|
|
Anti-aging medicína je nově vznikající lékařský obor, jehož cílem je zbrzdit proces stárnutí organismu a zabránit degenerativním změnám. V současnosti umíme vyjádřit stáří jediným způsobem – pomocí kalendářního věku, tedy dobou uplynulou od narození jedince. Pro určení reálného stáří organismu je však kalendářní věk nedostatečným kritériem – nevystihuje individuální rozdíly průběhu a rychlosti stárnutí u jednotlivců. |
Objektivní stav organismu odráží tzv. biologický věk. Kalendářní věk, uvedený v občanském průkaze, samozřejmě ovlivnit nebo změnit nemůžeme. Naopak biologický věk je dán aktuálním stavem našeho organismu a ovlivnit ho lze. Biologický věk může být vyšší i nižší než skutečný věk. Pokud je člověku 40 let a jeho biologický věk je 50 let, jeho organismus vykazuje velké degenerativní změny a ukazuje na předčasné stárnutí.
Jak se projevuje
Zvýšený biologický věk je zpravidla spojen se sníženou chutí k životu, nedefinovatelnou únavou a nechutí k aktivnímu odpočinku. Klesá sexuální apetence, zhoršují se smyslové i kognitivní (tj. poznávací) funkce. Klesá vštípivost paměti, schopnost abstrakce a prostorové představivosti; zhoršuje se zraková ostrost i sluch na vyšších frekvencích. Hormonální změny a změny vnitřního prostředí organismu zhoršují adaptaci na stres, klesá ochrana proti existujícím volným radikálům, jedinec se hůře přizpůsobuje změnám okolního prostředí. Mění se struktura a látková výměna v kostech, snižuje se elasticita vazů a kloubů. Důsledkem je zhoršení statiky i dynamiky páteře s následnými změnami pohybových stereotypů.
Nejslabším článkem biologického věku je v našich podmínkách zpravidla oběhový systém. Příznaky vyplývající ze zhoršené funkce kardiovaskulárního aparátu však nemusí být při stárnutí bezprostředně dominantní. Známkou předčasného stárnutí kardiovaskulárního aparátu jsou nejprve změny v malých tepnách. S postupujícím věkem dochází ke zhoršování prostupnosti cévní stěny pro živiny a kyslík. Kromě běžně známých rizikových faktorů jako zvýšená hladina cholesterolu je příčinou oxidační stres. V jeho průběhu dochází k poškození cévní výstelky tvorbou chemicky velmi reaktivních kyslíkových molekul (tj. radikálů). Při poklesu výkonnosti kardiovaskulárního systému a změnách zásobování tkání kyslíkem oxidační stres stoupá. Pro zachování biologického věku je proto ovlivnění stárnutí srdce a kardiovaskulárního aparátu nejdůležitější.
Čím si svůj biologický věk nejčastěji zkracujeme
Ovlivňuje ho náš životní styl, prostředí a genetické predispozice. Kromě genetických faktorů, které zatím ovlivnit neumíme, určuje délku našeho života to, co jíme, jak odpočíváme, jaký máme vztah k životu, jestli kouříme, a také vnější vlivy jako životní prostředí apod. Na mechanismu stárnutí se podílí celá řada faktorů – hormony, změny struktury nukleových kyselin, změny metabolismu kyslíku a změny způsobené volnými kyslíkovými radikály. Čím je člověk starší, tím více volných radikálů na něho útočí, přičemž obranná schopnost jeho organismu klesá.
Jak zjistit svůj skutečný biologický věk
Nejlépe s pomocí odborníků. Určení biologického věku představuje komplex lékařských vyšetření včetně zobrazovacích a laboratorních metod, následuje sofistikované poznání zdravotního stavu klienta a jeho životního stylu. Data jsou hodnocena speciální počítačovou metodikou. Závěrem je materiál v rozsahu 20-25 stran, který obsahuje určení skutečného biologického věku a klientův nejslabší článek. Obsahem je i doporučení nejvhodnějších preventivních i léčebných postupů, díky nimž se člověk naučí žít v souladu se svým genetickým potenciálem a minimalizuje působení rizikových faktorů. Bude-li pacient postupovat v souladu s doporučením lékařů, může získat dva, pět či deset let života.
Pokud nechcete podstoupit složité lékařské vyšetření, můžete si svůj biologický věk podle stáří srdce a cévního systému přibližně změřit pomocí testu ˝Jak mladé je vaše srdce˝, vytvořeného ve spolupráci značky Flora a Kliniky GHC-Praha, který naleznete zde. Dotazník mapuje rizikové faktory srdečních a cévních onemocnění jako genetickou zátěž, zvýšenou hladinu cholesterolu, zvýšený krevní tlak, diabetes mellitus, nezdravé stravovací návyky, kouření, nadváhu, nedostatek pohybu a stres. Dotazník zahrnuje také pozitivní faktory jako spokojenost s prací, rodinné štěstí, spokojený sexuální život, zázemí přátel a způsoby relaxace.
Déle a aktivněji
Výzkumy ukazují, že savčí nebo lidská buňka je schopna dožít se zhruba 120 let. Tyto výzkumy však jsou na teoretické úrovni a neříkají nic o tom, jak těch 120 let bude aktivních. Lékaři se snaží nejen o to, aby lidé žili déle, ale zejména kvalitněji. Především poslední čtvrtinu života by si člověk zasloužil strávit aktivně, v plném duševním a fyzickém zdraví, a nikoliv jako pacient léčebny dlouhodobě nemocných. V současné době zažívá obor medicíny proti stárnutí velký boom, a to nejen v oblasti populární – zájem lidí, médií, ale i odborné lékařské veřejnosti. Také Světová federace srdce si pro letošní Světový den srdce vybrala problematiku stárnutí srdce s mottem ˝Jak mladé je vaše srdce˝.
Jak si dále můžete pomoci
Jednou z příčin předčasného či přirozeného stárnutí a degenerativních změn buněk a centrálního nervového systému (seniorská a roztroušená skleróza, Alzheimer atd.) jsou přítomné antioxidantům odolné volné OH- radikály, oslabená funkčnost meridiánu jater a ledvin a neharmonický imunitní systém.
|
|
Složky nového doplňku stravy Lyciogid RS dodávají organismu adaptogenní látky (lyciové triglycidy a izoflavony), u kterých byl klinicky prokázán harmonizační a detoxikační efekt funkce jater, ledvin a imunitního systému a které jsou schopné eliminovat nebezpečné volné OH- radikály . Dále dodává 18 přírodních aminokyselin, které stimulují podvěsek mozkový k tvorbě regeneračního růstového hormonu. Další vitalizující přírodní složky přípravku normalizují krevní tlak, upravují metabolismus (snížení nadváhy), ostrost zraku a prodlužují sexuální aktivitu do pozdního věku. |
Přípravek je tedy vhodný pro osoby s nedostatečnou životosprávou, seniory, sportovce, osoby s počáteční či rozvinutou degenerací mozkových buněk a myelinových pouzder nervového systému a osob po prodělaném bakteriálním či virovém ataku (chlamydie, borelií, chřipka, kandidy).
Přípravek si můžete zakoupit například v obchodě firmy PURUS MEDA s. r. o..
Zdroj: Internet – QMagazín, Purus meda s. r. o.