Poslední diskuse


Zdraví zobrazit diskusi

Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...

Práce zobrazit diskusi

Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...

Co se kde děje zobrazit diskusi

Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...

Ajurvédou ke zdraví

Publikováno: 16.10.07
Počet zobrazení: 2148

Slovo ajurvéda znamená v čestině „věda o životě“. Tato komplexní věda obsahuje hluboké znalosti o světě, člověku a lidském životě, vycházející ze spojení těla a mysli. Vysvětluje fungování všech složek přírody a doporučuje správný přístup především k sobě samému, svému tělu, mysli a zdraví, ale i ke svému okolí.

Ajurvéda patří k nejstarším léčebným metodám na světě. Vznikala tisíce let v Indii a mnoho přírodních léčebných systému má své kořeny právě v ní – z ajurvédy například vychází jak tradiční čínská medicína, tak i současné rozmanité směry moderní celostní medicíny. Poté, co se z Indie rozšířila do dalších zemí, prošla zde časem mnoha fázemi a přeměnami. Její původní forma si i u nás zejména v poslední době získala velkou oblibu.

Slovo ajurvéda dává také důraz na vhodné chování, stravování a celkový způsob života a tím napomáhá při vytvoření harmonie mezi námi (mikrosvětem) a naším okolím (makrosvětem – přírodou, vesmírem). Koncepce harmonie tedy obsahuje nejen propojení mezi systémem našich orgánů, psychikou a duší, ale i rovnováhu v rámci celého okolního světa.

Hlavním cílem tohoto přístupu je udržovat své vlastní zdraví v pořádku za pomoci pozitivního myšlení, vyvážené stravy a celkového životního stylu. Ajurvéda vychází z toho, že každý člověk má jedinečný soubor charakteristik, které nás utvářejí, byly nám dány už při početí a po zbytek života se nemění. My bychom se proto měli snažit žít s tímto vzorem v co největším souladu.
Existuje však hodně faktorů, které mohou naši přirozenou rovnováhu narušovat – například silné emoce, fyzické a psychické stresy, nevhodná strava a podobně. Ajurvéda nám napomáhá uvědomit si, co z našeho vlastního počínání nám prospívá a co nás může ohrožovat a škodit nám.
Na základě toho poznání můžeme své počínání upravit tak, aby naše rovnováha byla opět obnovena a žili jsme opět v souladu sami se sebou a se svým okolím. Kromě těchto základních znalostí jsou součástmi ajurvédy i další známé komplexní nauky, jako například léčivé masáže, jóga, nauka o prostoru (u nás spíše známá jako feng šuei).

Ájurvéda zná 3 základní energie, které jsou v lidském těle i ostatních strukturách. Nazývají se podle původních sanskrtských názvů – váta, pitta a kapha. Tyto energie určují, jak jsou tekutiny a živiny zpracovávány naším tělem a hlavně, které jsou pro daného člověka důležité, aby tělo správně fungovalo.
Váta je energií pohybu, pitta je energií zažívání a kapha ˝se stará” o ˝promazání” a strukturu těla. Všichni lidé mají vátu, pittu i kaphu, ale jedna z nich je vždy dominantní, druhá je zastoupena méně a třetí z nich má vliv nejmenší.

Váta je kombinací éteru a vzduchu. Je to jemná energie spojená s pohybem. V případě rovnovážného stavu, váta podporuje kreativitu a flexibilitu, v opačném případě váta podněcuje strach a úzkost. U člověka typu váta, tj. člověka, u kterého je dominantní dóša váta, můžeme nalézt tyto charakteristické rysy:
- Lehká, štíhlá postava
- Jakoukoli činnost provádí rychle
- Nepravidelný hlad a trávení
- Lehký přerušovaný spánek a nespavost
- Nadšení, živost, představivost
- Snadná vzrušivost, změny nálad
- Rychle pochopí novou informaci, ale také rychle zapomene
- Sklon ke starostem
- Snadno se unaví, sklon k přepínání se
- Duševní a fyzická energie přichází v návalech

Pitta je kombinací ohně a vody, je spojena s metabolismem. Řídí zažívání, absorbování a asimilaci živin, metabolismus a tělesnou teplotu. V případě rovnovážného stavu podporuje bystré myšlení a inteligenci, v opačném případě posiluje hněv nenávist a žárlivost. Charakteristické rysy pro typ člověka s převažujícím faktorem pitty jsou:
- Střední postava
- Střední síla a výdrž
- Velký hlad a žízeň, silné trávení
- Sklon ke hněvu a podrážděnosti při stresu
- Světlá nebo načervenalá kůže, často pihovatá
- Averze ke slunci a horkému počasí
- Podnikavý charakter, má rád náročné úkoly, cíle
- Bystrý intelekt
- Přesná, jasná řeč
- Světlé, světle hnědé nebo zrzavé vlasy

Kapha je tvořena kombinací prvků země a vody, je to energie, která dává formu tělesným strukturám. V rovnovážném stavu kapha vyjadřuje lásku, klid a odpuštění, v případě nerovnováhy připoutanost, lakotu, hrabivost a závist. U člověka typu kapha můžeme nalézt tyto charakteristické rysy:
- Masivní, silná postava i fyzická síla a výdrž
- Stálá energie, pomalý v činnosti
- Klidná, uvolněná osobnost
- Chladná, tlustá, bledá, často mastná kůže
- Pomalé pochopení nové informace, ale dobrá dlouhodobá paměť
- Hluboký spánek
- Sklon k obezitě
- Pomalé trávení, mírný hlad
- Srdečný, tolerantní, odpouštějící
- Sklon k sobeckosti a samolibosti

Pro toho rozdělení jsou doporučeny i jednotlivé potraviny a kuchařky s recepty pro typy lidí se zachováním rovnováhy v lidském těle.

Pro více informací, pro osobní konzultace či navštěvování kurzů navštivte Poradnu ájurvédské medicíny na jejich stránkách kliknutím zde.

Další pěkné stránky, které jsou věnovány Ájurvédě, naleznete na Ajurvéda.cz.

Zdroj: Internet Ajurveda.cz, Ajurvéda.cz, Foto: Internet

Vaše komentáře

Celkem 0 komentářů (0 komentářů čeká na schválení)

Zanechte komentář: