných souborů a muzik z Kyjova i z širého okolí. Je to velký svátek nejen pro samotný Kyjov, ale i pro celé Slovácko. Lidé se na něj pečlivě připravují a chystají si své překrásné kroje, neboť je věcí cti účastnit se této velkolepé slavnosti v náležitě slavnostním oděvu, byť jen jako diváci. V každé rodině se proto kroje udržují a lidé si je znovu nechávají šít a vyšívat.
Nabídka letošního festivalu, v pořadí už osmnáctého, je tradičně bohatá. Začíná se už ve čtvrtek 9. srpna, kdy proběhnou vernisáže národopisných výstav a Přehlídka dechových hudeb. Hlavní program trvá od pátku do neděle a nebudou v něm ani letos chybět oblíbené akce: kácení máje, národopisné pořady, jarmark, koncerty, taneční vystoupení, přehlídka krojů Kyjovska a krojovaný průvod městem, jehož se účastní více než tisíc lidí – od malých dětí až po stařenky a stařečky. Po všechny čtyři dny festivalu se budou konat oblíbené taneční zábavy a další doprovodné programy a jako v dřívějších letech se bude hrát a zpívat po celém městě až do pozdních večerních hodin.
Největším lákadlem festivalu bývá Jízda králů, která se koná vždycky v neděli dopoledne. Jízda králů je prastará folklorní slavnost, pozůstatek dávných letnicových obyčejů a připomínka útěku uherského krále Matyáše Korvína, který se v přestrojení za ženu pokoušel po prohrané bitvě dostat nazpět do Uher. Na statné mládence na koních je pěkná podívaná a vždycky přitáhne množství diváků.
Více informací získáte na stránkách zde.
Zdroj: Co, kdy v Praze – autorka: Hana Tillmanová, Foto: Kyjovsko.cz