Poslední diskuse
Zdraví
Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...Práce
Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...Co se kde děje
Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...Únik moči – nejste sami
Že inkontinence není nijak okrajovým problémem, o tom svědčí statistiky. Podle nich se s ní setká téměř polovina žen. V různé intenzitě i formě. Některým z nich znepříjemňuje život určitou dobu po porodu nebo když hodně přiberou, obvykle se však začne objevovat po čtyřicítce. U mužů pak po šedesátce, jejich počet se s postupujícím věkem začne vyrovnávat počtu žen.
Hrozí ženám, které rodily přirozenou cestou a zvláště těm, které mají za sebou větší počet porodů. Dále ženám po menopauze, kdy klesá hladina hormonu estrogenu, který udržuje stěnu močové trubice pružnou. Riziko zvyšují i operace, anatomické odchylky v oblasti malé pánve nebo zaměstnání, které je spojené se zvedáním těžkých věcí – například zdravotní sestry, pracovnice ve skladu a další.
Inkontinence mívá řadu příčin: svalových, nervových, režimových, vyvolaných léky, nemocemi atd. Proto na ni neexistuje univerzální řešení. Někdy pomohou režimová opatření, jindy léky, v dalších případech operace, někdo zůstane odkázaný na hygienické pomůcky.
Pětačtyřicetiletou ženu, která bydlela ve třetím patře činžáku bez výtahu, trápily nepříjemné úniky moči, hlavně tehdy, když stoupala s plnými nákupními taškami do schodů. A nejhorší to bylo v botách na podpatku. Hodně jí pomohlo cvičení pánevního dna.
Ale pomohlo jí i to, že místo kávy začala v průběhu dne popíjet bylinné čaje. Večer vynechala oblíbenou dvojku červeného a výrazně omezila kořeněná nebo pálivá jídla (to všechno působí močopudně). Také začala s kamarádkou jezdit na kole a podařilo se jí během roku shodit patnáct kilo (obezita zhoršuje inkontinenci, podobně jako kouření).
Díky cvičení a změně životosprávy ji potíže s únikem moči trápily jen minimálně. Cvičení jí navíc zmírnilo bolesti zad i problémy při menstruaci a zároveň zlepšilo prožitky při pohlavním styku.
Pomůcky pro těžké případy
Inkontinenci rozeznávají lékaři lehkou (únik moči do 100 ml za 4 hodiny), střední (od 200 ml do 300 ml) a těžkou (více než 300 ml). U té musí postižený obvykle používat hygienické pomůcky, které jsou dostatečně savé a vzdušné. Udržují intimní místa relativně suchá a bez výrazně nepříjemných pachů.
Pacient nebo jeho rodina musí také intenzivněji pečovat o kůži na těchto místech. To je důležité zejména u starších lidí. Jejich kůže bývá sušší a snáz se na ní mohou objevit různé komplikace (podráždění, boláky, ekzémy zanícené rány atd.). Hodně jim pomůže, když začnou na její mytí a promazávání používat gely a masti určené speciálně na tyto potíže.
Jak ji poznáte
Při kašli, smíchu nebo kýchnutí, při poskočení, při zvedání něčeho těžkého nebo při velkém tlaku na stolici povolí svěrač močového měchýře a uvolní se pár kapek, ale také může uniknout i celý obsah měchýře. Nemocný nemůže proces ovládnout.
Kdy jít k lékaři
V podstatě každá inkontinence se dá léčit nebo alespoň mírnit, proto je návštěva odborníka užitečná. Pro mírné obtíže tu jsou speciální cviky, které poradí gynekolog. Dalším stupněm jsou léky a pak už chirurgické zásahy v různém rozsahu.
Hyperaktivní močový měchýř
Stejnou měrou postihuje muže i ženy, a to v 15 až 20 procentech. Riziková je věková skupina od 40 let, po 75. roce tuto diagnózu má každý druhý senior.
Takto nemocnému měchýři k podráždění stačí málo – nemusí být ani příliš naplněný a už signalizuje, že potřebuje vyprázdnit. A to hned. Dává svému nositeli jen pár vteřin, v lepším případě minut, na to, aby stihl doběhnout na toaletu. Ať už to nemocný stihne či ne, svěrač vzápětí povolí a močový měchýř se vyprázdní. Tento problém trápí často nemocné s roztroušenou sklerózou, Alzheimerovou a Parkinsonovou chorobou, po úraze, ale třeba i po infekci. Problémy mají i jinak zdraví lidé.
Jak ho poznáte
Objevuje se častější nutkání na močení, přestože jste vypili minimum tekutin. Odchod na toaletu nemůžete odložit, protože nejpozději za několik málo minut svěrač povolí. Příznakem je i vyhýbání se situacím a místům, kde nemáte možnost okamžitě jít na záchod. Zhoršuje ho nadměrné pití, kdy příliš rychle naplněný měchýř nedokáže odolávat tlaku moči a potřebuje se vyprázdnit. Nepomáhá ani nepít vůbec, protože koncentrovaná moč také měchýř dráždí, podobně jako nápoje s kofeinem, alkohol, některé léky na odvodnění, na vysoký krevní tlak nebo antidepresiva.
Kdy k lékaři
Neděste se, když se časté nutkání přidá k infekci močových cest, kterou už léčíte. Ale pokud se s pomočováním potýkáte už delší dobu, jděte určitě na urologii. Chodíte-li na toaletu více než 8krát denně a musíte vstávat i v noci, je to varující. Dnes už existují léky, které hyperaktivní měchýř zklidňují. Vedlejším účinkem bývá většinou jen pocit sucha v ústech, od kterého pomůže žvýkačka nebo bonbon.
Zdroj: MFDNES archiv – autorka: Hana Matoušková, Novinky.cz, Foto: Internet