Poslední diskuse


Zdraví zobrazit diskusi

Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...

Práce zobrazit diskusi

Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...

Co se kde děje zobrazit diskusi

Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...

Zaměřeno na biopotraviny

Publikováno: 11.09.07
Počet zobrazení: 2086

Jaké biopotraviny běžně seženete v supermarketu a za čím musíte jít do specializovaných prodejen nebo přímo na ekofarmu? Rady a tipy k nakupování jednotlivých druhů ekoproduktů a k jejich zpracování a konzumaci.

Ovoce a zelenina

Běžně seženete brambory, jablka, mrkev nebo rajčata, ovšem květák, salát nebo jahody v biokvalitě jsou spíše výjimkou. U salátu počítejte s tím, že má také více hořkou chuť, než na jakou jste u této zeleniny zvyklí. Obsahuje totiž více antioxidantů, tedy látek, které brání předčasnému stárnutí a chrání člověka před rakovinným bujením. Největší množství těchto látek je v tmavých zevních listech, proto je nevyhazujte. Zeleninu i ovoce však před spotřebou důkladně omývejte, abyste se vyhnuli případným nákazám. V ekologickém zemědělství se totiž jako hnojivo používá močůvka a hnůj, které mohou být původcem nákazy bakteriemi E-coli způsobujícími průjmy.
Při nákupu čerstvé zeleniny a ovoce se spoléhejte na jediné heslo: sezona. Shánějte se po jablkách a bramborách v září, po jahodách v červnu a tak podobně. Tehdy mají nejlepší chuť, jsou nejdostupnější a většinou i nejlevnější. Ze stejného důvodu se jarmarky s bio potravinami pořádají v září, tedy po sklizni.

Dodávka ovoce a zeleniny do malých obchodů v kvalitě bio bývá nepravidelná a suroviny, které nepodstoupily chemický postřik, se také rychleji kazí. Proto se stává, že regály s čerstvými surovinami najdete i v sezoně poloprázdné. Řešením se tak stává stále dostupnější zelenina mražená.

Mléko a sýry

Kravské biomléko, které koupíte dnes již v téměř každém hypermarketu, má sladší chuť a je vždy plnotučné. Dokonce může být ještě tučnější než mléko obvykle pěstovaných dojnic, mívá i přes čtyři procenta tuku. Má kratší dobu trvanlivosti, většinou jen několik dnů. Podobně jako krabicové trvanlivé mléko je ošetřeno velmi krátkým zahřátím na vysokou teplotu. Ta není tak vysoká a ani se nezahřívá po tak dlouhou dobu, jako při ošetřování mléka krabicového s trvanlivostí až půl roku, a proto je trvanlivost biomléka mnohem kratší. Mléko přímo od chovatele ze dvora nemusí být ošetřeno vůbec a při delším stání se začnou oddělovat jeho jednotlivé složky, tedy tuk a syrovátka. Mnoho lidí, které sužuje nesnášenlivost mléčného cukru – laktózy – sahá po mléku kozím. To je ale chyba. Laktózu najdeme totiž i v mléce kozím, problém s její nesnášenlivostí tedy přetrvává.
Biojogurty nesmějí obsahovat umělá dochucovadla ani jiné přísady neekologické produkce.
Z dalších výrobků se setkáte především s tvarohem, čerstvými i zrajícími sýry z mléka krav i koz.

Vybírejte však jen výrobky ošetřené pasterizací, jinak riskujete nákazu listeriemi.

Maso, uzeniny, vejce

I velké obchody nabízejí biohovězí maso, zpracované na kostky na guláš, na steaky, na gril a podobně. Mělo by mít lepší chuťové vlastnosti, protože pochází z dobytka chovaného jen a pouze za účelem zpracování masa. Jinak se do obchodů dostává maso krav, které sloužily jako dojnice a jejich maso má jiné vlastnosti. Navíc mají stresovaná zvířata ve svém těle vyšší hladinu látek, které pak znehodnocují samotné maso. Sehnat šunku, párky nebo hovězí steak z české produkce není tak obtížné, jako pořídit biokuře. V nabídce je zatím jen drůbež dovezená z Rakouska nebo Německa a její cena je přes 300korun za kilogram.
V České republice zatím najdete nejširší nabídku masa hovězího, které si můžete koupit v supermarketu nebo si ho objednat ve specializované prodejně. V běžném obchodě je většinou k dostání balené ve vaničkách v ochranné atmosféře, na objednávku vám přijede do obchodu balené vakuovaně.
U nás jediná biojatka má farma v Sasově u Jihlavy, na podzim se k ní přidá Moravan Petřvald. Maso je kvůli nedostatku místních jatek potřeba dovážet ze zahraničí nebo se může zpracovávat v jatkách konvenčních, kde se na čas využije speciálního režimu právě pro porážku zvířat z ekochovu.

Obilniny, pečivo

Váháte mezi nákupem celozrnné mouky a jemně mleté biomouky? Ať už je mletá jemně, nebo hrubě, vyberte si raději tu v biokvalitě. Celozrnná mouka se obecně doporučuje proto, že obaly zrnek obsahují nejvíce cenných látek.
Navíc má vyšší obsah vlákniny, takže podporuje trávení, a brání tak zácpě. Jenže u chemicky ošetřených zrn platí, že jejich obaly s sebou nesou také podstatně více pesticidů a jiných chemikálií než vnitřek.
Celozrnná mouka z chemicky ošetřené pšenice či jiných zrn tak má sice více vlákniny, ale spolu s obaly zrnek si domů nesete i o něco více pesticidů.
Proto sáhněte raději po biomouce, která od zrnka až po konečný sáček nepotkala žádnou chemii. Jemně mletá biomouka bez obalů se hodí na drobné pečivo nebo na kynuté moučníky, z celozrnné biomouky jsou dobré palačinky nebo chléb.
V bioprodejnách nechybějí ani směsi pro domácí pekárny, bezlepkové pečivo nebo výrobky bez vajec nebo mléka, což je výhodné pro lidi s nesnášenlivostí nebo alergií na tyto základní, ale téměř všudypřítomné potraviny.
Místo tradiční nebo i neloupané rýže můžete vyzkoušet méně obvyklé přílohy, například kuskus, celozrnné těstoviny, luštěniny, a to vše v biokvalitě. Připravte se na to, že mouka a výrobky z ní podraží, je jí letos po celé Evropě nedostatek.

Sladkosti, pochutiny

Nejen specializované prodejny, ale například síť drogerie dm prodává čokoládu v biokvalitě. Její cena bývá srovnatelná s jinými čokoládami s vysokým podílem kakaa. Navíc si můžete být jisti, že kvůli této čokoládě nikdo nepoužíval chemické prostředky. Velmi oblíbenou pochoutkou se stalo sušené ovoce a oříšky. Ve specializovaných prodejnách si je v biokvalitě můžete kupovat na váhu, což je levnější varianta, než když kupujete již balený výrobek.
A jak bioovoce v sušeném stavu poznáte? Samozřejmě podle označení zelenou biozebrou, ale také při pohledu na plody. Nejsou tak lákavě barevné jako sušené ovoce normální. Krásně oranžové meruňky nebo červené jahody signalizují, že byly ošetřeny sířením. Pokud jste astmatik či alergik a budete jíst sířené ovoce neumyté, riskujete například častější záchvaty i dlouhodobý kašel.
Nejčastěji se síří meruňky, broskve, hrušky a jablka, proto především u těchto druhů investujte do biokvality. Nesířené biomeruňky jsou sice hnědé, zato budou určitě více chutnat dětem, jelikož jsou sladší.
V neposlední řadě můžete koupit i biomed, dokonce i českého původu v dvanácti druzích.

Nápoje

Kdybyste nakoupili ovoce či zeleninu v biokvalitě a vyráběli si z nich šťávu, bylo by to nejen neekonomické, ale i poměrně pracné. V bioprodejnách však seženete čerstvé šťávy jednodruhové i směsi, které se dodávají čerstvé a jejich trvanlivost je krátká. Déle vám doma vydrží biosirupy a biošťávy v lahvích, které se převážně musí dovážet ze zahraničí.
Do stokoruny pořídíte dokonce i červené a bílé víno české a moravské produkce. Podle výzkumů takové víno obsahuje až o třetinu více látek, které chrání cévy před stárnutím a nádorovým onemocněním.
Další položkou na nákupním seznamu může být čaj, u kterého kvalitu zaručují kontroly společností se sídlem v EU, jinak surovina jako taková pochází z Indie nebo Číny. V České republice se vyrábí i čaje bylinné a ovocné, obsahují sušená například jablka, šípek a květy ibišku. Kombinací s jinými druhy sušeného ovoce vznikají čajové směsi různých chutí a vůní.
V bioprodejnách je k mání i káva a její obilninové náhražky v biokvalitě.

Zdroj: MFDNES archiv, Foto: Internet

Vaše komentáře

Celkem 0 komentářů (0 komentářů čeká na schválení)

Zanechte komentář: