Poslední diskuse


Zdraví zobrazit diskusi

Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...

Práce zobrazit diskusi

Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...

Co se kde děje zobrazit diskusi

Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...

Po jídle s nálepkou bio se také tloustne

Publikováno: 18.09.07
Počet zobrazení: 1647

Biopotraviny jsou produkovány v souladu s danými zásadami, tedy bez použití nepovolených chemikálií. A v obchodě jsou doprovázeny příslušným certifikátem, který ekologickou produkci deklaruje. Avšak na otázku, zda jsou biopotraviny zdravější, je skutečně obtížné odpovědět jednoznačně. Větší vliv na složení než způsob pěstování mohou mít klimatické faktory.

Mýty a „polopravdy“

Po biopotravinách zhubnu
Není to pravda. Lidé si kupují biopotraviny především proto, aby si tělo nezanášeli nadbytkem barviv, konzervantů nebo pesticidů. Ale jelikož bio může být i čokoláda, sádlo nebo tučný sýr, můžete při jejich nadměrné konzumaci tloustnout úplně stejně jako při pojídání potravin z normální produkce. Ti, kdo jedí biopotraviny, jsou tedy zpravidla štíhlí spíše proto, že vedle původu stravy přemýšlejí i nad jejím množstvím.

Bio se dá koupit jen v bioprodejně
Ne, možností je více. Největší výběr naleznete ve specializovaných prodejnách, které mají navíc i výhodu v kvalifikovaných prodavačích. Omezenější sortiment nebo nabídku vlastní značky bioproduktů najdete v hypermarketech i supermarketech. Další možností je nákup přímo od farmáře, jejich seznam najdete na www. kez.cz.

Výrobky bio jsou vždycky zdravější
Není zatím jednoznačně potvrzené, že by tomu tak bylo vždy a u všech produktů na trhu. V České republice je k dispozici jen minimum výzkumů, ale některé výzkumy ze zahraničí skutečně potvrzují, že potraviny vypěstované v ekologickém zemědělství obsahují více vitaminů a zdravých nenasycených mastných kyselin, méně zdraví škodlivých pesticidů a téměř nulový podíl geneticky modifikovaných plodin. Zatím je takových výzkumů příliš málo na to, aby se na tuto otázku dalo jednoznačně odpovědět.

Kupovat biopotraviny by měli jen nemocní
Ne. Do bioproduktů by měli investovat ti, kdo chtějí nemocem především předcházet. Například těhotné a kojící mohou výrobky bez konzervantů a pesticidů předcházet pozdějšímu vzniku alergií dítěte na tyto látky v běžných potravinách. Biopotraviny jsou vhodné i pro ty, kdo se potýkají s nepříjemnými reakcemi nebo alergiemi na konzervační a barvící látky. Pro alergiky je také výhodné, že mnoho výrobců bioproduktů myslí i na alergie na mléko, vejce nebo ořechy, a nabízí tak základní suroviny bez obligátních nápisů ˝obsahuje stopy ořechů, mléka a vajec˝.

Bio, to je zejména ˝zrní˝
Taková je mylná představa mnoha lidí. Cokoli, co se vypěstuje, vychová nebo zpracuje v ekologickém zemědělství, může mít nálepku bio. Tedy i bůček, vinná klobása, smetana, med nebo marmeláda. To vše jsou pochoutky, které by si člověk měl dopřávat samozřejmě jen občas. Na západ od českých hranic vypadají nákupní košíky biospotřebitele a jeho normálního kolegy stejně, najdou se v nich stejné skupiny výrobků, dokonce i tabák pořídíte s nálepkou bio.

Bio = vegetariánství nebo makrobiotika
Ne. Ale je pravda, že v bioprodejnách potkáte více vegetariánů či lidí, kteří sázejí na makrobiotickou stravu. To je především díky širokému výběru různých luštěnin, zeleniny a obilnin, které se v jiných obchodech hůře hledají.

Biovaření vyžaduje spoustu času
Nemusí to být pravda. Rozdíl ve vaření v biokvalitě a ze základních surovin obyčejných se časově neliší. Uvařit kaši z brambor a mléka trvá pochopitelně déle než ze sáčku, ale co se týče času, není už rozhodující, jestli budou brambory bio, či nikoliv. Navíc i bioprodejny nabízejí řadu instantních polévek nebo směsí pro hlavní jídla v biokvalitě.

Když budu kupovat bio, podpořím drobné zemědělce
V České republice jsou ekofarmy z velké části zatím malých rozměrů a omezené produkce. Ve velkých supermarketech, které nyní houfně zavádějí biokoutky, jsou k dostání zejména biovýrobky z ekologické velkoprodukce. Například ve Spojených státech, kde biobyznys funguje s nejméně desetiletým náskokem, už toto rčení neplatí. Nejsou tady výjimkou obří firmy, které chrlí biopotraviny ve velkém, dokonce vznikají řetězce takových producentů.

Bioproduktům z Číny se nedá věřit
Ano. V Asii je zvykem používat hnojiva ve velkém. Přesto se i tamní hospodáři snaží vyhovět poptávce Evropy a Ameriky po bioproduktech. Aby těmto farmářům spotřebitelé důvěřovali, vznikají nové ekofarmy pod hlavičkou evropských firem a firmy se sídlem v Evropské unii také zajišťují jejich pravidelnou kontrolu a certifikaci. Skandálů ohledně čínských výrobků již bylo ve světě mnoho.

Už není problém sehnat české biopotraviny
Stále ještě je velký nedostatek především ovoce a zeleniny, po letošní špatné úrodě se to týká i obilovin. Málo pšenice a výrobků z ní je však problém celé Evropy. Dále nestačí produkce biomléka a výrobků z něj a chov biokuřat je tak nákladný, že české biokuře je zatím snem.

Biopotraviny obsahují nebezpečné plísně
Obávané jedy z plísní, takzvané mykotoxiny, se skutečně mohou na potravinách objevit. Nedávný výzkum Vysoké školy chemicko-technologické v Praze však prokázal, že obsah mykotoxinů v biopotravinách není vyšší než v plodinách vypěstovaných obvyklým způsobem. Nezáleží totiž tolik na pěstování, ale až na skladování sklizně. Mykotoxiny se objevují, pokud se potraviny skladují v přílišném horku nebo vlhku.

Při alergii mi pomůže biomléko
Pokud někdo nesnáší mléčný cukr, ani mléko od biokrávy mu nepomůže. Sice takové mléko obsahuje více nenasycených mastných kyselin a vitaminů, základní složka vyvolávající odmítavou reakci však zůstává stejná. Řešením alergie není ani přechod na mléko kozí, protože se na ně během času může také alergie vyvinout. A nakonec -náhražkou by se ani nemělo stát mléko sójové, protože u něj hrozí takzvaná zkřížená alergie, kdy alergici na mléko mívají nebo si vypěstují zároveň i alergii na sóju.

Ti, kdo jedí biopotraviny, jsou zpravidla štíhlejší. Vedle původu stravy totiž přemýšlejí i nad jejím množstvím.

Zdroj: MFDNES archiv – autorka: Jana Hajšlová

Vaše komentáře

Celkem 0 komentářů (0 komentářů čeká na schválení)

Zanechte komentář: