Poslední diskuse


Zdraví zobrazit diskusi

Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...

Práce zobrazit diskusi

Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...

Co se kde děje zobrazit diskusi

Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...

Roj Perseid bude vidět až do konce týdne

Publikováno: 14.08.07
Počet zobrazení: 1570

Dnes v časných ranních hodinách vyvrcholil nad Českou republikou meteorický roj Perseid. Podmínky pro pozorování nebyly všude příznivé, roj však bude na obloze vidět ještě několik nocí, řekl ČTK Pavel Koten z hvězdárny v Ondřejově.

Podmínky pro pozorování meteorů byly na různých místech republiky rozdílné. Zatímco v pražské Štefánikově hvězdárně na Petříně nebylo možné Perseidy kvůli intenzivnímu veřejnému osvětlení pozorovat, dobré podmínky měli v hvězdárně v Ondřejově nedaleko Prahy, která je pracovištěm Astronomického ústavu AV ČR. „Do půl jedné bylo jasno, pak byly podmínky proměnlivé. Ale celkově se dá říct, že aktivita Perseid byla slušná, zaznamenali jsme několik desítek rojů. Pořizovali jsme i videozáznamy a máme kolem 200 záznamů,“ uvedl Pavel Koten.

Ne všude byl ale o pozorování Perseid zájem. Hvězdárny ve Zlínském kraji zaznamenaly v noci na dnešek prakticky nulový zájem. Podle oslovených astronomů za to mohlo především nepříznivé počasí. Taktéž Brána Matky Boží, kde má pozorovatelnu Jihlavská astronomická společnost, zela ráno prázdnotou. Astronomové plánované veřejné pozorování pádu Perseid zrušili kvůli zatažené obloze. „Od lidí jsme žádné žádosti nezaznamenali,“ řekl Jiří Zimola ze společnosti.

Zato na hvězdárnu na hradě Hněvín v Mostě přišla v neděli večer zhruba dvacítka zájemců. Podle vedoucího hvězdárny Zdeňka Taranta není ale hvězdárna kvůli velkému okolnímu osvětlení vhodné místo k pozorování meteorů. „Všem návštěvníkům jsme doporučili pozorování z některých méně osvětlených okrajových částí města. Navíc Perseidy se dalekohledem kvůli velké rychlosti pozorovat nedají,“ uvedl Tarant. Nad Mostem se večer zatáhla obloha, která pozorování meteorů nepřála. „Viděli jsme jen několik Perseid, a to až po půlnoci a k ránu,“ doplnil Tarant.

Hvězdárna a planetárium v Hradci Králové měla otevřeno pro veřejnost pouze v noci ze soboty na neděli, v noci na dnešek byla zavřená. „V Hradci bylo v sobotu večer zataženo, což mnoho lidí od návštěvy hvězdárny odradilo, návštěvnost byla proto nižší než obvykle,“ řekl Miroslav Brož z hradecké hvězdárny.

Hvězdárna a planetárium Mikuláše Koperníka v Brně má otevřeno denně, kde lze ve večerních hodinách noční oblohu pozorovat. ˝Zahlédneme až několik desítek meteorů, kterým se lidově přezdívá slzy svatého Vavřince. Měsíc je totiž v novu, a tak nás kromě pouličního osvětlení nic jiné rušit nebude. Je rozhodně lepší vyjít někam do tmy,˝ doporučil Jiří Dušek z brněnské hvězdárny.

Ve hvězdárně v Prostějově se celý minulý týden konala letní škola nazvaná Rande s Perseidami aneb 800 splněných přání. Zúčastnilo se jí sedm lidí, protože ve hvězdárně je k dispozici sedm dalekohledů.

Meteorický roj Perseid byl pozorovatelný až do rozednění. Vrcholil během dopoledne, kvůli slunečnímu svitu jej však nebylo možné nad Českou republikou sledovat. Podle Kotena z ondřejovské hvězdárny budou Perseidy na obloze vidět ještě několik nocí, určitě až do konce týdne. Koten doporučuje zájemcům pozorovat meteory pouhým okem. Ideální je pak místo mimo velká města, kde neruší veřejné osvětlení.
Meteorický roj Perseid vytváří při průletu atmosférou na obloze světelné efekty, které vznikají třením prachových částic o molekuly vzduchu. Ty se rozžhaví a většinou vypaří. Při ionizaci okolního plynu vznikají na obloze jasné světelné čáry. Perseidy vlétají do atmosféry rychlostí 60 kilometrů za sekundu a září ve výškách kolem 100 kilometrů nad zemí. V řídkých vrstvách atmosféry se rozpadnou a odpaří a na zemský povrch nedopadnou.
Perseidy pocházejí z rozpadlé komety Swift-Tuttle, objevené roku 1862. Jméno mají odvozeno od souhvězdí Persea, z něhož každoročně v tutéž dobu jakoby vylétají. Podle řecké mytologie byl král Perseus synem vládce bohů Dia. On a další mytologické postavy, Andromeda, Kéfeus a Kassiopeia, byli proměněni ve hvězdy a pozdviženi na oblohu, kde září jako souhvězdí.

Zdroj: ČTK, MFDNES

Vaše komentáře

Celkem 0 komentářů (0 komentářů čeká na schválení)

Zanechte komentář: