Dnes je 31.10.2024, Svátek má Štěpánka, zítra Felix

Poslední diskuse


Zdraví zobrazit diskusi

Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...

Práce zobrazit diskusi

Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...

Co se kde děje zobrazit diskusi

Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...

Jak na nevhodný dárek?

Publikováno: 28.12.07
Počet zobrazení: 2994

V lednu začíná nejen období výprodejů, ale i vracení nevydařených dárků. Co s věcí, která se vám nelíbí? Zapomeňte na taktní úsměv a předstíranou vděčnost a domluvte se s dárcem na výměně nebo vrácení. Vyjít vstříc zákazníkům se snaží drtivá většina obchodníků.

Ne vždy se podaří vybrat vánoční dárek podle vkusu obdarovaných. Naštěstí většinou existuje možnost ho vrátit. Zákon sice obchodníkům nenařizuje, aby prodané zboží brali zpět, ale ve většině případů to udělají. Jistotu vrácení máte ale jen u internetových prodejců, těm to totiž zákonodárci nařizují.

Podle Ivany Pickové ze Sdružení na obranu spotřebitele obchodní zákoník vrácení nevhodného vánočního dárku nezaručuje. „Žádný zákon neukládá obchodníkům povinnost přijímat věci bez vady zpět jen kvůli tomu, že dárce špatně vybíral a netrefil se do velikosti, barvy či vkusu,“ říká. Prodejci ale spíše mají snahu zákazníkům vyhovět a ve většině případů tuto službu poskytují. Nevyhovující dárek ale musí být vracen v neporušeném obalu.

Čtyři týdny po Vánocích
Jednotlivé obchody se pak liší ve lhůtách, v nichž musí zákazníci s nevhodným dárkem přijít. Termín pro bezplatnou výměnu nebo vrácení zboží bývá často uveden na účtenkách. Doba se pohybuje obvykle mezi jedním a čtyřmi týdny. „V našich obchodech nabízíme časově neomezenou záruku vrácení peněz. Vyžadujeme však neporušený obal,“ říká Jana Matoušková z obchodního řetězce Tesco. „Lhůta pro vrácení nevhodného dárku v našich obchodech je deset dnů,“ vysvětluje Pavel Sláma z Datartu.
Obchod od obchodu se také různí způsoby, jak vrácení probíhá. Někteří prodejci dávají bez problémů zpět peníze, ale je možné se setkat i s poukázkami na nákup ve stejné výši.
Pokud prodávající vyřešení problémů s nevhodným dárkem nenabízí standardně na základě svých psaných obchodních podmínek, měl by si zákazník nechat příslib vrácení potvrdit písemně, například na paragon, aby mohl v případě nutnosti své právo prokázat. „V povánočním období platí v podstatě nepsaná pravidla, že obchodníci přijímají zboží zpět, a tak není nutné trvat na poznámce na účtence. Nicméně vyplatí se zeptat se na podmínky případného vrácení či výměny zboží ještě před zaplacením,“ dodává Pavel Sláma z Datartu.

Nechtěná cédéčka nerozbalujte
Vrátit lze téměř cokoli, ale jsou i výjimky. Zákon vymezuje jen několik málo druhů zboží, kde toho není možné využít. Jde hlavně o zboží na objednávku, metrový textil, živá zvířata a rostliny nebo spodní prádlo. Z tradičních vánočních dárků nelze vrátit počítačové hry a jiné programy a audio- nebo videokazety v případě, že byl porušen originální obal.
Zdaleka nejjednodušší je vracení v případě, že nakupujete v internetových obchodech. Ty od vás musí ze zákona přijímat zboží do čtrnácti dnů po zakoupení. Vybraný výrobek totiž kupujete jen na základě ilustračních fotografií a informací, které prodejce uvádí na svých stránkách.
Předejít zklamání a komplikacím se dá i jednoduchou poukázkou na nákup. Není to sice příliš romantické, ale o to více praktičtější. Dárkové šeky nabízí většina velkých obchodních řetězců. A to jak s elektronikou, tak s oblečením a knihami. Hodnota kupónů začíná na padesáti korunách, například v obchodním řetězci Tesco, a několikatisícové poukazy poskytují především obchody s elektronikou. Electro World prodává poukazy na pět a Datart dokonce na deset tisíc. Nejčastěji se však objevují kupóny v hodnotě pěti set nebo tisíce korun. Obchody ale nevyčerpané peníze nevracejí. Vyplatí se tak pořizovat poukazy na nižší částky, a ty pak zkombinovat.

Vybraný přístroj si nechte předvést
Po Vánocích vzrůstá počet reklamací o dvacet procent. „Zaznamenáváme každoroční nárůst, ale je úměrný zvýšeným prodejům,“ říká Pavel Sláma z Datartu. Sdružení na obranu spotřebitele pak každoročně kontaktují desítky tisíc zákazníků, kteří žádají o radu, co s nefunkčním vánočním dárkem. Rada je jednoduchá. Buďte při nákupu obezřetní. Nechte si vybraný přístroj předvést a zkontrolujte, zda k němu dostanete i návod a záruční list. Nezapomeňte hlavně na uschování účtenky. „Pokud si nejste jisti, že s dárkem uspějete, ptejte se už při nákupu, zda ho budete moci vyměnit či získat peníze zpátky,“ radí Ivana Picková ze Sdružení na obranu spotřebitele.

Dárek už je rozbalen
Pokud se Vám stalo, že jste dárek rozbalili a zjistili, že Vám nesedí velikos, nebo se Vám nelíbí obsahem či funkcemi, pořád ještě není jediným řešením věnování nevhodného dárku někomu jinému v příštím roce, zatím co přes rok bude zabírat místo ve skříni. Existují totiž internetové servery, kde můžete svůj dárek nabídnout k odkoupení někomu jinému, který zboží shání. Také se případně při vyhledání stejného zboží můžete dohodnout na výměně, nebo naopak sehnat dárek ještě i po Vánocích. Obvykle se u dárků může objevit i nižší cena než je cena původní, protože se majitelé dárku chtějí zbavit nebo usnadnit kupujícímu námahu toho, že místo nakoupení zboží v obchodě váží cestu na poštu, případně na místo předání.
Internetovými servery k vyhledání poptávek či vložení nabídek jsou například:
- http://www.avizo.cz
- http://www.annonce.cz
- http://hyperinzerce.cz
- http://www.slando.cz
- http://inzerce-zdarma.koupimprodam.com
- http://www.bazos.cz (i starší a použité zboží všeho druhu)
- http://www.i-bazar.cz

Zdroj: Autor článku: Jan Beránek, Hospodářské noviny, Internet

Vaše komentáře

Celkem 0 komentářů (0 komentářů čeká na schválení)

Zanechte komentář: