Poslední diskuse
Zdraví
Podle rady ministra už telefonuje 45 minut z...Práce
Hledám lidí pro výzkum trhu. Jedná se o...Co se kde děje
Ahojte,jsem tady nova a vidim posledni...A zase ty poplatky…
˝Přiznávají, že je to kvůli šedesátikorunovému poplatku,˝ říká mluvčí nemocnice Renata Jenšíková. Podle jejích slov nehrozí nebezpečí, že by podepsáním reverzu poškodili své zdraví. ˝Lékaři je před odchodem z nemocnice prohlédnou,˝ dodává mluvčí.
Jiný dopad poplatků zaznamenala pražská nemocnice v Motole. ˝Zejména pacientky na gynekologickoporodnickém oddělení jsou jaksi uměle náročnější,˝ popisuje mluvčí nemocnice Eva Jurinová.
Matky totiž musí platit za sebe i za dítě v inkubátoru. ˝Mají pocit, že když si zaplatí, tak i ty bačkůrky budou víc narovnané, když to přeženu,˝ říká Jurinová. Několik sester z porodního chce kvůli nepříjemné atmosféře oddělení opustit.
Ordinace: o třetinu méně lidí
Praktičtí lékaři si vesměs pochvalují, že si po prosincovém kolotoči, kdy ošetřovali nekončící řady pacientů, mohou v lednu konečně trochu odpočinout. A shodují se, že mají v čekárnách zhruba o 30 procent pacientů méně. ˝Do konce roku chodilo padesát i víc lidí denně, teď jich je do třiceti,˝ popsala Eva Kasalická, praktická lékařka z Křivoklátu na Rakovnicku.
Číslo se podle ní po čase opět mírně zvýší. ˝Lidé s chronickou nemocí jsou zásobeni léky, až jim dojdou, budou muset zase přijít. O hodně se však počet pacientů zvýší jen v případě, že začne chřipková epidemie,˝ doplnila. To potvrzuje i její kolega z Bělé pod Bezdězem Luboš Svoboda: ˝Počet pacientů se od začátku roku snížil tak o třicet procent. V současné době už zase začíná chodit pacientů víc.˝
Poloprázdné ordinace praktických lékařů vysvětluje právě hektický prosinec. ˝Lednový pokles pacientů v ordinacích s poplatky souvisí jen částečně,˝ říká dětský lékař z Bělé pod Bezdězem Milan Hesoun.
Lidé totiž měli strach ze změn, které po Novém roce přijdou, a chtěli využít posledních chvil předtím, než se za návštěvy u lékaře začne platit. Zároveň se báli zdražení léků, a tak si nechali všechno, co šlo, předepsat nadlouho dopředu. ˝To už nemělo s medicínou nic společného, pacientům jsem se nemohl věnovat tak, jak jsem potřeboval,˝ popisuje prosincové dny lékař Michail Dimitrov ze Zruče na Plzeňsku.
˝Srovnávat s prosincem to ani nelze, to byl extrém,˝ říká praktický lékař Tomáš Křiklán z Dolní Bělé.
˝Radím kloktat slivovicí˝
Současný režim si lékaři pochvalují. ˝Mám na každého víc času, mohu ho pořádně vyšetřit včetně natočení EKG,˝ libuje si praktický lékař z Jindřichova Hradce Lubor Kinšt. Jeho kolegovi Milanu Klímovi z Českých Budějovic ubyli zejména chroničtí pacienti.
˝Stálí návštěvníci, kteří byli zvyklí přijít třikrát až pětkrát týdně a pobesedovat se známými, tady od začátku ledna nebyli. Proto máme víc času věnovat se lidem, kteří sem chodí zhruba třikrát ročně s infekcí nebo na prohlídku,˝ popsal Klíma.
Nová situace některým lékařům změnila i ordinování léků. ˝Snažím se pacientům nepředepisovat věci, které si mohou koupit bez receptu. Vloni jsem třeba na virózy hodně psala kloktadlo, které stálo asi dvě koruny a teď by je přišlo na třicet. Takže dnes jim poradím, aby si kloktali odvarem ze šalvěje nebo třeba slivovicí,˝ říká Adina Nová, praktická lékařka z Jablonce nad Nisou.
Lázně přicházejí o klienty
Zatímco k praktickým lékařům se pacienti dříve či později vrátí – alespoň na Slovensku se po roce pacienti k lékařům opět začali vracet – lázně a léčebny mají větší problém. Objednaní pacienti již začali odhlašovat léčbu, a to hlavně rodiče alergických dětí, astmatiků, revmatiků či dětí obézních. Jejich pobyty v lázních jsou dlouhodobé, výjimkou není měsíc v léčebně.
˝Pak však zjistíme, že se takový pobyt vyšplhá na šest tisíc, které musíme doplatit, protože manželka jezdila do léčebny se synem, a to jsou platby za pobyt dvou lidí, na to opravdu nemáme,˝ říká devětatřicetiletý otec šestiletého astmatika z Ostravy.
První čísla o tom, kolik peněz do systému přinesly poplatky a zda opravdu pacientů v ordinacích ubylo, bude mít Všeobecná zdravotní pojišťovna až na konci února.
Pacientů ubylo
Co říkají praktičtí lékaři? ˝Ubyli takzvaní kolemjdoucí, kteří se potřebují jen poradit. Chodí děti, které jsou opravdu nemocné.˝ Ivana Svítilová, dětská lékařka z Jihlavy ˝Pacientů chodí stejně, snížil se ale počet lidí, kteří si nechávají vystavovat neschopenky. Asi kvůli neplaceným prvním třem dnům. Lidé si místo toho berou dovolené.˝ Dagmar Krausová, praktická lékařka z Olomouce ˝Po čtrnácti dnech je brzy na hodnocení. Na analýzu je třeba počkat, až pojedeme v novém systému alespoň tři měsíce.˝ Boris Hronza, praktický lékař z Třebíče ˝Pacientů neubylo a jsou slušní, přestože mi loni vyhrožovali, že budou chodit s pětitisícovkou. Jedna astmatická pacientka je u mě dokonce třikrát týdně, poplatek nepoplatek. Přestala kouřit, ušetří tak peníze a vzorně platí.˝ Jaroslava Cikhardtová, praktická lékařka z Jáchymova.
Zdroj: MFDNES archiv – Lenka Petrášová, Lucie Frydecká, Foto: Internet