Poslední diskuse


Zdraví zobrazit diskusi

Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...

Práce zobrazit diskusi

Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...

Co se kde děje zobrazit diskusi

Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...

Výstavy betlémů

Publikováno: 11.12.07
Počet zobrazení: 4538

Vánoční čas patří betlémům. Betlémy se můžeme potěšit a u nich rozjímat všude v České republice. V Čechách byl totiž betlém symbolem vánoc ještě dřív než stromeček.
Nejdelší, nejmenší, skleněný, kamenný, papírový, perníkový, nejstarší, ale i z másla nebo pečený z vizovického těsta – betlém a jeho nekonečně mnoho podob.

Kde se vzala tradice betlémů

Tradici vánočních betlémů založil v roce 1223 svatý František z Assisi v italské Umbrii. Se svými přáteli přivezli do jeskyně, kterou přeměnili na kapli, živého osla, vola a zinscenovali jakýsi živý betlém, v němž pak kněz sloužil první vánoční půlnoční mši.
Od té doby si lidé v kostelích začali připomínat narození Páně tím, že se například oblékali do speciálních kostýmů a hráli biblické výstupy. Tento zvyk se však příliš nerozšířil a živé figury začaly být nahrazovány postavami v životní velikosti, které se vyráběly z kameniny nebo dřeva. Středověké betlémy neměly takovou podobu, jakou známe dnes. Výčet biblických postav se omezoval jen na Pannu Marii, Josefa a Jezulátko s andělem. O pár desítek let později se začala výroba dřevěných betlémů rozšiřovat i do celé Evropy.
Ke konci 18. století, v době osvícenství, jesličky opustily kostely a ujaly se na vesnicích i ve městech mezi prostým lidem. Tvorba betlémů byla oblíbená zejména ve šlechtickém prostředí. Díla v měšťanských i venkovských domácnostech byla mnohem skromnější a jednodušší.
I v betlémářství se vytvořily v průběhu staletí četné krajové rozdíly, jak v pojetí, tak i v materiálu. V naší republice se nejvíce stavěly v okolí Králíků na Královéhradecku, v Orlických horách, Jeseníkách, Krkonoších, na Vysočině v Třešti na Jihlavsku a v Třebíči.

Světově známý Třebechovický Proboštův betlém je dokonce Národní kulturní památkou. V Třebechovicích jsou výstavy betlémů stálé, ale teď o vánocích navíc jsou tu další betlémy ze sbírek i od Spolku českých betlemářů. Přibyl tu i nový betlém Františka Kubíčka z Plasnice v Orlických horách, který má více než 300 dřevěných vyřezávaných figurek.

V Praze jsou betlemy vystaveny na mnoha místech. Za prvé je to výstava betlemů na Pražském hradě, v Nejvyšším purkrabství v Jiřské ulici, dále v Senátu Parlamentu České republiky na Valdštejnském náměstí, betlemy jsou vystaveny i v Betlemské kapli a na spoustě dalších míst v Praze.
V Nejvyšším purkrabství Pražského hradu se koná až do 6. ledna vánoční výstava Betlémy, která návštěvníkům ukáže historické, ale i moderní české betlémy. Expozice zhruba čtyřiceti betlémů zahrnuje půvabné ukázky tvorby českých malířů a řezbářů včetně vzácných unikátů (Lodhéřovický betlém malovaný na karton z let 1780-1840, betlém z chlebových figurek z Příbramska z počátku 20. století, jesličkové archy aj.). Najdete zde také stylový obchod a je zde možnost občerstvení. Vstupné činí 35 Kč pro dospělé, děti a senioři zaplatí 5 Kč. Otevřeno je denně od 9 do 16 hodin.
Betlémy, z nichž některé jsou vystavovány vůbec poprvé, nabízí od 7.12. výstavní síň Senátu ve Valdštejnském paláci. K unikátním exponátům patří Valdštejnský mechanický betlém nebo originální Tarokový betlém, jehož tvůrce se inspiroval známou karetní hrou. Celkem výstava nabízí pět desítek betlémů z nejrůznějších materiálů i nejrůznějšího pojetí. ˝Nejstarším a také nejvzácnějším je příbramský betlém, kterému je letos 120 let,˝ řekl betlemář Bohumil Dušek.

Kdo se nemůže vypravit ani do Třebechovic ani do Prahy, každý dnes najde betlem ve svém nejbližším okolí a to nejen v Brně, Ostravě a dalších velkých městech, ale i ve všech kulturních centrech naší vlasti : v menších obcích v kostelích, v místních muzeích a podobně.

Betlém z másla? V Máslovicích!

Máslovice se nacházejí nedaleko Prahy. V obci se nachází jediné muzeum másla u nás a v jeho expozici si můžete prohlédnout různé druhy máselnic, odstředivek, formiček na máslo, máslenek na servírování másla a další předměty, souvisící s výrobou másla. Vystavena je zde také ojedinělá kolekce obalů na máslo. Většinu exponátů lze prakticky vyzkoušet. Šárka Havlíčková vytvořila 25. listopadu tradiční betlém z másla, který je v muzeu k vidění od 2. prosince a bude tam až do 27. ledna 2008, společně s vánoční výstavou čokolád.

Za betlémem do Krkonoš

Pokud budete v zimě v Krkonoších, za podívanou určitě stojí kamenný betlém pod Hraničním hřebenem nedaleko Erlebachovy boudy. Betlém je přibližně sto deset centimetrů vysoký a sto padesát centimetrů široký. Spodní polovinu tvoří podstavec, zároveň představující kolébku pro Ježíška. V horní polovině je na levé straně vyobrazen svatý Josef, napravo Panna Maria. Siluetu doplňuje na levém boku ležící ovečka, na pravém kráva, pod níž stojí další ovečka. Betlém z pískovce vytesal v roce 1999 sochař Roland Hantlem z Mladých Buků. Ze stejného kamene byly postaveny i sochy Ctnost a Neřest, nacházející se na zámku Kuks. Byl slavnostně vysvěcen na podzim 2. 10. 1999 páterem Jiřím Šlégrem, působícím ve špindlerovské farnosti. Stojí ve výšce 1 150 metrů nad mořem.

Na slezskoostravském hradě vystavují betlémy

Na Slezskoostravském hradě včera začala výstava betlémů a vánočních dekorací.
V prostorách zdejší galerie lidé spatří Pannu Marii, svatého Josefa a Ježíška, oslíka, vola a ovečky i Tři krále v nejrůznějších provedeních. ˝K vidění jsou betlémy dřevěné, keramické, skleněné, perníkové, ale také ze šustí, z kůry, kamínků nebo třeba z příze,˝ uvedla Petra Filipová ze společnosti Ostravské výstavy, která akci Betlémy aneb Vánoce na hradě pořádá. V prostředí obnovené ostravské památky se koná již potřetí.
Letošní výstava je rozsáhlejší než loni, kromě betlémů návštěvníci spatří například i expozici Stolování našich babiček, která ve zkratce představuje vybavení starých kuchyní s ukázkami vánočních zvyků.
Výstava bude na Slezskoostravském hradě k vidění do 6. ledna. Otevřeno je denně od 10 do 18 hodin. Hradní areál na pravém břehu Ostravice není jediným místem v kraji, kde lidé spatří betlémy. K vidění jsou na zámku v Hradci nad Moravicí a od soboty také například v Muzeu Hlučínska.

Betlémy zaplní výstavní síň

Betlémy z Českotřebovska i ukázka vánočních tradic a řemesel, to je nabídka výstav v adventním a vánočním čase v České Třebové.
Jako každý rok sáhlo městské muzeum do svých rozsáhlých sbírek betlémů a připravilo z nich výstavu, kterou otevřelo tuto neděli. Ve výstavní síni kulturního centra předvede betlémy soudobé i historické. Představit chce i díla, která lidé v předchozích letech neměli možnosti vidět.
˝K těm nejkrásnějším patří betlém s malovanými figurkami, který vytvořili Karel Jankele starší a mladší na přelomu 19. a 20. století,˝ upozorňuje ředitelka Muzea Jana Voleská. Výstava v Kulturním centru bude otevřená až 30. prosince denně mimo pondělí, a to od 9 do 12 hodin a od 13 do 17 hodin.
Muzeum ale představí i betlémy ve svém depozitáři v bývalých kasárnách v Borku.
˝Tady otevíráme již tradičně na první dva svátky vánoční. V depozitáři je asi nejpřitažlivějším exponátem mechanický Uzeitikův betlém z přelomu 13. a 16. století,˝ říká Voleská. Do depozitáře budou moci návštěvníci zajít o svátcích odpoledne od 13 do 16 hodin. Českotřebovské betlémy mají dokonce i své internetové stránky. Popisem a historií jednotlivých betlémů se zabývají stránky na adrese http://ct.upce.cz/betlemy.
V Kulturním centru probíhá ještě další vánoční výstava. Na malém sále představuje Dům dětí a mládeže Kamarád různé dovednosti, které se vztahují k vánočnímu času. Výstava se jmenuje Vánoční tradice a lidová řemesla, začíná vernisáží ve středu 12. prosince a potrvá do 20. prosince.

Keramický betlém v Dobříši

V prostorách archivu dobříšského muzea na Mírovém náměstí je až do 29. února 2008 vystaven keramický betlém, který z dobříšské hlíny vytvořil Josef Tichý, autor obdivovaného modelu místního náměstí. Zájemci si jej mohou prohlédnout v pondělí a ve středu od 8 do 17 hodin a v sobotu od 8 do 12 hodin.

Soutěž o nejhezčí vánoční betlém

Předsálí kina Svět v Lipníku nad Bečvou budou až do 21. prosince zdobit vystavené betlémy z plastelíny, perníků, vaty, slámy či papíru. Děti z mateřských a základních škol, domu dětí či výtvarných kroužků mohou své práce na výstavu nosit až do 17. prosince, kdy budou pracovníci Střediska volného času soutěž vyhodnocovat. Dnes v 19 hodin v sálu kina Svět vypukne i Mikulášský RockFest, na kterém se představí kapela Project a hosté Spectrum a GEM Band. Vstupné na rockovou akci je 40 korun.

Vzhůru tedy za betlemskou hvězdou!

Zdroj: ext. red. O. Janíčková, MFDNES archiv, Foto: Internet

Vaše komentáře

Celkem 1 komentář (0 komentářů čeká na schválení)

19.07.2012 16:49  Věra Zedková

Nechala jsem se unést vánoční betlémskou tradicí a když jsem dovršila seniorský věk, dostal se mi do ruky popis pleteného betlému. Již jsem jich vytvořila asi 20. Doma mám betlém připravený pro vnoučata. Vedle svaté rodiny, andělského chóru, archanděla Gabriela, tří králů, pasáčka s ovečkami, nechybí vesnická kapela, doplněná celou naší rodinou, kde vnoučata s rodiči hrají na flétničky a tatínek je doprovází na kytaru. Možná že by se líbil i jiným návštěvníkům betlémských výstav. Mohu někde sehnat kontakt na organizátory výstav. Děkuji. V. Zedková

Zanechte komentář: