Poslední diskuse


Zdraví zobrazit diskusi

Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...

Práce zobrazit diskusi

Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...

Co se kde děje zobrazit diskusi

Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...

Působení podzimu

Publikováno: 15.11.07
Počet zobrazení: 1887


      Na podzim navštěvuje psychology mnohem více lidí než ve slunečném období. Kvůli krátkým a tmavým dnům a změnám tlaku se lidé cítí unavenější a skleslejší, stěžují si na sklíčenost a „podzimní deprese“. Za posledních deset let se počet lidí, kteří vyhledali odbornou pomoc kvůli depresím, více než zdvojnásobil. Podle psychologa Slavomila Hubálka se často jedná o špatnou náladu než skutečnou depresi.

„Mnoho lidí prožívá zejména na podzim takzvaná ranní pessima (maxima potíží). Proti tomu není jiná obrana než rychle vstát, osprchovat se a rychle začít pracovat,“ řekl Hubálek.
Nedostatek světla nepřispívá k dobré náladě a zhoršuje psychický stav i pacientům s duševními poruchami. Proto se při léčbě depresí používá mimo jiné „fototerapie“, při níž se lidé vystavují silnému umělému světlu. Dalším prostředkem proti depresím jsou léky, které se předepisují stále častěji, a to i na krátkodobé depresivní stavy.

Za posledních deset let se více než zdvojnásobila spotřeba antidepresiv – loni Češi spolykali celkem 4,2 miliónu balení léků proti depresi, zatímco v roce 1996 šlo o 1,8 miliónu. Odborníci to nepovažují za vyloženě negativní, spolu s tím totiž klesá spotřeba nebezpečnějších hypnotik a sedativ, na nichž vzniká závislost. V roce 1989 Češi užili 6,7 miliónu balení těchto léků, v roce 2000 to bylo 4,1 miliónu balení a v roce 2004 zhruba 3,8 miliónu balení.

Přecitlivělost a větší duševní zranitelnost na podzim potvrzují i pracovníci linky psychické pomoci, kterou provozuje Česká asociace pro psychické zdraví (ČAPZ). „Zdá se, že při horším počasí lidé pociťují své problémy výrazněji, více je vnímají a častěji o nich přemýšlejí,“ shodli se pracovníci.

Lidi často trpí špatnou náladou než depresí

Takzvaná podzimní deprese, na kterou si někteří lidé stěžují, podle nich nemusí být známkou duševní nemoci. „Je rozdíl, přijdu-li ráno do práce a řeknu, že se mi nechce nic dělat, protože mám depku, a když z té postele ráno vůbec nevstanu a je mi jedno, že nejsem omluven v práci a že o ni mohu přijít,“ vysvětlili rozdíl psychologové z linky.
Afektivní porucha zvaná deprese má několik forem. Při lehké depresi je patrný pokles nálady, ale nemocný se většinou přemůže a účastní se běžných denních aktivit. Při těžké depresi lidé pociťují hlubokou beznaděj, nevěří si a pomýšlejí na sebevraždu.

Kvůli depresím profesionální pomoc vyhledávají spíše ženy. Muži ale čtyřikrát častěji než ženy páchají sebevraždy. Každý den spáchají v Česku sebevraždu čtyři lidé, desetkrát tolik lidí se o ni pokouší.

Zdroj: Novinky.cz, Foto: Internet

Vaše komentáře

Celkem 0 komentářů (0 komentářů čeká na schválení)

Zanechte komentář: