Poslední diskuse
Zdraví
Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...Práce
Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...Co se kde děje
Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...Pojišťovny dají více na odvykání kouření
Pojištěnci ZP MV (Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra) mohou od prvního května letošního roku čerpat příspěvek na lék nebo jiný prostředek, který mu předepíše lékař z centra léčby závislosti na tabáku. Zájemce o proplacení musí pojišťovně předložit kopii lékařské zprávy, žádost musí ještě schválit revizní lékař pobočky ZP MV. Nákup přípravků je možný pouze v lékárně. Rozhodnutí o programu náleží správní radě pojišťovny, která bude aktivity na rok 2008 schvalovat na podzim. Zaměstnanecké pojišťovny nehradí odvykání kouření přímo, ale přispívají na konzultace v poradnách, podporují odborné semináře, odvykací centra nebo vydávání brožur. Kouření je nemoc Milion lidí se pokouší přestat Zdroj: iDNES.cz, Foto: Internet
České zdravotní pojišťovny v budoucnu podpoří lidi, kteří chtějí přestat kouřit. Od příštího roku chce finančními příspěvky motivovat k odvykání kouření Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP). Za prioritní považují toto téma také zaměstnanecké zdravotní pojišťovny. Zatím prvním ústavem, jenž lidem vyplácí příspěvky na léčbu kouření až do výše tisíce korun, je pojišťovna ministerstva vnitra (ZP MV).
Podobnou cestou se možná vydá také Všeobecná zdravotní pojišťovna. Podle Terezy Květoňové z tiskového oddělení VZP se ještě letos rozjede preventivní program, který by formou finančního příspěvku motivoval pojištěnce k odvykání kouření.
Z lékařského hlediska se kouření považuje za nemoc. Podle Evy Králíkové z pražského centra pro odvykání kouření existuje na trhu množství přípravků a léčiv, které pomáhají zmírnit abstinenční příznaky po nikotinu. Žádný z nich však není zázračný.
Kouření způsobuje nejen fyzickou, ale také psychickou závislost, navíc se často váže na různé rituální zvyky. Někdo je například zvyklý kouřit při práci, jiný při řízení auta, někdo si na cigaretu vzpomene v restauraci u piva. „Roli naučeného chování a psychosociální závislost lékem vyřešit nelze,“ tvrdí doktorka Králíková. V tom případě musí pomoct silná vůle. „Pokud je kuřák pevně odhodlán si již nikdy nezapálit, je na správné cestě,“ píšou na webových stránkách http://www.dokurte.cz autoři z České koalice proti tabáku (ČKPT).
V ČR kouří asi třetina dospělých lidí, to je přes dva miliony kuřáků. Zhruba 70 procent, asi 1,75 milionu, by raději nekouřilo, kdyby si mohli vybrat. Každý rok přitom zkouší přestat nejméně 40 procent kuřáků, zhruba milion lidí. Protože však naprostá většina přestává „jen tak“, bez lékařské nebo farmakologické pomoci, podaří se to jen asi dvěma procentům, tedy 50.000 lidem ročně.
V důsledku kouření zemře v ČR každý rok 18.000 lidí, kvůli pasivnímu kouření asi dva tisíce lidí. Náklady na léčbu kouřením zapříčiněných onemocnění dosahují podle Králíkové devíti miliard korun ročně.