Poslední diskuse


Zdraví zobrazit diskusi

Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...

Práce zobrazit diskusi

Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...

Co se kde děje zobrazit diskusi

Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...

Urologické potíže

Publikováno: 11.12.07
Počet zobrazení: 7581

Sedíte v restauraci, právě jste dopili druhou kávu a ve vašem mozku se rozsvítí kontrolka s nápisem toaleta. Po návštěvě WC se vám patřičně uleví a vy si můžete bez obav objednat další nápoj. Avšak celý proces neprobíhá vždy tak hladce. Náš močový systém nás může zradit.

Jak správně funguje náš močový systém?

Tělo se zbavuje odpadního materiálu prostřednictvím plic, kůže, střev a močového systému. Ledvinami projde až 1 litr krve za minutu a vyloučí se 600 až 1500ml moči. Pár ledvin, dva uretery (močovody), močový měchýř, sfinkterový komplex (svěrač) a uretra (močová trubice) jsou základní jednotky močového traktu.
Výsledná moč se z ledvinné pánvičky dostává močovody do močového měchýře. Svalovina v jejich stěně se pravidelně stahuje a zajišťuje tak jednosměrný tok moče směrem k měchýři. Při poruše této funkce moč stagnuje nebo se dokonce dostává zpět do ledvin, kde vzniká riziko vzniku infekce (pyelonefritidy). Speciální spojení mezi uretery a měchýřem zabraňuje refluxu (zpětnému toku) moči.

Než pocítíme naléhavou nutnost použít toaletu je schopný pojmout méně než 500ml. Jak se napíná svalová stěna měchýře pociťujeme nutkání na močení, které můžeme do určité míry vůlí potlačit a zablokovat tak jeho reflexní vyprázdnění. Během aktu močení se svaly měchýře stahují a vypuzují moč do uretry a ven. Zároveň se uvolňují sfinktery. Díky dokonalé souhře dojde k přirozenému, bezproblémovému vymočení – mikci.

Co může být příčinnou urologických potíží?

Příčin urologických potíží je široká škála. Obecně k nim patří změny v organismu provázející stárnutí, onemocnění související přímo či nepřímo s močovým systémem nebo následky poranění.
Stárnutím se zhoršuje schopnost ledvin odstraňovat z krve odpadní látky a udržovat vodní a minerálovou rovnováhu. Svalstvo ztrácí pevnost a pružnost, což může způsobit nedostatečné vyprazdňování měchýře či nedobrovolný únik moči (tzv. močovou inkontinenci).
Také bakteriální, virová i jiné infekce patří mezi časté příčiny urologických potíží. Postihují ledviny (pyelonefritis), měchýř (cystitis), uretru (uretritis) nebo celý systém. Následkem zranění nebo celkového onemocnění může být snížená filtrace v ledvinách či blokáda odtoku moči.
Jak je patrno škála možných potíží je opravdu široká, od banálních až po život ohrožující. K nejčastějším patří uroinfekce, ledvinné kaménky, zvětšení prostaty, inkontinence, močová retence a selhání ledvin. Každý z nás se během svého života setká nebo setkal alespoň s jedním jmenovaným onemocněním.

Infekce močového traktu

Nejčastější močovou infekcí je cystitida. Častěji jsou postiženy ženy a to pravděpodobně díky anatomickým poměrům. Špatné hygienické návyky riziko infekce zvyšují. Dalšími rizikovými faktory vzniku močové infekce je obstrukce nebo nedostatečné vyprazdňování močového měchýře (močové kameny, zvětšení prostaty u mužů, poranění páteře), snížení celkové imunity a vrozené vady močového traktu.

Projevy močové infekce jsou závislé na rozsahu a průběhu onemocnění. Patrný je i vliv věku. Starší děti a dospělí mívají bolesti v podbřišku, bolesti v bedrech, často močí, ale pouze malé množství, močení je bolestivé a moč může být zakalená či dokonce s příměsí krve. Známkou jsou vysoké horečky, zimnice, nevolnost se zvracením a bolest pod žebry.

Ke správné diagnóze a léčbě je zapotřebí správně provedený odběr vzorku moči. Před odběrem se omyjeme a zachytíme se střední proud moče. Přítomnost nadměrného množství bílých krvinek (leukocytů) signalizuje bakteriální infekci.
Léčba by měla být nastavena dle výsledku kultivace. Pokud však na výsledek nelze čekat, podávají se léky hned po odběru vzorku moče. Léky by se měly užívat 1 až 2 týdny. Při postižení ledvin trvá léčba až 6 týdnů. Doporučuje se zintenzívnit pitný režim a vynechat pití kávy, alkoholu a kouření cigaret.
Také kombinace přírodních prostředků a režimových opatření přinesla uspokojivé výsledky jak v prevenci tak v terapii. Vyvarujte se parfémovaným mýdlům, upřednostňujte sprchu před koupelí ve vaně, dbejte o hygienu před i po intimním styku, nezvykejte si dlouho zadržovat moč a dostatečně pijte vhodné nápoje (vodu, bylinkové čaje, zředěné ovocné šťávy bez přídavku cukru). Antiseptické a hojivé účinky má brusinková nebo borůvková šťáva neslazená cukrem, čaje a tinktury z vodilky kanadské, medvědice lékařské, svízele přítuly, proskurníku lékařského či některých druhů lišejníků. Přírodní terapeutika se užívají ve 3 až 4 dávkách během dne a jsou velmi dobře snášena.

Možnosti léčby je přírodní alternativa antibiotik D-MANOSA s propolisem, který působí rychle a velice efektivně. Klinické studie prokázaly schopnost D-manosy zabránit nositeli infekcí – bakteriím E. coli – přilnout k vnitřní stěně ledvin, močového měchýře, močové trubice a prostaty, čímž je ultimátně dosaženo jejich výplachu při močení.

Efekt D-manosy je zesílen propolisem, jehož široké spektrum protizánětlivých účinků je známé již z pradávného Egypta. Mimo to brání v existenci dalším bakteriálním, kvasinkovým a plísňovým kulturám, které se často vyskytují v urologickém traktu. Nástup efektu D-manosy je u běžných zánětů neuvěřitelně rychlý. Za jeden až tři dny jsou nežádoucí bakterie vyplaveny a následuje výrazná úleva od bolestí a potíží. S ohledem na prevenci recidivy se doporučuje užívat D-manosu ještě dalších sedm dní.
Klinické testy dále prokázaly 50x silnější efekt D-manosy oproti přírodním výtažkům na bázi brusinek, které působí obdobně. Díky tomu, že D-manosa není metabolizována, je vhodná i pro diabetiky.

D-Manosa s propolisem může eliminovat až 90% zánětů močových cest nebo močového měchýře již během dvou až tří dnů. D-Manosa na základě klinického testování je až 50x účinnější než dosud používané přírodní přípravky na bázi brusinek. D-Manosa není organismem metabolizována a tudíž je přípravek vhodný pro diabetiky.

Přípravek: D-Manosa s propolisem
- Nemá žádné vedlejší účinky
- Probíhá přirozeně zažívacím traktem
- Neničí „přátelské“ bakterie
- Nenarušuje normální tělesné procesy
- Nenarušuje regulaci krevního cukru
- Použití může být bezpečně skončeno během několika dnů
- Nezpůsobuje kvasinkovou infekci
- Je vhodný pro dlouhodobou, preventivní užití

Přípravek lze objednat na internetu například u firmy PURUS MEDA, s. r. o.

Co znamená, když se řekne….?

Hematurie je příměs krve v moči zjistitelná buď laboratorním vyšetřením (mikroskopická h.) či pouhým okem (makroskopická h.). Příčinou hematurie může být infekce, nádor, zaklíněný konkrement, poranění či porucha srážlivosti krve.
Hemoglobinurie označuje přítomnost krevního barviva v moči.
Pyurie znamená nález leukocytů moči. Objevuje se při infekci močových cest.
Bakteriurie je přítomnost bakterií v moči. Signifikantní bakteriurie znamená až nález 10*3 patogenů na 1 ml moče. O uroinfekci mluvíme pokud má nemocný klinické potíže.
Krystalurie je označení pro přítomnost krystalů (oxalátových, cystinových, fosfátových, urátových) v močovém sedimentu.
Polyurie je zvýšené vylučování moči za 24 hodin.
Oligurie je snížení objemu moči pod 400ml za den u dospělého člověka.
Anurie znamená zástavu močení. Důvodem může být dehydratace, renální selhání nebo blokáda v močových cestách.
Polakisurie je časté močení ve dne provázené nucením a diskomfortem.
Strangurie je výraz pro močení provázené pálením, řezáním až bolestí.
Nykturie znamená časté močení v noci.
Cystouretroskopie je endoskopické vyšetření, při kterém se fibroskop (úzký podélný přístroj) zavede přes uretru do močového měchýře. Pomocí tohoto přístroje lze zhlédnou a zhodnotit poměry v dolních močových cestách a v případě potřeby je možno provést s pomocí přídavných zařízení chirurgický výkon.
Laparoskopie je miniinvazivní procedura, kdy se vyšetření i zákrok v břišní dutině provede pomocí instrumentů (portů) zavedených nepatrnými ˝dírkami˝ v břišní stěně. Zákrok je šetrný, nevzniká velká rána a posléze jizva a minimalizuje ztráta krve a pooperační komplikace.

Zdroj: PURUS MEDA, s. r. o., pharmanews.cz -Odborný časopis pro lékárníky a laboranty

Vaše komentáře

Celkem 0 komentářů (0 komentářů čeká na schválení)

Zanechte komentář: