Poslední diskuse


Zdraví zobrazit diskusi

Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...

Práce zobrazit diskusi

Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...

Co se kde děje zobrazit diskusi

Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...

Život na přelomu tisíciletí

Publikováno: 6.11.07
Počet zobrazení: 3263

Ext. red. Ing. Olga Janíčková
Tak se jmenuje téma, které jsem si vybrala z nabídky Koordinačního centra Univerzity třetího věku v Praze Suchdole. Ve svých dvaasedmdesáti letech jsem zatoužila opět usednout do školních lavic.

Zlákal mě program přednášek, které jsou na příklad z oboru psychologie i péče o zdraví, pojednávají o mezigeneračních vztazích a o výchově stejně jako o kulturních proměnách společnosti, nabízí se počítačový kurz a také workshopy, konkretně praxe v keramické či textilní dílně. Společně navštívíme i botanickou zahradu a to s odborným výkladem, a společně půjdeme i do divadla.

Před čtyřiceti lety jsem promovala na tehdy Vysoké škole zemědělské v Praze Suchdole, v té době to byly asi tři velké krabicové budovy na holé větrné pláni. S jistým vzrušením jsem se tam počátkem října vydala k zápisu. Děti mi doma udělaly křížek na čelo a zabalily svačinu – maminko, jsi přece školačka!

Metrem jsem dojela na Dejvické náměstí ke stanici městského autobusu číslo 107, s číslem stejným jako kdysi. Tím ale veškerá podobnost končila. Ve stanici Zemědělská univerzita jsem vystoupila společně s množstvím obaťůžkovaných mladých lidí a užasla. Místo holé pláně vidím velké studentské město v bohaté zeleni a nic nepoznávám. Nadšeně jdu vpřed a fotím a fotím : stromy podzimně už barevné, pěstěné rozlehlé trávníky se záhony květin a keřů, bazeny s fontánami, příjemná prostranství i zákoutí s množstvím laviček, plno dívek a mladých mužů, hovořících nejen česky. Jak později zjistím, je tu k dispozici i plavecký bazen, studijní knihovna, samozřejmě i studentské koleje a určitě budu objevovat ještě další vymoženosti.

Zájem o seniorské studium byl tak značný, že místo jedné skupiny posluchačů musely být zorganizovány skupiny tři. Chodíme na přednášky jedenkrát týdně, zatím jsme absolvovali jednu přednášku z kulturní historie a dva praktické kurzy počítačové gramotnosti. Je to skvělé vytržení z všedních dní, umocněné možností využívat studijních informací prostřednictvím internetu : řada mých spolužáků, stejně jaké já, tuto příležitost využívá a ostatní se horlivě učí, aby nás dohonili. Dnes přece může každý využít internetu, aniž by ho musel mít instalován doma, v knihovnách či kavárnách, ale i v klubech důchodců a jinde.

Když se dívám po svých spolužácích, všichni bez rozdílu mají v očích jiskru, svědčící o mladém duchu, opravdu všichni bez ohledu na to, zda si při chůzi pomáhají hůlkou či mají jiný hendikep. A považte, nejvíc úsměvů kolem sebe rozdává vitální šedovlasá švitorka, narozená v roce 1918. Ano, v roce, kdy skončila první světová válka.

Aktivita, o které se tu zmiňuji, dávno není jen výsadou Prahy, Brna či větších měst a příležitostí rok od roku přibývá. Milí přátelé, kteří budete číst tyto řádky, neotálejte a podle svých možností využijte, co vám nabízí prostředí v němž žijete. Stáří přece vůbec neznamená pasivitu!

Dovolím si na závěr ocitovat rektora České zemědělské univerzity, prof. Ing Jana Hrona, DrSc:
„Svět příštích desetiletí bude světem, v němž střední a starší věkové skupiny budou kvantitativně narůstat. Společenská i osobní potřeba prostoru, kde lze tvořivým způsobem pěstovat a udržovat schopnost orientace těchto skupin lidí v měnícím se světě a tím zvýšit kvalitu jejich života a rozhodování, je výzvou pro univerzity: vytvořit seniorskou etapu celoživotního vzdělávání znamená umožnit seniorům rovnoprávné postavení s ostatními věkovými kategoriemi.“

Posluchačka U3V Ing Olga Janíčková. 2. listopadu 2007.

Vaše komentáře

Celkem 0 komentářů (0 komentářů čeká na schválení)

Zanechte komentář: