Poslední diskuse


Zdraví zobrazit diskusi

Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...

Práce zobrazit diskusi

Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...

Co se kde děje zobrazit diskusi

Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...

Byt nesmí být nepřítel

Publikováno: 22.11.07
Počet zobrazení: 7018

Do domova důchodců chce jít jen málokdo. Bydlení pro seniora je velká změna a vyžaduje spoustu opatření, která mohou soužití ulehčit. Nesmí být překážkovou dráhou, již byste museli denně zdolávat.

Pokud se rozhodnete bydlet se seniorem, musíte rychle vyřešit bydlení. Tedy rozhodnout, že se nastěhuje k vám nebo vy k němu, což bude znamenat úpravy v bytě. Anebo ani jeden z bytů životu staršího člověka nevyhovuje, a proto je vyměníte za jiný, třeba zcela nový.
Takové bydlení by mělo být buď v přízemí, nebo v domě s výtahem. Výtah je důležitý i v prvním patře. ˝Moje maminka s vědomím toho, že má stáří před sebou, se asi v šedesáti letech přestěhovala do prvního patra domu bez výtahu. I to jedno patro je však takovou bariérou, že je už několik let ve svém bytě uvězněná,˝ varuje architektka Dagmar Glosová z Fakulty architektury VUT v Brně.

Přestože senior nebude bydlet sám, i s vaší pomocí bude zdolání jednoho poschodí velmi náročné. Staršího člověka na vozíku, který už nemůže chodit, byste po schodech dostali pouze za pomoci schodišťové plošiny nebo přístroje zvaného schodolez.

Bezbariérový byt není vždy to nejlepší

Lepší variantou tedy může být nový bezbariérový byt. Jak však upozorňuje architekt Ladislav Lábus, ani to nemusí být vždy ideální volba: ˝Úprava bytu by se měla dělat pro konkrétní postižení. Nemá smysl stavět předem nákladně vybavené a upravené bezbariérové byty. Jsou zbytečně drahé a lidé, kteří se nastěhují do již hotového bytu, třeba ani mnohá speciální zařízení a opatření nevyužijí, musí si je individuálně upravit, nebo jim dokonce zůstanou na obtíž,˝ říká architekt. Při výběru tedy dejte pozor, abyste zbytečně neplatili například za speciální úpravy pro vozíčkáře, kteří se potřebují sami pohybovat po bytě – třeba snížené kliky u dveří nebo různá madla. ˝U nových bytů a větších rekonstrukcí by se měla věnovat zvláštní pozornost návrhu vhodných dispozic, aby měli senioři dostatek prostoru pro pohyb,˝ pokračuje architekt Lábus. ˝Například aby se na WC a do koupelen nedělaly dveře široké jen 60 centimetrů.˝ Další tip má architekt Eduard Štěrbák z kanceláře DRNH: ˝Určitě nezapomeňte na neklouzavé povrchy podlah, na madla v koupelně a na záchodě.˝

Pokoj nezařizujte sami

Pokud ještě senior není zcela nemohoucí, pokoj ve společném bytě byste neměli zařizovat za něj, ale jen mu pomoci s přesunem nábytku, případně nenásilně poradit. ˝Nechejte mu čas, aby si promyslel, jak si vše sám představuje,˝ radí Olga Janíčková, redaktorka portálu pro seniory http://www.tretivek.cz. Hlavní je vyloučit veškeré bariéry. ˝Pokoj seniora by měl být umístěn co nejblíže ke koupelně a v případě rodinného domu v přízemí,˝ říká Jana Soukupová, ředitelka Pečovatelské služby Prahy 6. Mezi nábytkem musí být mezery alespoň jeden metr a vše podstatné by mělo být snadno v dosahu. ˝Nepřichází v úvahu, aby lidé ve vyšším věku používali schůdky k dosažení vyšších skříněk. Při nakupování úložného nábytku klidně vybírejte v obchodě pro školní děti, kde najdete nižší skříně,˝ upozorňuje Soukupová. http://
Při zařizování pokoje by se mělo myslet i na to, aby senior měl možnost důstojně přijmout návštěvu svých přátel. Tedy aby zde měl alespoň dvě židle, křesla či pohovku u stolu nebo u postele. Starší člověk odkázaný na své lůžko, by měl být co nejméně odpoutaný od okolního světa. Zajistěte mu proto výhled z okna, dejte mu k dispozici televizor, rozhlasový přijímač a telefon s velkými tlačítky. Na stěny pověste obrázky, které mohou vyvolávat příjemné vzpomínky. Vhodná bude polohovatelná postel s nastavitelnou výškou lůžka a se závěsným madlem. Oceníte také speciální servírovací stolek, který je možné přisunout až k posteli. Postel nesmí mít matraci níž než půl metru, aby se z ní seniorovi pohodlně vstávalo, podobné to bude i se sedacím nábytkem.

Prozíravost se vyplatí

Na nejvíce problémů narážejí starší lidé v rodinných domech. Mnoho z nich je kupovalo či stavělo s tím, že tu s nimi budou jednou bydlet jejich děti či vnoučata a že se o ně postarají. Ale mnohdy to nakonec dopadne tak, že zůstanou ve velkém domě sami. Schodiště do patra pak pro ně znamená katastrofu, zvláště, je-li třeba točité. Pomoci jim může obvykle jen pevné a praktické zábradlí, protože několik set tisíc korun na výtah či vertikální jezdicí plošinu hned tak někdo nemá. Problémy mohou způsobovat i hladké podlahy, například dlažba v chodbě. Po nich může člověk snadno uklouznout. Nepřítelem staršího či méně pohyblivého člověka jsou rovněž volně ložené koberce, o než je možné zakopnout nebo mohou lehce podklouznout. Také vysoké prahy, nábytek s ostrými rohy či skleněná deska stolu mohou pro starší lidi znamenat veliké nebezpečí.
Proto je dobré je ze seniorova bytu hned na začátku odstranit. Nábytku by v interiéru mělo být poskrovnu, aby nepřekážel a dalo se kolem něj pohodlně procházet. Lepší než klasické skříně jsou ty vestavěné s posuvnými dveřmi, protože šetří prostor a lépe se kolem nich pohybuje. Věci by se seniorům neměly ukládat do horních polic vysokých skříní, protože mohou při snaze o sundání spadnout, nebo na sebe těžké předměty zvrhnout. ˝Myslete na to, aby měl starší člověk okolo sebe zařízení, na něž je zvyklý. A pak, věci mají sloužit člověku, a ne naopak, zvláště ubývá-li mu sil,˝ radí Olga Janíčková, redaktorka portálu pro seniory http://www.tretivek. cz.

Zvažte tedy, zda by předmětům, ze kterých se jen utírá prach, nebylo lépe někde jinde. Postel pro staršího člověka by měla být o něco vyšší než klasická, ale zase ne moc, aby se z ní dobře vstávalo. Dobrým pomocníkem jsou polohovatelné rošty, třeba i na dálkové ovládání, které jsou sice drahé, ale může je zaplatit pojišťovna.

Kuchyňskou linku dejte níž

˝Bude pohodlnější, když pracovní desku kuchyňské linky dáte níž, než je obvyklé, aby se daly pokrmy připravovat vsedě,˝ doporučuje Jana Soukupová, ředitelka Pečovatelské služby Prahy 6. ˝Ze stejné polohy by se měly dát obsluhovat zásuvky, starému člověku se totiž při ohýbání může zatočit hlava.˝ Místo standardní výšky 20 centimetrů tedy klidně zásuvky umístěte do výšky 50 až 60 centimetrů. Vyhněte se tomu, aby měl senior doma spotřebiče na plyn. Takový plynový sporák, na němž přeteče voda z hrnce a zhasí plamen, může být velice nebezpečný. V koupelně je třeba začít s úpravami už u dveří. ˝Ty by měly být široké aspoň 80 centimetrů, místo standardních 60 nebo 70. Jen tak se starý člověk do místnosti dostane, i kdyby byl dočasně upoután na invalidní vozík,˝ radí Jana Soukupová. Pro starší lidi je ideální sprchový kout, pokud možno s co nejnižší vaničkou, třeba i zapuštěnou do země. Mnohdy není ani nutná skleněná zástěna, stačí i závěs, aby zůstalo co nejvíce volného prostoru. Pokud někdo trvá na vaně, může si k ní přistavit schůdek pro snadnější vstup. Koupit si můžete speciální sedátko zavěšené na okraji vany, abyste nemuseli sedět až na dně a dobře se vám vstávalo. Novinkou na trhu jsou vany s dvířky. Stačí jen překročit nevysoký práh, usednout ve vaně na sedátko a zavřít za sebou vodotěsné dveře. Taková vana ovšem vyjde zhruba na 50 tisíc korun nebo až na dvakrát tolik. V koupelně nesmí chybět madla, která je užitečné umístit i u toalety, aby se člověk mohl při sedání přidržet. Pomocníkem je také zvýšená toaleta, z níž se lépe vstává. Některé firmy nabízejí i sprchovací toalety, tedy záchod spojený s bidetem.

Zdroj: MFDNES archiv – autoři: Alice Kupčeková, Filip Grygera, Foto: Internet

Vaše komentáře

Celkem 1 komentář (0 komentářů čeká na schválení)

22.11.2007 13:13  lucina

Beru, dost lidí staví nové domky, kde budou rádi babičku a dědečka mít u sebe. Jinak je dobré si vybírat aspoň něco, co pomůže. Doporučuji do kuchyně skládací židli pro delší práce. Schůdek k vaně je podle mé zkušenosti velice nepraktický, překáží, když k vaně potřebujete přistoupit a něco v ní dělat (třeba ji umýt), pak do vany přes schůdek nedosáhnete a musíte si na něj kleknout, abyste tam mohli - vřele nedoporučuji! Sprchový kout je skvělý, ale poslouží dobře i závěs u vany (dokud se do ní dostanete). Na záchodě je bezvadné mít sebemenší rohové umyvadélko s maličkou karmičkou a připojenou malou spršku se stopventilem a dlouhou hadicí, opláchnete se nad mísou jako u bidetu, navíc - napustit kbelík vody na úklid je mnohem jednodušší, investice je to nevelká, ale pomůže to moc. Na vstávání z postele si tatínek k pelesti přimontoval tyč, které se přidržel. Rovněž je lepší mít židle s područkami, když si starší člověk vsedě zdřímne, nespadne, taky se z nich líp vstává než z křesla.

Zanechte komentář: