Dnes je 22.11.2024, Svátek má Cecílie, zítra Klement

Poslední diskuse


Zdraví zobrazit diskusi

Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...

Práce zobrazit diskusi

Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...

Co se kde děje zobrazit diskusi

Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...

A zase ty poplatky…

Publikováno: 28.01.08
Počet zobrazení: 2463

Lidé chtějí rychle z nemocnice, na víkendy chodí domů. Další vyžadují za poplatky kvalitnější péči. Například v plzeňské nemocnici zaznamenali nový jev. Mnozí pacienti odcházejí na vlastní žádost na víkend stonat domů a v pondělí se vracejí zase zpátky. To aby ušetřili.

˝Přiznávají, že je to kvůli šedesátikorunovému poplatku,˝ říká mluvčí nemocnice Renata Jenšíková. Podle jejích slov nehrozí nebezpečí, že by podepsáním reverzu poškodili své zdraví. ˝Lékaři je před odchodem z nemocnice prohlédnou,˝ dodává mluvčí.
Jiný dopad poplatků zaznamenala pražská nemocnice v Motole. ˝Zejména pacientky na gynekologickoporodnickém oddělení jsou jaksi uměle náročnější,˝ popisuje mluvčí nemocnice Eva Jurinová.
Matky totiž musí platit za sebe i za dítě v inkubátoru. ˝Mají pocit, že když si zaplatí, tak i ty bačkůrky budou víc narovnané, když to přeženu,˝ říká Jurinová. Několik sester z porodního chce kvůli nepříjemné atmosféře oddělení opustit.

Ordinace: o třetinu méně lidí
Praktičtí lékaři si vesměs pochvalují, že si po prosincovém kolotoči, kdy ošetřovali nekončící řady pacientů, mohou v lednu konečně trochu odpočinout. A shodují se, že mají v čekárnách zhruba o 30 procent pacientů méně. ˝Do konce roku chodilo padesát i víc lidí denně, teď jich je do třiceti,˝ popsala Eva Kasalická, praktická lékařka z Křivoklátu na Rakovnicku.
Číslo se podle ní po čase opět mírně zvýší. ˝Lidé s chronickou nemocí jsou zásobeni léky, až jim dojdou, budou muset zase přijít. O hodně se však počet pacientů zvýší jen v případě, že začne chřipková epidemie,˝ doplnila. To potvrzuje i její kolega z Bělé pod Bezdězem Luboš Svoboda: ˝Počet pacientů se od začátku roku snížil tak o třicet procent. V současné době už zase začíná chodit pacientů víc.˝

Poloprázdné ordinace praktických lékařů vysvětluje právě hektický prosinec. ˝Lednový pokles pacientů v ordinacích s poplatky souvisí jen částečně,˝ říká dětský lékař z Bělé pod Bezdězem Milan Hesoun.
Lidé totiž měli strach ze změn, které po Novém roce přijdou, a chtěli využít posledních chvil předtím, než se za návštěvy u lékaře začne platit. Zároveň se báli zdražení léků, a tak si nechali všechno, co šlo, předepsat nadlouho dopředu. ˝To už nemělo s medicínou nic společného, pacientům jsem se nemohl věnovat tak, jak jsem potřeboval,˝ popisuje prosincové dny lékař Michail Dimitrov ze Zruče na Plzeňsku.
˝Srovnávat s prosincem to ani nelze, to byl extrém,˝ říká praktický lékař Tomáš Křiklán z Dolní Bělé.

˝Radím kloktat slivovicí˝
Současný režim si lékaři pochvalují. ˝Mám na každého víc času, mohu ho pořádně vyšetřit včetně natočení EKG,˝ libuje si praktický lékař z Jindřichova Hradce Lubor Kinšt. Jeho kolegovi Milanu Klímovi z Českých Budějovic ubyli zejména chroničtí pacienti.
˝Stálí návštěvníci, kteří byli zvyklí přijít třikrát až pětkrát týdně a pobesedovat se známými, tady od začátku ledna nebyli. Proto máme víc času věnovat se lidem, kteří sem chodí zhruba třikrát ročně s infekcí nebo na prohlídku,˝ popsal Klíma.
Nová situace některým lékařům změnila i ordinování léků. ˝Snažím se pacientům nepředepisovat věci, které si mohou koupit bez receptu. Vloni jsem třeba na virózy hodně psala kloktadlo, které stálo asi dvě koruny a teď by je přišlo na třicet. Takže dnes jim poradím, aby si kloktali odvarem ze šalvěje nebo třeba slivovicí,˝ říká Adina Nová, praktická lékařka z Jablonce nad Nisou.

Lázně přicházejí o klienty
Zatímco k praktickým lékařům se pacienti dříve či později vrátí – alespoň na Slovensku se po roce pacienti k lékařům opět začali vracet – lázně a léčebny mají větší problém. Objednaní pacienti již začali odhlašovat léčbu, a to hlavně rodiče alergických dětí, astmatiků, revmatiků či dětí obézních. Jejich pobyty v lázních jsou dlouhodobé, výjimkou není měsíc v léčebně.
˝Pak však zjistíme, že se takový pobyt vyšplhá na šest tisíc, které musíme doplatit, protože manželka jezdila do léčebny se synem, a to jsou platby za pobyt dvou lidí, na to opravdu nemáme,˝ říká devětatřicetiletý otec šestiletého astmatika z Ostravy.
První čísla o tom, kolik peněz do systému přinesly poplatky a zda opravdu pacientů v ordinacích ubylo, bude mít Všeobecná zdravotní pojišťovna až na konci února.

Pacientů ubylo
Co říkají praktičtí lékaři? ˝Ubyli takzvaní kolemjdoucí, kteří se potřebují jen poradit. Chodí děti, které jsou opravdu nemocné.˝ Ivana Svítilová, dětská lékařka z Jihlavy ˝Pacientů chodí stejně, snížil se ale počet lidí, kteří si nechávají vystavovat neschopenky. Asi kvůli neplaceným prvním třem dnům. Lidé si místo toho berou dovolené.˝ Dagmar Krausová, praktická lékařka z Olomouce ˝Po čtrnácti dnech je brzy na hodnocení. Na analýzu je třeba počkat, až pojedeme v novém systému alespoň tři měsíce.˝ Boris Hronza, praktický lékař z Třebíče ˝Pacientů neubylo a jsou slušní, přestože mi loni vyhrožovali, že budou chodit s pětitisícovkou. Jedna astmatická pacientka je u mě dokonce třikrát týdně, poplatek nepoplatek. Přestala kouřit, ušetří tak peníze a vzorně platí.˝ Jaroslava Cikhardtová, praktická lékařka z Jáchymova.

Zdroj: MFDNES archiv – Lenka Petrášová, Lucie Frydecká, Foto: Internet

Vaše komentáře

Celkem 0 komentářů (0 komentářů čeká na schválení)

Zanechte komentář: