Poslední diskuse


Zdraví zobrazit diskusi

Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...

Práce zobrazit diskusi

Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...

Co se kde děje zobrazit diskusi

Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...

Chřipku čekejme v lednu

Publikováno: 29.10.07
Počet zobrazení: 2028

Epidemie chřipky přichází obvykle na začátku roku. Jak bude rozsáhlá, závisí na rychlosti šíření viru. Letošní chřipka bude podobná té loňské. Pokud jste onemocněli v minulém roce, nákaze se asi vyhnete. Pandemie se bát nemusíme. Každopádně bychom se na chřipku měli preventivně připravit.

Začala sezona ucpaných nosů. Jaká letos bude? Přijde nebezpečná chřipková pandemie, které se lékaři už několik let obávají? ˝Dá se říct, že už klepe na dveře,˝ připouští přední odborník na infekční choroby Jiří Beran z Fakultní nemocnice v Hradci Králové. Ale kdy přesně udeří, zda to bude letos, za dva roky nebo za pět, říct s určitostí nelze.

Loni byl její virus agresivní. ˝Celkově bylo nemocí dýchacích cest méně, ale podíl chřipky byl větší. A měla horší průběh,˝ uvádí Jiří Beran. Odhaduje, že síla letošní chřipky se může podobat té loňské. Ale doufá, že mnoho dospělých se už s loňskou chřipkou setkalo a mohlo by proti ní mít protilátky. Takže, pokud by onemocněli, mohl by být průběh nemoci mírnější.

Jisté je, že čekárny praktických lékařů se už plní pacienty s běžnými virózami. Kýchají, smrkají, kašlou. Období pravé chřipky ještě nepřišlo. Ta nastupuje obvykle na konci ledna a nejvíc se jí daří během února a března.

Mám obyčejnou virózu, nebo chřipku?

Jak poznáte, že máte opravdu chřipku? Podle dětského lékaře Zdeňka Ábela bez laboratorních testů někdy těžko. Lze ji zaměnit i s běžnou virózou. Jak říká Jiří Beran, všechny příznaky chřipky – bolest kloubů a svalů, vysokou teplotu a suchý kašel, zpočátku bez rýmy – má jen zhruba dvacet až třicet procent nemocných. Další prožívají chřipku lépe. A naopak i u běžné virózy vám může být tak špatně, že říkáte: Určitě mám chřipku.
Důležité je, že u obou typů nemocí neuděláte chybu, když si vlezete do postele, začnete se potit, hodně spát a pít. A případně užívat léky, které tlumí bolest a teplotu, léky na kašel nebo nosní kapky. Zkrátka přípravky na všechno, co vás v souvislosti s nemocí obtěžuje. Virózy a chřipky mají totiž na svědomí viry a proti nim prakticky jiná léčba neexistuje.
Lékař vám sice může předepsat speciální lék – antivirotikum, ale běžně se to neděje. Farmakolog Jiří Slíva vysvětluje, proč: ˝V běžné klinické praxi se u běžných viróz tyto léky obvykle nevyužívají. A to z nejrůznějších důvodů. Například pro nespolehlivou účinnost, výskyt nežádoucích účinků či vzájemného ovlivňování účinku jiných léků. A nakonec rozhoduje i vysoká cena dostupných přípravků.˝ Jedno balení stojí zhruba tisíc korun.

Kýchej a kašli do papírového kapesníku

A k lékaři s nachlazením nebo virózou hned nemusíte. V čekárně by na vás mohla skočit další nákaza. Za odborníkem si dojděte teprve poté, co přetrvávají tři dny vysoké horečky nebo se objeví jiné komplikace, například bolest ucha, sípavý kašel nebo úporná bolest v krku a bílé povlaky na mandlích, které signalizují angínu.
Zvláště na začátku onemocnění byste neměli chodit mezi lidi a dodržovat zásady hygieny, zejména pak smrkání a kýchání do papírového kapesníku. Riziko snížíte i tím, že si budete častěji mýt ruce. K šíření nákazy pak v poslední době přispívá i klimatizace.

Na virech způsobujících nachlazení je zákeřné i to, že jich je hodně a navzájem se hodně kombinují. Pokud jste se tedy zrovna vyléčili z rýmy, můžete od kolegy v práci hned chytnout rýmu další. Virus sice bude o trošku jiný, ale z nosu bude kapat stejně.

Otužilé lidi nemají nemoci rády

Je možné nemocím z nachlazení předejít? Žijte zdravě – jezte hodně ovoce, zeleniny, zakysaných mléčných výrobků, nezříkejte se bílého masa, dostatečně se hýbejte, otužujte a spěte. Riziko, že vás virus přepadne, bude nižší.
Lékaři se sice neshodují, zda má smysl se nechat očkovat proti chřipce, ale jistě je to jedna z možností, jak se onemocnění vyhnout. Vakcína je k dispozici už od poloviny září a měl by jí bý dostatek. Přijde zhruba na 200 až 300 korun. Letos je složená ze dvou kmenů chřipky A a jednoho kmene chřipky B. ˝Oproti loňskému roku bylo vyměněno jedno ‚áčko‘,˝ říká Jiří Beran.
Očkovat se v České republice nechává zhruba sedm procent lidí, pro srovnání v Německu je to 22 procent. Mnozí lidé totiž injekci nevěří: Stejně onemocním, říkají. ˝Ale lidé si často pletou pravou chřipku s běžnou virózou způsobenou jiným virem. Proti takovému skutečně očkování nechrání,˝ vysvětluje Jiří Beran.
Ani vakcína proti chřipce nemusí dát jistotu, že se virem nenakazíte. Ale nemoc může mít mírnější průběh. Jiří Beran dokonce tvrdí, že vakcína ovlivňuje i jiné virózy. ˝Člověk očkovaný proti chřipce bývá podle některých výzkumů až pětkrát méně nemocný během zimní sezony chřipce podobným onemocněním než ten, kdo se očkovat nenechá. Nebo zvládá nemoci lépe,˝ uvádí.

Antibiotikům se viry vysmějí

Ani když už vás nemoc přepadla, není vše ztraceno. Pokud je v úplném začátku – například vás začíná šimrat v nose, můžete zkusit viry zahubit horkem. Například inhalací nebo saunou. ˝Ale skutečně jen v samém začátku, když už se nemoc rozběhne, saunu bych rozhodně nedoporučoval. Může stav ještě zhoršit,˝ říká přednosta otolaryngologické kliniky Fakultní nemocnice v Hradci Králové Jan Vokurka.
Na virová onemocnění rozhodně nechoďte s antibiotiky. Ta působí na bakterie, zaberou například na bakteriální angínu. Rozhodně ne na virózu. A nejenže nepomohou, ale navíc uškodí. Vyhubí totiž ve střevech prospěšné bakterie, které tvoří obranyschopnost, a tím otevřou váš organismus dalším nákazám. Nejčastěji půjde opět o nějakou nemoc z nachlazení.
Navíc ohrožujete nejen sebe, ale i ostatní. Bakterie si totiž na antibiotika zvykají – laicky řečeno, čím se jich používá víc, tím rychleji si předávají informace o tom, že by se měly těmto lékům v těle na sto honů vyhýbat. Pokud by lidstvo používalo antibiotika zbytečně, mohlo by se stát, že se zanedlouho nenajde vhodné antibiotikum ani na angínu.

Zdroj: MFDNES archiv – autorka: Klára Mandausová, Foto: Internet

Vaše komentáře

Celkem 0 komentářů (0 komentářů čeká na schválení)

Zanechte komentář: