Poslední diskuse
Zdraví
Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...Práce
Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...Co se kde děje
Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...Prameny historické češtiny on-line
Asi každý již při četbě knih staršího data vydání nebo při rozhovoru s příslušníky dříve narozené generace narazil na české slovo, kterému nerozuměl. S velkou pravděpodobností se jednalo o výraz staročeského původu. Po jejich významu se můžeme dopátrat přímo u jazykovědců nebo ve slovnících.
Ojedinělá internetová aplikace je tvořena pěti lexikálními zdroji, přičemž Elektronický slovník staré češtiny není dosud celistvý, ale postupně se doplňuje. Samotní uživatelé mohou přispět ke zdokonalení zajímavého projektu svými připomínkami o vlastních zkušenostech s internetovou aplikací nebo upozorněním na nesprávné či chybějící údaje.
O způsobech, jakými lze na stránce Vyhledávání formulovat dotaz k hledání ve slovníkových zdrojích, najde uživatel poučení v nápovědě k Vokabuláři webovému. Výsledná informace se liší v závislosti na zdroji, z něhož je čerpána – slovníky poskytnou heslovou stať, heslář ke kartotéce Staročeského slovníku pochopitelně pouze samotný výraz bez dalšího lexikografického zpracování. Získané informace lze pohodlně archivovat v tiskové verzi. – Vyhledávat v Gebauerově lístkové kartotéce lze přímo na stránce Lístková kartotéka J. Gebauera.
Příslušnou internetovou stránku Vokabuláře najdete na: http://vokabular.ujc.cas.cz.
Zdroj: Internet: Vokabulář webový, Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i., verze 0.4.0, http://vokabular.ujc.cas.cz, Novinky.cz