Poslední diskuse
Zdraví
Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...Práce
Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...Co se kde děje
Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...Ostravaci.cz vydali knihu fotografií
Opuštěné šachty, pece a dílny. Staré stroje. Ale i ohnivá, černá a čmoudící robota.
Vše v zdůrazněných barevných tónech a náladách. Takové jsou fotografie z oblíbeného internetového webu Ostravaci.cz, který založili loni Boris Renner a jeho kolegové. Dnes už mají tyto stránky řadu stálých návštěvníků a podobně jako Jaromír Nohavica nebo Ostravak Ostravski se podílejí na popularizaci Ostravy.
Toto průmyslové a dříve pro mnohé jen černé město pro ně znamená nespočet námětů pro neobyčejně barevné fotografie. Za nimi míří nejen do chátrajících průmyslových areálů, ale i do hřmících a hořících provozů v hutích či kilometr pod zem nebo do sprch mezi horníky.
A proč Ostravaci.cz fotografují Ostravu? ˝Narodili jsme se do Ostravy černé, vyrostli v Ostravě zaprášeně šedivé a nyní žijeme v Ostravě barevné. Snažíme se objevit krásu průmyslu a vydáváme se do zákoutí tajemných, zapovězených a někdy i nebezpečných. Fotografie jsme zveřejnili na internetu, ale kniha je přece jen kniha. Knížku si lze vzít s sebou kamkoli bez nutnosti připojování, knížku můžete dýchat, osahat si ji, pomazlit se s ní. To s virtuálními obrázky nelze,˝ říkají autoři.
S nadsázkou hovoří o knize také jako o dítěti, vzešlém z jakéhosi registrovaného partnerství. ˝Vydali jsme ji jako dva chlapi a není v ní jediná žena. Práce na ní trvala devět měsíců, takže je to donošené dítě,˝ říká žertem Richard Sklář, jenž doprovodil snímky texty.
Knihu nazvali Ostravaci všem! ˝Knihu totiž věnujeme nejen našim spoluobyvatelům Ostravy, ale také každému jinému člověku, který se chce nechat vtáhnout do krás industriálního mystéria,˝ upozorňují a předesílají, že kniha není žádnou encyklopedií s vyčerpávajícím obsahem.
˝Je to spíše pocitová kniha. Neměla by nechat čtenáře chladným a chceme s ní vybudit emoce,˝ říkají. ˝Některé záběry jdou hodně pod povrch, asi tak kilometr. Jiné obrázky zase vyžadovaly trochu umění horolezeckého. Kvůli některým fotografiím jsme brzy vstávali kvůli východu slunce, kvůli jiným jsme se pozdě vraceli domů,˝ říkají.
Na počátku projektu Ostravaci.cz stál dvaačtyřicetiletý Boris Renner, který o sobě říká: ˝Už od dětských let mne díky narození ve Vítkovicích přitahuje rodné město a jeho industriální skvosty. Při praxi na učilišti mi učarovala koksovna Karolina. ˝To mě spoutalo a nepustilo. Miluji tajemná zákoutí fabrik, famózní výrobní haly a všudypřítomnou vůni těžké práce,˝ říká Boris Renner.
Více o knize, o autorech, ukázky fotografi nebo informace k objednání knihy se dozvíte na stránkách Ostraváci všem.
Zdroj: MFDNES archiv – autor: Petr Broulík, Foto: Ostravacivsem.cz