Poslední diskuse
Zdraví
Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...Práce
Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...Co se kde děje
Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...Pozor na nebezpečné chipsy
Verdikt evropského Systému rychlého varování pro potraviny a krmiva je jasný: chipsy vyrobené v Belgii obsahují nadlimitní množství mykotoxinů. Ty patří k nebezpečným přírodním jedům. Zdroj: MFDNES archiv – autor: Jan Gazdík, Foto: Novinky.cz
Kukuřičné chipsy z regálů obchodního řetězce LIDL obsahují toxiny. Jde o nejnovější kamínek do zvětšující se mozaiky nebezpečných výrobků, jež zamořují Česko. Zemědělská a potravinářská inspekce proto Lidlu uložila, aby kukuřičné chipsy EL TEQUITO v třísetgramovém balení okamžitě stáhl z prodeje.
Hlavní hygienik Michael Vít uklidňuje, že evropský varovný systém, který monitoruje kvalitu potravin, je stále dokonalejší. Ten český však považuje za ještě přísnější.
˝Právě z našeho podnětu se z evropského trhu stahovaly některé španělské olivové oleje či v Itálii vyrobená kousátka pro mimina. Obdobně jsme Unii nahlásili sedmadvacet druhů hraček,˝ říká namátkou Vít.
České hygienické limity na hračky či kosmetiku jsou podle náměstka ministra zdravotnictví natolik kvalitní, že Unie některé od Česka okopírovala.
˝Je dobře, že jsme si z dřívějška ponechali tak velmi přísná kritéria,˝ pochvaluje si Vít.
Hygienik připouští, že Česko je pod obrovským tlakem dovozců spotřebního zboží i potravin. Ale zatím prý nemá obavy, že ho bezpečnostní systém nezvládne.
V pondělí tak například zakázal šampon Sport Line z Portugalska kvůli tisícinásobnému překročení limitu karcinogenních látek.
˝Zachytit vše je utopie, ale zastavit výrobky, které by lidem mohly škodit, umíme,˝ ujišťuje Vít.
Advokát Jan Černý nabízí i jiný návod ochrany lidí před nebezpečnými potravinami či hračkami: ˝V USA zákazníci každého takového prodejce žalují kvůli ohrožení zdraví a zpravidla mají úspěch. A i když je v Česku jiný právní systém, lidé by se měli žalobami bránit. Jen musí obtíže doložit potvrzením lékaře a nalézt k žalobám i odvahu.˝ I strach z hrozby celé série žalob může totiž podle advokáta přimět výrobce a prodejce, aby si rozmysleli, s čím vlastně přicházejí na trh.
Skandál kolem guarového zahušťovadla potravin z Indie, jímž švýcarští distributoři zamořili přednedávnem Evropu, však napovídá, s čím vším můžeme počítat.
Daniela Kolejsková ze Zemědělské a potravinářské inspekce přesto říká, že inspektoři kontrolují všechny potraviny dovážené do Česka. Zvláště se prý zaměřují na ty kritické: oříšky, pistácie či rozinky. V minulosti je také několikrát vrátili.
Webové stránky varovného informačního systému o bezpečnosti potravin RASFF či průmyslových výrobků RAPEX mají nicméně podle Jindřicha Petrlíka z ekologického sdružení Arnika daleko k dokonalosti. ˝Jsou složité a málokdo se v nich vyzná.˝