Dnes je 22.11.2024, Svátek má Cecílie, zítra Klement

Poslední diskuse


Zdraví zobrazit diskusi

Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...

Práce zobrazit diskusi

Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...

Co se kde děje zobrazit diskusi

Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...

K lékaři ještě bez poplatku? Bez šance

Publikováno: 10.12.07
Počet zobrazení: 3319


      Zdravotnická revoluce začala: Už měsíc před zavedením poplatků ve zdravotnictví jsou v ordinacích, nemocnicích a lékárnách cítit blížící se změny: všude je plno lidí, kteří se snaží ušetřit. Zubaři si konečně také vyjasnili, zač přesně u nich lidé budou platit.

Ještě nezačala chřipková epidemie, ale mnohé ordinace v zemi praskají ve švech. Už za tři týdny se totiž budou platit třicetikorunové položky za recepty a návštěvy lékaře. A tak se lidé chtějí předzásobit léky. Frontám u praktického lékaře se v prosinci lidé nevyhnou a snažit se objednat k zubaři či ortopedovi vůbec nemá cenu. Mnozí si kvůli blížícímu se zpoplatnění návštěvy ordinace a vypsání receptu vzpomněli na dlouho odkládaná vyšetření.
˝Přichází spousta pacientů, kteří své problémy neřešili, a chtějí to ještě do konce roku dohnat,˝ řekl předseda zlínské lékařské komory Lubomír Nečas.
Praktický lékař může doporučit či nedoporučit další odborná vyšetření. ˝Teprve pak by se měli lidé objednávat ke specialistům. Ti už teď ale mají většinou plno a do konce roku nepřijímají další zájemce,˝ upozornil Nečas.

Předzásobují se léky

Kolik tedy může člověk nynější návštěvou ordinace ušetřit? Třicet korun za každou návštěvu lékaře a třicet korun za každý recept. Zaplatí však svým časem. Musí počítat s tím, že stráví několik hodin v přeplněné čekárně a pak si navíc vystojí frontu v lékárně. Podle lékařů a lékárníků se tak nejvíc zájemců o zásobu léků rekrutuje z řad seniorů.
˝Zvýšený zájem jsme určitě zaznamenali. Lidé, především ti starší, chronicky nemocní, se předzásobují,˝ potvrzuje trend posledních týdnů před koncem roku lékárnice Markéta Kubínová z provozovny na náměstí Míru v Praze.
Ale ne u všech léků se pořízení ˝do foroty˝ musí vyplatit. Od prvního ledna se totiž budou měnit jejich ceny (a to nejen v souvislosti se zvýšením DPH z 5 na 9 procent). Je tak možné, že některé léky budou nakonec levnější než dnes.
˝Počet pacientů nám kvůli zavedení poplatků stoupá všude, hlavně ale u zubařů, a nejsou to jen staří lidé, chodí sem všechny věkové skupiny,˝ potvrzuje i jeho kolegyně, vrchní sestra Kateřina Hemzalová. Podobný trend zaznamenávají i obvodní lékaři na malých městech. ˝To víte, že lidé chodí a chtějí předepsat více léků, nejčastěji ti, co jdou na kontroly tlaku. V počítači mám ale systém, který mi hlídá předepisování a ukáže mi, jestli má pacient doma léky třeba až do února,˝ potvrzuje Viktor Hos z Rájce-Jestřebí.
Lékaři podobné zásobování většinou odmítají. Jsou totiž vázaní limity stanovenými zdravotními pojišťovnami. Zdravotníci navíc varují, že vydávání velkého množství léků najednou by mohlo způsobit problémy v lékárnách. Ty totiž takové zásoby nemají.
Podle Renaty Novotné ze Sdružení praktických lékařů přitom lidé netouží jen po lécích do šuplíku.
˝Od minulého týdne stoupl v ordinacích také počet těch, kteří chtějí před lednem stihnout kontroly nebo laboratorní vyšetření. Jsou to hlavně chronicky nemocní pacienti. Právě ti si pak nechávají předepisovat také léky do zásoby,˝ potvrzuje Novotná. Kvůli novoročnímu zpoplatnění pobytu v nemocnici se navíc lidé snaží urychlit i operace.

Vánoce v nemocnici? Je plno

Obavy z šedesátikorunových poplatků za den na lůžku nebývale zvýšily i počet pacientů v některých nemocnicích. Například v Úrazové nemocnici Brno.
˝Dřív chtěl být každý spíš přes Vánoce doma, teď ne. Co jde naplánovat, to lidé chtějí stihnout ještě letos. Zájem je obrovský,˝ říká šéf brněnské ˝Úrazovky˝ Petr Svoboda. Lidé se podle něj chystají třeba na vytahání želez po operacích.
˝Velký prostor už není, je plno, pacientů je tak o dvacet až třicet procent navíc,˝ dodává.
Návštěvnost přibližně o třetinu stoupla i v ordinaci gynekologa Jiřího Plačka z Kutné Hory. ˝Chodí sem i pacientky, které tady tři roky nebyly. Je opravdu řada i těch, které sem přišly na preventivní prohlídky,˝ uvedl lékař. Přitom právě za prevenci se platit nebude.
Stejně tak si nikdo nepomůže, když bude chtít v lednu stihnout zdravotní vyšetření třeba kvůli řidičskému průkazu. Naopak. Jen bude zbytečně déle u lékaře čekat. Na vyšetření hrazené pacientem, jako je právě osvědčení na řidičák, se totiž už žádné další poplatky nevztahují.

Budou Vánoce, jsou chřipky

Třeba ve Znojmě, Hodoníně nebo v Kyjově jsou ale zatím zdrženlivější, upozorňují totiž na to, že více pacientů a větší zájem o léky může souviset také s blížícími se Vánocemi a tím, že přibylo chřipek a nachlazení. V jednom se ovšem zdravotníci shodnou: nynější nápor je jen přípravou na to, co ještě přijde. Lidé totiž nechávají vše na poslední chvíli.
˝Nápor bude ještě větší, ten hlavní nás teprve čeká, přijde podle mě tak čtrnáct dní před Vánocemi, další si vzpomenou až po 24. prosinci, to zde budou stát fronty celý den a bude to daleko horší,˝ předpovídá Petra Crháková z brněnské Lékárny Koliště.
I když většina lékařů pacientům nevyhoví a léky do zásoby nenapíše, zdravotníci varují i před zásobováním se léky na volný prodej. ˝Každý z nich má určitou expirační dobu, mohlo by to vést k plýtvání,˝ varuje mluvčí brněnské fakultní nemocnice Anna Nesvadbová.

U zubaře: platí se za první ošetření

Po včerejšku je jasné, jak se bude platit u zubaře. U výkonů, které vyžadují několik návštěv, zaplatí pacient jen jednou. Dosud zubní lékaři nedokázali přesně odpovědět na otázky pacientů, kdy budou muset vytáhnout z peněženek třicet korun.

Po včerejším jednání zástupců zubařů s ministerstvem zdravotnictví lze zjednodušeně říct toto: pokud půjde pacient ke stomatologovi poprvé s nějakým problémem, platit bude. Následné úkony už zpravidla s třicetikorunovým poplatkem spojené nebudou.
Týká se to například případů, kdy pacient potřebuje ošetřit kořenové kanálky zubu, což je někdy poslední šance, jak zub zachránit. Podobně u lidí, kteří trpí otoky tváře nebo záněty, je třeba provést ošetření v několika návštěvách. Regulační poplatek zaplatí jen při té první.
Stejně se bude postupovat u pacientů, kteří potřebují zubní protézu. Úvodní vyšetření, při kterém zubař udělá otisky, si pacient zaplatí, ale na další ˝zkoušky˝ protézy si již třicet korun chystat nemusí.
˝Lékař bude muset své kroky konzultovat s pacientem, aby nedocházelo k nedorozuměním, co je a co ještě není zpoplatněné vyšetření,˝ říká mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt. Podobně mluví i šéf České stomatologické komory Jiří Pekárek.
˝Nemůžeme samozřejmě čekat, že se všechno dá rozhodnout od zeleného stolu. Vždy bude záležet, jak to bude umět stomatolog pacientovi vysvětlit,˝ říká Pekárek. Může se totiž stát, že i při ˝pouhém˝ plombování bude muset zubař udělat úkon, který pojišťovně vykazuje coby vyšetření. A musí za něj tedy poplatek vybrat.
˝Právě tady bude záležet na každém lékaři. Z pacienta se stává v pravém slova smyslu zákazník,˝ dodává Pekárek.

Aby zubaři pacientům vysvětlili, na co mají v jejich ordinaci nárok, aniž musí zaplatit regulační poplatek, připravila stomatologická komora letáčky, které se co nevidět objeví v čekárnách. Pacienti se tak dozvědí, že dospělí mají nárok na jednu preventivní prohlídku ročně, děti na dvě. Stejně tak ženy mohou bez placení k zubaři dvakrát během těhotenství.

Zdroj: MFDNES archiv – autoři: Lenka Nejezchlebová, Zuzana Čechová, Lucie Frydecká, Michal Verner, Foto: Internet

Vaše komentáře

Celkem 1 komentář (0 komentářů čeká na schválení)

14.01.2008 15:35  Mirka

Právě jsem se vrátila od zubařky, kde jsem byla letos poprvé. Na preventivní prohlídce v prosinci minulého roku mi zjistila že jeden zub mám prasklý a musím si na něj dát udělat korunku, žádný kaz. Objednala mne na dnešek na broušení a otisky,ale když jsem přišla řekla, že mi udělá prohlídku. Nesouhlasila jsem,to jí bylo jedno. NAŠLA MI TŘI KAZY!!! Za necelý měsíc. K zákroku na který jsem byla objednána nedošlo. Navíc mi účtovala třicet korun. Na moje námitky,že preventivní prohlídka je zadarmo uvedla, že ta první se platí a až ta druhá je zdarma.

Zanechte komentář: