Poslední diskuse
Zdraví
Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...Práce
Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...Co se kde děje
Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...Výstavy betlémů
Nejdelší, nejmenší, skleněný, kamenný, papírový, perníkový, nejstarší, ale i z másla nebo pečený z vizovického těsta – betlém a jeho nekonečně mnoho podob.
Kde se vzala tradice betlémů
Tradici vánočních betlémů založil v roce 1223 svatý František z Assisi v italské Umbrii. Se svými přáteli přivezli do jeskyně, kterou přeměnili na kapli, živého osla, vola a zinscenovali jakýsi živý betlém, v němž pak kněz sloužil první vánoční půlnoční mši.
Od té doby si lidé v kostelích začali připomínat narození Páně tím, že se například oblékali do speciálních kostýmů a hráli biblické výstupy. Tento zvyk se však příliš nerozšířil a živé figury začaly být nahrazovány postavami v životní velikosti, které se vyráběly z kameniny nebo dřeva. Středověké betlémy neměly takovou podobu, jakou známe dnes. Výčet biblických postav se omezoval jen na Pannu Marii, Josefa a Jezulátko s andělem. O pár desítek let později se začala výroba dřevěných betlémů rozšiřovat i do celé Evropy.
Ke konci 18. století, v době osvícenství, jesličky opustily kostely a ujaly se na vesnicích i ve městech mezi prostým lidem. Tvorba betlémů byla oblíbená zejména ve šlechtickém prostředí. Díla v měšťanských i venkovských domácnostech byla mnohem skromnější a jednodušší.
I v betlémářství se vytvořily v průběhu staletí četné krajové rozdíly, jak v pojetí, tak i v materiálu. V naší republice se nejvíce stavěly v okolí Králíků na Královéhradecku, v Orlických horách, Jeseníkách, Krkonoších, na Vysočině v Třešti na Jihlavsku a v Třebíči.
Světově známý Třebechovický Proboštův betlém je dokonce Národní kulturní památkou. V Třebechovicích jsou výstavy betlémů stálé, ale teď o vánocích navíc jsou tu další betlémy ze sbírek i od Spolku českých betlemářů. Přibyl tu i nový betlém Františka Kubíčka z Plasnice v Orlických horách, který má více než 300 dřevěných vyřezávaných figurek.
V Praze jsou betlemy vystaveny na mnoha místech. Za prvé je to výstava betlemů na Pražském hradě, v Nejvyšším purkrabství v Jiřské ulici, dále v Senátu Parlamentu České republiky na Valdštejnském náměstí, betlemy jsou vystaveny i v Betlemské kapli a na spoustě dalších míst v Praze.
V Nejvyšším purkrabství Pražského hradu se koná až do 6. ledna vánoční výstava Betlémy, která návštěvníkům ukáže historické, ale i moderní české betlémy. Expozice zhruba čtyřiceti betlémů zahrnuje půvabné ukázky tvorby českých malířů a řezbářů včetně vzácných unikátů (Lodhéřovický betlém malovaný na karton z let 1780-1840, betlém z chlebových figurek z Příbramska z počátku 20. století, jesličkové archy aj.). Najdete zde také stylový obchod a je zde možnost občerstvení. Vstupné činí 35 Kč pro dospělé, děti a senioři zaplatí 5 Kč. Otevřeno je denně od 9 do 16 hodin.
Betlémy, z nichž některé jsou vystavovány vůbec poprvé, nabízí od 7.12. výstavní síň Senátu ve Valdštejnském paláci. K unikátním exponátům patří Valdštejnský mechanický betlém nebo originální Tarokový betlém, jehož tvůrce se inspiroval známou karetní hrou. Celkem výstava nabízí pět desítek betlémů z nejrůznějších materiálů i nejrůznějšího pojetí. ˝Nejstarším a také nejvzácnějším je příbramský betlém, kterému je letos 120 let,˝ řekl betlemář Bohumil Dušek.
Kdo se nemůže vypravit ani do Třebechovic ani do Prahy, každý dnes najde betlem ve svém nejbližším okolí a to nejen v Brně, Ostravě a dalších velkých městech, ale i ve všech kulturních centrech naší vlasti : v menších obcích v kostelích, v místních muzeích a podobně.
Betlém z másla? V Máslovicích!
Máslovice se nacházejí nedaleko Prahy. V obci se nachází jediné muzeum másla u nás a v jeho expozici si můžete prohlédnout různé druhy máselnic, odstředivek, formiček na máslo, máslenek na servírování másla a další předměty, souvisící s výrobou másla. Vystavena je zde také ojedinělá kolekce obalů na máslo. Většinu exponátů lze prakticky vyzkoušet. Šárka Havlíčková vytvořila 25. listopadu tradiční betlém z másla, který je v muzeu k vidění od 2. prosince a bude tam až do 27. ledna 2008, společně s vánoční výstavou čokolád.
Za betlémem do Krkonoš
Pokud budete v zimě v Krkonoších, za podívanou určitě stojí kamenný betlém pod Hraničním hřebenem nedaleko Erlebachovy boudy. Betlém je přibližně sto deset centimetrů vysoký a sto padesát centimetrů široký. Spodní polovinu tvoří podstavec, zároveň představující kolébku pro Ježíška. V horní polovině je na levé straně vyobrazen svatý Josef, napravo Panna Maria. Siluetu doplňuje na levém boku ležící ovečka, na pravém kráva, pod níž stojí další ovečka. Betlém z pískovce vytesal v roce 1999 sochař Roland Hantlem z Mladých Buků. Ze stejného kamene byly postaveny i sochy Ctnost a Neřest, nacházející se na zámku Kuks. Byl slavnostně vysvěcen na podzim 2. 10. 1999 páterem Jiřím Šlégrem, působícím ve špindlerovské farnosti. Stojí ve výšce 1 150 metrů nad mořem.
Na slezskoostravském hradě vystavují betlémy
Na Slezskoostravském hradě včera začala výstava betlémů a vánočních dekorací.
V prostorách zdejší galerie lidé spatří Pannu Marii, svatého Josefa a Ježíška, oslíka, vola a ovečky i Tři krále v nejrůznějších provedeních. ˝K vidění jsou betlémy dřevěné, keramické, skleněné, perníkové, ale také ze šustí, z kůry, kamínků nebo třeba z příze,˝ uvedla Petra Filipová ze společnosti Ostravské výstavy, která akci Betlémy aneb Vánoce na hradě pořádá. V prostředí obnovené ostravské památky se koná již potřetí.
Letošní výstava je rozsáhlejší než loni, kromě betlémů návštěvníci spatří například i expozici Stolování našich babiček, která ve zkratce představuje vybavení starých kuchyní s ukázkami vánočních zvyků.
Výstava bude na Slezskoostravském hradě k vidění do 6. ledna. Otevřeno je denně od 10 do 18 hodin. Hradní areál na pravém břehu Ostravice není jediným místem v kraji, kde lidé spatří betlémy. K vidění jsou na zámku v Hradci nad Moravicí a od soboty také například v Muzeu Hlučínska.
Betlémy zaplní výstavní síň
Betlémy z Českotřebovska i ukázka vánočních tradic a řemesel, to je nabídka výstav v adventním a vánočním čase v České Třebové.
Jako každý rok sáhlo městské muzeum do svých rozsáhlých sbírek betlémů a připravilo z nich výstavu, kterou otevřelo tuto neděli. Ve výstavní síni kulturního centra předvede betlémy soudobé i historické. Představit chce i díla, která lidé v předchozích letech neměli možnosti vidět.
˝K těm nejkrásnějším patří betlém s malovanými figurkami, který vytvořili Karel Jankele starší a mladší na přelomu 19. a 20. století,˝ upozorňuje ředitelka Muzea Jana Voleská. Výstava v Kulturním centru bude otevřená až 30. prosince denně mimo pondělí, a to od 9 do 12 hodin a od 13 do 17 hodin.
Muzeum ale představí i betlémy ve svém depozitáři v bývalých kasárnách v Borku.
˝Tady otevíráme již tradičně na první dva svátky vánoční. V depozitáři je asi nejpřitažlivějším exponátem mechanický Uzeitikův betlém z přelomu 13. a 16. století,˝ říká Voleská. Do depozitáře budou moci návštěvníci zajít o svátcích odpoledne od 13 do 16 hodin. Českotřebovské betlémy mají dokonce i své internetové stránky. Popisem a historií jednotlivých betlémů se zabývají stránky na adrese http://ct.upce.cz/betlemy.
V Kulturním centru probíhá ještě další vánoční výstava. Na malém sále představuje Dům dětí a mládeže Kamarád různé dovednosti, které se vztahují k vánočnímu času. Výstava se jmenuje Vánoční tradice a lidová řemesla, začíná vernisáží ve středu 12. prosince a potrvá do 20. prosince.
Keramický betlém v Dobříši
V prostorách archivu dobříšského muzea na Mírovém náměstí je až do 29. února 2008 vystaven keramický betlém, který z dobříšské hlíny vytvořil Josef Tichý, autor obdivovaného modelu místního náměstí. Zájemci si jej mohou prohlédnout v pondělí a ve středu od 8 do 17 hodin a v sobotu od 8 do 12 hodin.
Soutěž o nejhezčí vánoční betlém
Předsálí kina Svět v Lipníku nad Bečvou budou až do 21. prosince zdobit vystavené betlémy z plastelíny, perníků, vaty, slámy či papíru. Děti z mateřských a základních škol, domu dětí či výtvarných kroužků mohou své práce na výstavu nosit až do 17. prosince, kdy budou pracovníci Střediska volného času soutěž vyhodnocovat. Dnes v 19 hodin v sálu kina Svět vypukne i Mikulášský RockFest, na kterém se představí kapela Project a hosté Spectrum a GEM Band. Vstupné na rockovou akci je 40 korun.
Vzhůru tedy za betlemskou hvězdou!
Zdroj: ext. red. O. Janíčková, MFDNES archiv, Foto: Internet