Poslední diskuse


Zdraví zobrazit diskusi

Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...

Práce zobrazit diskusi

Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...

Co se kde děje zobrazit diskusi

Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...

Jak na platby v nemocnicích a u lékaře?

Publikováno: 20.11.07
Počet zobrazení: 2770


      Už za šest týdnů začne platit jedna z největších změn ve zdravotnictví poslední doby: pacienti začnou platit poplatky u lékaře, v lékárně i v nemocnicích. Ministerstvo zdravotnictví proto tento týden vydává příručku s názvem Návod na použití českého zdravotnictví. Ta obsahuje podrobný přehled změn včetně toho, kolik, kde a proč pacienti budou platit. (Tato podrobná ˝kuchařka˝ pro pacienty bude součástí MF DNES v pátek 23. listopadu.) Příručka uvádí i řadu výjimek, kdy člověk nemusí vytáhnout ani korunu.

Výjimek, na které se placení poplatků u lékařů, v lékárně či v nemocnicích nevztahuje, je podle zdravotníků tolik, že si vynalézavý český člověk rychle dokáže najít cestičky, jak se placení v ordinaci vyhnout.
Podobně, jako se to stalo před časem ve Švédsku, kde existuje podobný strop na doplácení na péči jako u nás. Celé rodiny si tam nechávaly psát recepty na jednoho svého člena tak, aby co nejrychleji dosáhl limitu, od něhož má už léky a zdravotnické služby zdarma. Takže se až při kontrolách zdravotních pojišťoven zjistilo, že například osmdesátileté babičky podle výkazů pravidelně berou antikoncepci.

Jak u praktického lékaře

Praktická lékařka z Prahy Jana Vojtíšková se například nejvíc bojí toho, že pacienti už do ordinací nebudou chodit, ale budou si jen telefonovat pro radu, aby ušetřili.
˝Měla jsem tu medika, který mi celý den zapisoval telefonáty lidí, volajících do ordinace. Bylo jich přes devadesát. Jakmile se začnou platit poplatky a telefonická rada lékaře bude zdarma, počet telefonátů se znásobí a já už nebudu fungovat jako lékař, ale jako poradna na telefonu. Mám dva tisíce pacientů, to už pak opravdu kvůli telefonátům nestihnu nikoho ošetřit,˝ obává se lékařka.
Nebezpečí rádkyně na telefonu navíc spočívá právě v tom, že pokud lékař pacienta nevidí, nedokáže říct, nakolik je jeho nemoc závažná. ˝Samozřejmě – u některých pacientů už vím, že mi jen chtějí sdělit, že mají tři dny zácpu, a nejde o nic životně důležitého,˝ vysvětluje lékařka. Jenže pak jsou jiní pacienti.

Radit po telefonu může být nebezpečné

˝Teď byl u mě pán nechat si předepsat léky, které dlouhodobě bere a došly mu. Přijel z chalupy a já viděla, že je celý žlutý a že potřebuje vyšetření. A do očí mi přitom tvrdil: mně je dobře, nic mi není… Chtěl prostě zpátky na chalupu a ne do nemocnice. Kdybych ho neviděla, a on si jen zavolal, nikdy mi nepřizná, že mu něco je. A jak mám pacienty donutit nechat se vyšetřit? Kdo bude zodpovědný za to, že bude mít vážné zdravotní komplikace, pokud nebude chtít vyšetření?˝ zamýšlí se.

Další problém podle ní spočívá v tom, že si každý lékař může vykládat podmínky, kdy pacient platí, trochu jinak. ˝Podle metodického pokynu bych měla žádat poplatek od pacientů tehdy, pokud provedu celé klinické vyšetření. To znamená změřit tlak, poslechnout srdce, plíce… Jenže na obvod chodí za lékaři lidé často s drobnostmi: píchnutím vosy, kontrolou tlaku a podobně. Mám je všechny svléknout, udělat jim zbytečná vyšetření a chtít peníze? Nebo mám čekat od pojišťovny pokutu za to, že to neudělám a nechám je jít bez placení?˝ říká.

Ministr: Čas ukáže

Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek říká, že si je sporných věcí vědom, ale že nebylo cílem zapracovat do zákona všechny situace, které vzniknou. ˝Zkusili jsme to, ale když jsme to viděli takto na papíře, tak to spíš vypadalo jako návod, jak poplatky obejít. Proto jsme od toho upustili a uvidíme, co bude fungovat a kde to bude skřípat,˝ říká Julínek. Rozhodně se podle něj nedá nijak zabránit tomu, že se pacient ze známosti s lékařem domluví, aby mu třeba nepsal jeho návštěvy jako klinické vyšetření – a pacient tak neplatil.
To, co se ukáže jako nefunkční, se však podle Julínka dá změnit. Jinými slovy: bude-li se hodně pacientů snažit obejít systém, ministerstvo vydá novou vyhlášku, v níž podobné praktiky zarazí.

V nemocnicích budou automaty na poplatky

V nemocnicích není velká potíž, co bude pacient platit, ale spíš jak. Například největší nemocnice v zemi – v Praze v Motole – se chystá koupit automaty podobné těm na kávu či cigarety, kde by si lidé kupovali lístečky na vyšetření či takto hradili pobyt v nemocnici. ˝Jenže přístroj, který umí měnit bankovky, přijde na 250 tisíc korun. A my jich potřebujeme rozmístit po areálu nemocnice třicet. Není šance, že by se nám to povedlo dřív než v polovině příštího roku,˝ říká ředitel nemocnice Miloslav Ludvík.
Do té doby počítá s tím, že si pacienti budou v trafikách nemocnice, ale i v bufetu, u kadeřníka či kdekoliv jinde, kupovat lístky na vyšetření podobně jako si kupují třeba lístky na tramvaj.

Kde se bude platit a jak se dají platby obejít

30 korun za návštěvu u lékaře:
- neplatí se, pokud jde o telefonickou konzultaci s lékařem
- neplatí se za preventivní prohlídky
- neplatí se, pokud lékař neprovede celé klinické vyšetření, což zahrnuje mimo jiné změření tlaku či poslechnutí plic a srdce
- neplatí se za výpisy z dokumentace a další vyřizování papírů, jako třeba žádosti o vyšetření před řidičákem
- neplatí se ani za pouhé předepsání receptu bez vyšetření (to však lékaři nemají dělat)
- pacient nic nehradí, ani když se jde očkovat
- neplatí ani to, když lékař nechá pouze udělat laboratorní vyšetření: například odebere krev, změří krevní tlak nebo pozve pacienta na magnetickou rezonanci či na rentgen

30 korun za výdej léku na předpis: stačí požádat lékaře o takzvaný opakovaný recept a pacient návštěvu u lékaře neplatí

90 korun za návštěvu pohotovosti: stačí přijít do ambulance nemocnice nebo pohotovosti ve všední den mezi sedmou ráno a pátou odpolední a člověk neplatí celou tuto sumu, ale jen 30 Kč

60 korun za den v nemocnici: tento poplatek neplatí pacient, který doloží, že se nachází v hmotné nouzi, doklad vydávají obecní úřady

Zdroj: MFDNES archiv – autor: Lenka Petrášová, Foto: Internet

Vaše komentáře

Celkem 0 komentářů (0 komentářů čeká na schválení)

Zanechte komentář: