Poslední diskuse


Zdraví zobrazit diskusi

Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...

Práce zobrazit diskusi

Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...

Co se kde děje zobrazit diskusi

Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...

Léčivé bylinky do kuchyně

Publikováno: 21.11.07
Počet zobrazení: 6594

Bylinky radí lékaři jako doplněk léčby a kuchaři jako oživení jídelníčku. V Česku se v posledních letech rozšířila jejich nabídka v lékárnách i hypermarketech. K běžným léčivkám jako máta, kopřiva či meduňka přibyly v lékárnách exotické byliny z Asie, Jižní Ameriky či Afriky. Pažitku, bazalku, rozmarýn a další vonné bylinky pro kuchyňskou úpravu dostanou hospodyňky denně čerstvé v potravinářských obchodech.

„Vedle běžných bylin se objevila řada přípravků z exotických rostlin a jejich prodeje trvale rostou,“ řekla lékárnice Leona Štěpková. Vedle čajů v sáčcích či sypaných se prodávají stále více i bylinné výtažky ve formě tablet. Z nich nejčastěji přípravky proti nespavosti, protože klasické léky jsou jen na recept.

Senioři čaje, mladí tabletky
K bylinkám inklinují podle Štěpkové starší lidé a ženy. Senioři žádají spíše čaje, mladší lidé tabletky, protože je mohou mít vždy u sebe.
Pacienti, kteří berou hodně léků, dávají přednost čaji, aby nemuseli polykat další prášky, shrnula lékárnice. Podle praktického lékaře Jana Jelínka rozumný praktik pacientům nezakazuje bylinky, ale bere je jako rozšíření léčby. Opatrní by podle něj ale měli být alergici, bylinné přípravky u nich mohou vyvolat alergickou reakci. Jelínek varuje i před nadměrným očekáváním, bylinky nemohou nahradit vysoce účinný chemický lék.

Léčení bylinkami bylo běžné do 18. století, než začala strojová výroba léků. V současnosti se k bylinám uchylují lidé, kteří se obávají vedlejších účinků chemických léků.
Podle předního českého onkologa profesora Pavla Klenera by lidé neměli podléhat reklamě o zázračném působení bylin. Jejich přínos vidí v tom, že omezí potíže pacienta, nemocný ale nesmí zanedbat klasickou léčbu.

Užívání s rozumem
Odborník na zdravou výživu a hubnutí Pavel Suchánek připomněl, že byliny jsou v podstatě slabé léky, podle toho je třeba s nimi zacházet. Člověk nemůže bezmyšlenkovitě nakoupit, co se mu líbí, jinak mu bude špatně, protože si třeba koupil směs na snížení tlaku, přitom má nízký tlak.
„Bez porady s lékařem či lékárníkem to nejde,“ zdůraznil. Bylinky mohou pomáhat i při hubnutí, protože oddalují únavu, kterou člověk při redukční dietě a cvičení cítí.

U bylinek z hypermarketu, které se přidávají do jídla, komplikace podle Suchánka nehrozí, jsou spíše na chuť a barvu pokrmu. Mohou přinášet do těla vitaminy a minerály, ale jen ve velmi malé dávce, léčebný efekt se u nich nepředpokládá.
Suchánek soudí, že Češi jsou v užití bylin v kuchyni „macešští“ – dávají je obvykle jen na ozdobu brambor. Nové trendy ve vaření se už inspirují středomořskou, jihoasijskou či arabskou kuchyní, které bylinkami hýří. Jsou dokonce základem některých jídel, tím pádem jsou jídla aromatičtější a mohou mít i zdravotní přínos.
„Pokud si ovšem dá člověk hodně bylin na bůček, tak to také není ono,“ poznamenal odborník. V salátech jsou bylinky osvěžením. Některé bylinky pomáhají dobře trávit.
Hitem poslední doby je zelený čaj, účinná látka v něm zlepšuje metabolismus a chrání před volnými radikály, které přispívají k onemocnění rakovinou.

Domácí léčba bylinkami podle indické přípravy

Akné
Smícháme půl lžičky mleté kurkumy a půl lžičky mletého santalového dřeva s dostatečným množstvím vody. Vzniklou pastu aplikujeme zevně. Můžeme také užívat vnitřně půl šálku šťávy z aloe vera 2x denně tak dlouho dokud se pleť nevyčistí. Také kurkuma čistí pleť.

Astma
Doporučuje se čaj z lékořice a zázvoru. K jeho přípravě použijeme půl lžičky smíchaného koření na 1 šálek vody. Jiný lék k vnitřnímu použití připravíme smícháním 1/4 šálku cibulové šťávy se lžičkou medu a 1/8 lžičky černého pepře. Přináší úlevu při překrvení a kašli a zmírňuje dušnost.

Astma a kašel
Připravíme pilulku z hřebíčku, květů Valotropisu (madar) a černé soli. Vložíme ji do úst a nepřetržitě polykáme sliny. Tento způsob vyléčí astma a mnoho poruch respiračního traktu. Je-li kašel velmi úporný, umeleme dohromady 3 gramy hřebíčku a 3 gramy kůry granátového jablka a prosejeme skrz jemnou látku. Tuto směs lížeme spolu s 1,5 gramy medu 3x denně. Můžeme též vložit do úst několik hřebíčků a nepřetržitě polykat jeho šťávu. Takto odstraníme sužující kašel. Tato metoda je účinná hlavně při kašli. Lze také opražit hřebíček na ohni, smíchat jej s medem a lízat. Tento postup je nejlepší proti černému kašli.

Bolesti
Kromě již zmíněného použití hřebíčkového oleje při bolestech zubů je používán též při revmatických bolestech a při bolestech hlavy. Umeleme společně 2 hřebíčky a 6 gramů bílých makových semínek, zahřejeme a přiložíme na čelo, takto se zbavíme bolesti hlavy při rýmě a kataru. Vezmeme 30 gramů hřebíčku, jemně rozmělníme s vodou, vyrobíme pastu, zahřejeme ji a přiložíme na spánky. Takto účinně vyléčíme různé typy bolestí hlavy. Tato léčba účinně působí též na neuralgické bolesti hlavy.

Bolest (zevní)
Přiložíme zázvorový obklad. Příprava zázvorového obkladu: Smícháme 2 lžičky mletého zázvoru se 2 lžičkami mleté kurkumy a přidáme takové množství vody, aby vznikla pasta. Pastu zahřejeme a rovnoměrně rozprostřeme na kousek gázy nebo bavlněné látky. Obklad přiložíme na postižené místo a upevníme obvazem. Ponecháme na místě přes noc.

Bolest hlavy
Rozemeleme pár kousků dalchinové kůry ve šťávě z citrónu a vzniklou pastou potřeme spánky. Takto odstraníme bolest hlavy. Stejná pasta je účinná při léčbě zanícených uhrů. Další možnost: 1/2 lžičky mletého zázvoru smícháme s vodou, zahřejeme a vzniklou pastu naneseme na čelo. Někdy se může objevit pálení, ale není škodlivé. Tento postup přináší všeobecně úlevu při bolestech hlavy. Jiný způsob je pozorování dechu. Všimněte si, zda nevydechujete jednou nosní dírkou prudčeji. Pokud ano, ucpěte tuto nosní dírku a dýchejte druhou tak dlouho, dokud bolest hlavy neodezní. Při specifických typech bolestí hlavy může být užitečné následující: bolest vycházející z nosních dutin můžete odstranit aplikací zázvorové pasty na čelo a dutiny. Bolestí ve spáncích se zbavíte čajem z kmínu a koriandrových semínek, od každého 1/2 lžičky do šálku horké vody. Bolesti v týle jsou příznakem toxinů v tlustém střevě. Na noc podáváme sklenici horkého mléka se lžičkou lněného semínka. Současně naneseme zázvorovou pastu za uši (na mastoidní výběžky). Bolesti hlavy mohou být způsobeny změnou energie nebo potlačenými emocemi v hluboké pojivové tkáni.

Bolest v krku
Kloktáme teplou vodu, do níž zamícháme 1/4 lžičky mleté kurkumy a špetku soli.

NEBO

Do šálku vody vhodíme 1/2 lžičky mleté skořice a několik zrníček pepře a připravíme vývar. Přidáme med a podáváme 3x denně. Takto jistě vyléčíme bolesti v krku, zánět a zranění v krku, nachlazení a také špatné trávení, chřipku a malarické horečky.

Bolest ucha
Do ucha kápneme 3 kapky česnekového oleje nebo do ucha kápneme 5 – 10 kapek směsi připravené ze lžičky šťávy z cibule smíchané s 1/2 lžičky medu.

Bolesti zubů
Při silné a stálé bolesti zubů přikládáme na zuby tampón vaty napuštěný hřebíčkovým olejem v intervalu 4 hodin po dobu 4 – 5 dnů. Bolest zmizí. Podobně jako kreozot, dobře známý lék proti paradentóze, působí hřebíčkový olej hojivě také při paradentóze. Všechny druhy zápachu z úst odstraní vložení několika hřebíčků do úst.

Časté močení
Požívání špetky mleté skořice s medem každý večer je účinným lékem pro ty, kteří močí mnohokrát denně.

Horečka
Většinu horeček účinně zažehnáme nápojem připraveným z hřebíčku a stejného množství listů tulsí rozdrcených ve vodě. Takto odstraníme i pocit slabosti, který po horečce následuje.

Chřipka
Vezmeme 25 gramů hořčice, 10 gránů (0,65 gramů) kmínu a 30 gránů (1,9 gramu) zázvoru. Vaříme 15 minut v 1 litru vody. Doporučená dávka je 2 unce každé 3 hodiny. Tento přípravek je účinný proti chřipce.

Hemeroidy
3x denně pijeme 1/2 šálku šťávy z aloe vera tak dlouho dokud hemeroidy nezmizí.

Kašel
Zázvor připravujeme stejně jako čaj a používáme jako koření do jídla. Zázvorový čaj – 1,5 hrnečku vody s 1 lžičkou zázvoru vaříme dokud se 1/3 vody nevyvaří,pak přidáme 3 lžíce včelího medu a teplé vypijeme. Nebo vykloktáme sklenici horké vody, do které jsme přidali špetku soli a 2 špetky mleté kurkumy. Také můžeme cucat celý hřebíček s kouskem kandovaného cukru. Pokud vykašláváme hlen, uvaříme šálek čaje. Použijeme 1/2 lžičky mletého zázvoru, špetku hřebíčku a špetku mleté skořice.

NEBO

Vezmeme 25 gramů skořice, 12 gramů anýzového semínka, po 25 gramech muleti či lékořicového oddenku a rozinek bez semínek, 75 gramů sladkých mandlí, po 25 gramech oloupaných hořkých mandlí a bílého cukru. Vše umeleme dohromady a připravíme směs na výrobu pilulek. Tu rozdělíme na pilulky o hmotnosti 5 gránů (0,3 gramů). Podáváme několikrát denně 1 pilulku. Užívání těchto pilulek je účinné proti kašli.

Krvácení (zevní)
Přiložíme led nebo pastu ze santálového dřeva. Na místo zevního krvácení můžeme také nanést černý popel ze spáleného chomáčku bavlny.

Krvácení (vnitřní)
Podáváme teplé mléko, do kterého je zamícháno 1/2 lžičky mleté kurkumy a šafránu.

Krvácení z nosu
Pomáhá lehnout si na záda a přiložit k nosu váček s pískem navlhčeným studenou vodou.

Křeče při menstruaci
3x denně užíváme lžíci gelu z aloe vera se 2 špetkami černého pepře. Podáváme tak dlouho, dokud křeče nezmizí.

NEBO

Pitím skořicového odvaru můžeme dosáhnout velké úlevy při obtížných poporodních bolestech. Spolu s požíváním špetky mleté skořice každý večer po dobu 1 měsíce můžeme posunout znovuobjevení menstruačního krvácení na nejzažší možnou mez.

Na vypuzení hlenu
3 gramy mletého hřebíčku vaříme ve 100 gramech vody, dokud se 3/4 vody nevyvaří. Přecedíme a podáváme jako horký nápoj. Na vypuzení hlenu není lepšího léku než je hřebíček.

Nadýmání
Rozmícháme jogurt s trochou vody, na pánvi opražíme kmín, ještě teplý jej rozemeleme, zamícháme do jogurtu, osolíme a vypijeme.

NEBO

Smícháme 2 díly umletého praženého kmínu, 1 díl soli, 2 díly zázvoru, 4 díly máty a 2 díly koriandru. Zamícháme a uschováme jako léčebné koření. Při střevních potížích smícháme 1/2 lžičky této směsi s 1 lžící citrónové šťávy a zamícháme. Zapíjíme kefírem nebo ředěným jogurtem.

Nachlazení, kašel, rýma, apod. (recept pro 1 osobu)
1,5 polévkové lžíce mletého zázvoru dáme do litru vody a vaříme tak dlouho, až se vyvaří 1/2 vody. Pak přidáme šťávu z 1 citrónu, kmín, sůl, pepř, 2 – 3 roztlučené hřebíčky. Pijeme teplé. Zevně můžeme použít také mast „VAM“, v Indii se nazývá např. Amritanžan, Vicks.

Nachlazení
V hrnci vody povaříme lžičku mletého zázvoru a vdechujeme páru. Znamenitou úlevu při nachlazení přináší také eukalyptové listy použité stejným způsobem. Eukalyptový olej aplikovaný do nosních dírek pomáhá při překrvení. Také můžeme šňupat prášek z kořene puškvorce: do každé nosní dírky vdechneme špetku.

Nežádoucí pach z úst
Ústa vyčistíme mletou lékořicí a sníme několik fenyklových semínek. Můžeme také užívat 2x denně půl šálku šťávy z aloe vera tak dlouho, dokud se neobnoví svěží dech.

Odřeniny, modřiny
Rozmixujeme 1 díl mleté kurkumy, 2 díly rozetřeného santálového dřeva a 1 díl citrónu. Postižené místo natřeme touto směsí.

Posílení paměti
Používáme-li pravidelně prášek (1 díl hřebíčku, 1 díl zázvoru a 1 díl piplu), který je užíván i při bronchitidě a astmatických záchvatech, pro odstranění a vypuzení hlenu, dosáhneme posílení paměti. Překonáme tím také nervozitu.

Přejídání
Přejídání je nervózním návykem, který ničí inteligenci těla. Jezte lehké potraviny jako jsou proso nebo žito. Tyto látky nezpůsobí zvýšení tělesné hmotnosti, i když jsou požívány v nadměrném množství. Pokus jste již chybu udělali, opražte po lžičce fenyklových a koriandrových semínek se špetkou soli a snězte. Také můžete vypít šálek teplé vody se šťávou z 1/2 citrónu a špetkou jedlé sody.

Průjem
Smícháme stejné množství jogurtu a vody a přidáme trochu čerstvého zázvoru (asi 1/8 lžičky) nebo vypijeme černou kávu s čerstvou citrónovou šťávou. Jiným lékem je řídká ovesná kaše připravená ze šálku vody s 1 či 2 lžičkami makových semínek. Tuto směs povaříme, přidáme špetku muškátového oříšku, zamícháme a sníme.

Plyn (v břiše)
Smícháme špetku jedlé sody se šálkem vody a šťávou z 1/2 citrónu, vypijeme.

Rýma řídká
Podáme 3 kapky hřebíčkového oleje s cukrem nebo přičicháváme ke kousku látky pokropené hřebíčkovým olejem. Vezmeme 7 hřebíčků, umeleme, smísíme se 100 gramy vody a vaříme, dokud množství vody neklesne na 20 gramů, Pak vychladíme a přecedíme. Pacienta necháme vdechovat výpary oběma nosníma dírkami. Po vychladnutí podáváme pacientovi tento odvar k pití.

Špatné trávení, kyselost při říhání a žaludeční nevolnost
Vezmeme po 10 gramech hřebíčku, suchého zázvoru, pipalu (dlouhý pepř) a ádžvajenu (omum), 50 gramů saindhavské soli a 50 gramů kandovaného cukru. Vše dohromady umeleme, vložíme do porcelánové nádoby a polijeme šťávou z citrónu tak, aby v ní byly všechny přísady ponořeny. Na nějakou dobu necháme na směs působit slunce a poté bezpečně uložíme. Užíváme po jídle v dávce 6 – 10 gramů. Zvýšíme tak chutnost a přitažlivost jídla, kyselé říhání zmizí, potíže s trávením odezní a zlepší se funkčnost celého trávicího systému.

Škytavka
Smícháme 2 díly medu s 1 dílem ricinového oleje. Také pomáhá pránájáma (jógové dechové cvičení).

Teploty
Jíst jen polévku nebo vývar z čočky, hodně tekutin a ovoce.

Zácpa a plynatost (tj. nadmutí žaludku způsobené plyny)
0,5 gramu mletého pipalu (dlouhý pepř) a 2 gramy saindhavské černé soli smícháme se 100 gramy smetany. Užíváme 2 – 3x po 1 hodině. Dojde k uvolnění plynů,odstranění potíží a neklidu, vyčištění střev a obnovení normálního zdraví.

Zácpa
Vypijeme čaj z listů seny (1 lžička do šálku vody) nebo vypijeme na noc sklenici horkého mléka se lžičkou ghí. Jiným lékem je sklenice vody, ve které jsme povařili lžičku lněného semínka, pijeme na noc.

Zvracení
Rozmělníme 5 gramů hřebíčku a vaříme s 125 ml vody tak dlouho, dokud se voda z 1/2 nevyvaří, pak přecedíme. Podáváme 1 – 2 lžičky ještě teplého odvaru s cukrem. Je-li třeba, můžeme podávat 4 – 5x denně po 4 hodinách. Tento hřebíčkový odvar je účinný také při nadměrném pocitu žízně, nechutenství a ztrátě pocitu hladu. Vezmeme 5 gramů prášku z hřebíčku a smícháme se sirupem z kandovaného cukru. Hřebíček je nejlepším lékem pro kontrolu zvracení u těhotných. Stejnému účelu slouží i požívání hřebíčku, ale ten nepodáváme, vyskytuje-li se při zvracení horečka.

Žaludeční problémy
Vezmeme po 10 gránech (0,65 gramech) zázvoru, skořice a kardamomu a společně je umeleme. Dostaneme tak 1 dávku, kterou užíváme před jídlem. Tato směs zbavuje trávicích potíží a plynatosti nebo nadmutí kvůli nahromadění plynů.

Ostatní tipy a informace o bylinkách hledejte na stránkách ZDE.

Zdroj: iDNES.cz, Internet, Foto: Internet

Vaše komentáře

Celkem 0 komentářů (0 komentářů čeká na schválení)

Zanechte komentář: