Poslední diskuse


Zdraví zobrazit diskusi

Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...

Práce zobrazit diskusi

Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...

Co se kde děje zobrazit diskusi

Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...

Klimakterium

Publikováno: 15.11.07
Počet zobrazení: 5373

Klimakterium je období, které se vyskytuje u žen asi ve věku 45-55 let. Vaječníky postupně přestávají produkovat ženské pohlavní hormony (estrogeny a gestageny). Projevuje se poruchami menstruačního cyklu až postupnou ztrátou menstruace.

Je to nespravedlivé, že muž – padesátník je považován za tvora na vrcholu svých sil, zatímco žena je nezřídka označována za „stárnoucí krásku“, „značně zvadlou květinu“ či „suchou větev“. A to jsme vyjmenovali jen ta poetická, i když ne lichotivá přirovnání. Pravda je, že ženy kolem menopauzy mají mnoho nejen tělesných, ale i duševních potíží. Mezi nejzávažnější patří:
- Poruchy spánku
- Poruchy soustředění a paměti
- Kolísavost nálad, úzkostné stavy a deprese

Obvykle je doprovázeno nepříjemnými obtížemi. Nástup klimakteria i obtíže probíhají u každé ženy jinak. Po gynekologické operaci, kdy jsou odstraněny vaječníky, nastupuje přechod uměle bez ohledu na věk ženy.

Jaké jsou příznaky?

časné
Nepravidelný menstruační cyklus a návaly horka (v 70% pocit horka v horní polovině těla, hlavně v oblasti obličeje, na krku a na hrudi ), noční pocení, poruchy spánku, bolesti hlavy, závratě, bolesti kloubů, trávicí obtíže (zvracení, zácpa), depresivní nálady, úzkost, porucha soustředění, nervozita. Obtíže nastupují často náhle.

střednědobé
Suchost a poškození sliznic dutiny ústní, nosní, oka, svědění zevních rodidel, suchost pochvy, opakované výtoky z pochvy, záněty, bolest při pohlavním styku, porucha močení. Obtíže nastupují obvykle řádově během několika měsíců, mohou trvat roky.

dlouhodobé
Zvýšený výskyt onemocnění srdce a cév (vysoký krevní tlak, infarkt srdečního svalu), náhlé mozkové příhody, osteoporóza (řídnutí kostí) – nejdříve mohou přijít bolesti páteře, kloubů, jindy prvním projevem bývá zlomenina, nejčastěji krčku stehenní kosti, obratlů a zápěstí, předčasný nástup stařecké demence, předčasný výskyt stařecké slepoty. Nástup obtíží obvykle za několik let po menopause, která je definována jako 1 rok po posledním krvácení.

Všechny tyto stavy vznikají nedostatkem ženských hormonů – estrogenů.

Co mi pomůže?

Ke zmírnění či úplnému odstranění pomáhá velice dobře hormonální substituční terapie. To jsou léky, které obsahují potřebné hormony. Můžete je užívat ve formě tabletek, náplastí, injekcí, gelů na kůži, nosních sprejů.
Před nasazením léčby Vás lékař nejdříve gynekologicky vyšetří, udělá ultrazvuk, aby zjistil výšku sliznice děložní dutiny, změří Vám krevní tlak, hmotnost a odešle na mamografické vyšetření. U některých z Vás doporučí ještě vyšetření tuků v krvi, jaterní funkce nebo vyšetření hustoty kostí (kostní denzitometrie).

Pamatujte:
Hormonální substituční léčba není antikoncepcí. Při pravidelné menstruaci nejste proti otěhotnění chráněna, i když riziko neplánovaného těhotenství je díky věku podstatně menší.
Hormonální léčbu nemůžete užívat při zhoubném nádoru prsu, dělohy, či při právě probíhající hluboké žilní trombóze.

Chci to zvládnout bez hormonů

Existují i přírodní preparáty, které zmírní či úplně odstraní Vaše obtíže. Koupíte je v každé lékárně. Informujte se u svého lékárníka, jistě Vám ochotně s výběrem poradí. Na osteoporózu může být vhodný některý z preparátů s obsahem vápníku, nedostatek vitaminů můžete doplnit multivitaminovým přípravkem.

Co mohu udělat sama?

- Vyhněte se prádlu s umělým vláknem.
- Vhodný je volný oděv s krátkými rukávy.
- Nekuřte.
- Omezte ty potraviny a nápoje, které podporují pocení (alkohol, káva, čokoláda, hodně slaná či hodně sladká jídla, apod.).
- Spěte v dobře větrané místnosti.

Klimakterium není nemoc. Je to fyziologická životní etapa. Nedá se ani zastavit ani obejít. Neznamená konec Vašeho plnohodnotného a kvalitního života.

Více informací na http://www.klimakterium.cz.

Zdroj: Internet

Vaše komentáře

Celkem 2 komentáře (0 komentářů čeká na schválení)

09.01.2013 12:11  Šéfredaktorka

V 70 letech byste takové potíže opravdu mít neměla, nejlepší bude vyhledat lékaře a poradit se s ním.

08.01.2013 17:40  stasiowska

dobry den,je mně 70 roku a stale trpim navaly v noci ktere mně budi až 4x za noc.,potom špatně usínam.brala jsem připravek LADYBON ale přece ho nemohu brat do smrti.děkuji stasiowska

Zanechte komentář: